Ako vybrať volejbalovú loptu

Ako si vybrať správnu volejbalovú či beachvolejbalovú loptu?

Ako si vybrať správnu volejbalovú či beachvolejbalovú loptu?

Z vlastnej skúsenosti vieme, že vybrať si tú správnu volejbalovú/beachvolejbalovú loptu je tvrdý oriešok a to predovšetkým, keď nevyberáte pre seba, ale hneď aj pre spoluhráča. Vzhľadom k spôsobu predaja a našim skúsenostiam sme sa Vám snažili sprístupniť naše know-how, akú loptu si vybrať.

 

Kožený alebo syntetický materiál volejbalovej lopty?

Dávnejšie sa volejbalové lopty vyrábali len z koženého materiálu. Ten bol neskôr nahradený syntetickou kožou, ktorá vo výrobe a používaní prevažuje dodnes. Kožené lopty sa oproti syntetickým materiálom vyznačujú tvrdším povrchom a vhodnosťou použitia predovšetkým len do haly, na používanie vonku nie je odporúčaná. Kožený materiál je veľmi trvanlivý až do styku s vlhkosťou, vtedy mení svoje vlastnosti (ťažkne, kĺže) a veľmi z neho bolia prsty. Naproti tomu syntetické materiály, ktoré sú vhodné do hál aj vonkajších priestorov, sú stále vo všetkých podmienkach. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a paleta mäkkosti, druhov a hmotností je veľmi široká.

 

Prírodná koža      Syntetická koža

 

 

Všeobecne možno povedať, že ženy preferujú mäkší materiál, aby z odbitia lopty neboleli prsty. Preto je vhodné voliť loptu podľa materiálu. Niektoré typy lôpt sú špeciálne z mäkčenej syntetickej kože, alebo je vrchný materiál podložený mäkkou molitanovou vrstvou. Pri nami ponúkaných volejbalových a beachvolejbalových loptách nájdete stupne mäkkosti a ich hodnotenie.

 

Akú mám zvoliť váhu či veľkosť volejbalovej lopty?

Deti sa pri volejbale riadia hlavne pravidlami minivolejbalu. Tam sú jednotlivé kategórie podľa farieb v závislosti na veku detí. Beachvolejbalové lopty sa odľahčené či iné veľkosti, než štandardné, nevyrábajú. Preto sa deťom dávajú na beachvolejbal klasické volejbalové lopty vo váhach a veľkostiach podľa ich veku určené na volejbal.

 Kategória   vek   veľkosť lopty    Váha lopty   Obvod lopty
  Žltý minivolejbal   do 8 rokov 4 180-200g 600-610mm
  Oranžový minivolejbal   do 9 rokov 5  180-220g 650-670mm
  Červený minivolejbal   do 10 rokov 5 200-220g 650-670mm
  Zelený minivolejbal   do 11 rokov 5 260-280g 650-670mm
  Modrý minivolejbal   do 12 rokov 5 260-280g 650-670mm
  Dospelí          -  5 260-280g 650-670mm

 

 

Volejbalová alebo beachvolejbalová lopta?

Neviete, aký je medzi nimi rozdiel? Prečítajte si, aký je rozdiel medzi volejbalovou a beachvolejbalovou loptou.Všetky kategórie