Ako vybrať plavecké packy?

Plavecké packy sú skvelým pomocníkom na spestrenie tréningu, zlepšenie techniky a posilnenie horných svalových partií. Paciek je však viacero druhov, podívajte sa, po ktorých siahnuť na prvé tempá, a po ktorých ako skúsený plavec. Aké sú druhy a v čom sa líšia?
 
 

Druhy plaveckých paciek

Kľúčom výberu je, čo s nimi chcete v bazéne robiť a na čo ich potrebujete. Je cieľom posilniť záber? Zlepšiť cit k vode, alebo iba spestriť tréning? Plavecké packy môžu byť klasické odporové, prstové, antipacky či plavecké rukavice. Packy sa bežne používajú na všetky plavecké štýly - motýlik, znak, prsia aj kraul.
 

 

Akú veľkosť plaveckých paciek zvoliť?

Veľkosť plaveckej packy určuje veľkosť odporu, čiže čím väčšia packa, tým väčší bude odpor a tým väčšie úsilie musíte vynaložiť pre pohyb vo vode. Packy s otvormi pomáhajú nielen znižovať odpor vody, ale takisto zlepšujú cit k vode, kedy voda packu lepšie obteká. Začiatočníkom, ktorí sa s packami iba zoznamujú, odporúčame packy s mnohými otvormi a veľkostne maximálne o 10% väčšie, než je Vaša dlaň. Záber posilníte, ale zároveň nijak neublížite technike ani sebe. Skúsenejší plavci volia packy pokojne väčšie. Veľkosť paciek teda volíme podľa úrovne a skúsenosti plavcov.
 
 

Odporové plavecké packy pre začiatočníkov

Odporové packy sú najznámejšie a najpoužívanejšie. Rozdiely sú vo veľkosti, tvare a spôsobe pripnutia k ruke. Ich využitie a odporučenie je vždy popísané pre konkrétne packy. Úlohou odporových paciek je predovšetkým posilnenie horných končatín. Začínajúci plavci by si mali vyberať odporové packy, ktoré sú viac profilované, majú viacero otvorov prepúšťajúcich vodu a sú menšie. Packy začiatočníkov by nemali presahovať dlaň o viac ako 10 %. Tieto packy majú menší odpor, menej zaťažujú kĺby a vyžadujú menšiu silu. Veľmi obľúbené odporové packy pre začiatočníkov sú cenovo dostupné Mad Wave Paddle alebo od BornToSwim Aqua Tech.
 

Odporové plavecké packy pre pokročilých

Už nejaký čas plávate a packy pre Vás nie sú úplnou novinkou? Cítite, že by ste sa mali posunúť zase o level vyššie? V tom prípade sa už môžete podívať po nejakých s väčšou záberovou plochou a po rovnejších packách. Môžete zvoliť aj nejaké, ktoré majú viac možností uviazania gumičiek, tie nechať len na prstoch, a tým prípadne ešte zvýšiť obťažnosť. Môžete vyberať medzi modelmi Arena Vortex, Michael Phelps Strength Paddle alebo Tyr Catalyst Stroke Training Paddles. Pretože už ste na packy zvyknutí a plávate často, môžete ich do tréningu zaradzovať oveľa častejšie i na dlhšie série. Len je treba dávať pozor na preťaženie pliec.
 
 
 
 

Finger Paddles (prstové packy)

Prstové packy sú menšej veľkosti, nasadzujú sa len na prsty ruky a sú navrhnuté predovšetkým pre tzv. sculling, čiže na cvičenie rozvoja citu k vode. Prstové packy sú veľmi vhodné pre začiatočníkov, pretože vďaka svojej veľkosti a tvaru nemajú veľké silové nároky. Prstové packy sa môžu používať na všetky plavecké štýly - motýlik, znak, prsia i kraul. Veľmi obľúbeným modelom prstových paciek sú Speedo finger paddle.
 
 

Možnosti prichytenia plaveckých odporových paciek

Nie každý typ paciek Vám umožní rôzne možnosti prichytenia pásika, ale ak to pôjde, môžete si vyskúšať, aké prichytenie Vám bude najpohodlnejšie. Na packách sa možnosti prichytenia líšia, ak Vás zajímajú rôzne možnosti, ako si packy uviazať, vyskúšajte niekoľko našich tipov.
 
 

 

Antipaddle (antipacky)

Na rozdiel od tradičných plaveckých paciek, tieto antipacky od MadWave znižujú odpor ruky vo vode. Pomáhajú zlepšiť techniku záberu. Pri používaní ruka hľadá optimálnu polohu pre záber a packy nútia viac používať záber predlaktia. Antipacky majú zakrivený povrch, niekedy do špičky. Tieto packy nie sú často používané a pri tréningu sa obvykle využívajú len krátku dobu
 
 

Plavecké neoprénové rukavice

Aqua gloves čiže plavecké rukavice sa používajú predovšetkým na aqua aerobic. Na plávanie sú v menšej miere vhodné takisto, ale sú menej obvyklé. Rukavice sú z mäkkého neoprénu a medzi prstami vytvárajú plávacie blany, ktoré zvyšujú odpor ruky vo vode. 
 
 

 

Ako často používať plavecké packy?

Najdôležitejšie je si na packy zvyknúť, naučiť sa vnímať záber a používať viac sily v zábere. Rozhodne by plávanie s packami nemalo zabrať viac než 20 % celého tréningu. Pretože je to niečo nové a namáhavejšie, bolo by dobré zaradiť na konci tréningu dlhé vyplávanie. Začiatočníci by mali začínať s menšími odporovými packami s otvormi a potom postupne prechádzať k väčším packám s väčším odporom (ak je cieľom zvyšovať odpor). 
 
 

TIP na záver:

Pre zvýšenie intenzity odporúčame kombináciu s plaveckým piškótom, ktorý sa dáva medzi nohy, zabraňuje kopu, a tak sa práca rúk ešte zvýši.


Všetky kategórie