Brad Snyder: stratil zrak vo vojne, rok nato vybojoval paralympijské zlato

Letné paralympijské hry v Riu štartujú za 5 dní. A je isté, že na štartovej čiare všetkých disciplín sa zíde celá plejáda silných životných príbehov. Americký plavec Brad Snyder z Finis tímu sa vrhá do bazéna len so štyrmi zmyslami. O zrak ho pripravila vojna, ale už rok po tragickom zranení počúval hymnu na stupienku paralympiády v Londýne. Čo mu pomohlo prekonať temné životné obdobie? A ako svoj handicap vnímajú ostatní paralympijští športovci, ktorí pôvodne slúžili pre svoju vlasť v armáde?

Brad sa s vodným živlom intenzívne stretával v Námorníctvo Spojených štátov, u ktorého slúžil. V roku 2011 sa presunul k jednotke do Afganistanu ako profík sa zaobchádzal s výbušninami. A práve explózia ho pripravila o zrak. Veľmi krátko po úraze si Brad dokázal na otázku "Čo teraz ďalej so svojím životom?" Odpovedať. Chcem ísť na paraolympiádu, reprezentovať svoju krajinu. Veľkú oporu našiel vo svojom otcovi, s ktorým sa v tandeme pustili do tréningov na bazény. Brad nemal práve ideálnu štartovaciu pozíciu - bol menší a menej talentovaný ako jeho súper. O to viac šliapol do tréningu a je až neuveriteľné, ako rýchlo sa dokázal preplavať až do USA repre tímu. Na hrách v Lodýně štartoval sedemkrát - získal dve zlaté a jednu striebornú medailu. Krásna odmena za celoročné úsilie ...

Väčšina športovcov, ktorých v živote stretla prekážka v podobe zdravotného hendikepu, má spoločnú jednu vec. Sú zhovorčiví a to, čo ich handicap "naučil", odovzdávajú ďalej. Či už v prednáškach, knihách alebo v jednej vete, ktorá ale úplne stačí na to, aby povzbudila a inšpirovala. Ako o svojich skúsenostiach s chorobou či úrazom premýšľa ďalšie paralympijskí športovci, ktorí vymenili armádne uniformu za paralympijský trikot?

Nedovolím, aby slepota okolo mňa postavila múr. Stokrát by som sa znova vzdal svojho zraku, a to pre veci, ktoré som už dokázal aj pre to, čo stále robiť môžem. "

Brad Snyder, plávanie

"Niektorí moji priatelia sa nevrátili. Priatelia, ktorí svoje dcéry nikdy nepovedú k oltáru. Už nikdy neoslaví narodeniny svojich blízkych. Pretekáte pre nich. "

Shawn Morelli, cyklistika

 

"Keď stojím na bloku, nikdy nemyslím na víťazstvo. Chcem dať do pretekov úplne všetko, pretože sú tu ľudia, ktorí tú šancu nemajú. Beriem to tak, že pretekáte aj za nich ... "

Elizabeth Marks, plávanie

 

"Prísť o svoju nohu bolo to najlepšie, čo sa mi stalo. Prinúti vás to myslieť na to, čo je naozaj dôležité. Otvorilo mi to oči a spoznala som svet ľudí, ktorí bojujú s fyzickými výzvami."

Patricia Collins, triatlon

 

"Som živým príkladom toho, že ľudská duša je stokrát silnejšia ako telo."

Lia Coryell, lukostreľba

 

"Niekedy sa pristihnem, že pretekáte pre výhru, potom sa musím v pokoji posadiť a uvedomiť si, že to nie je ten pravý motív. Je to o tom môcť zdieľať svoj príbeh a inšpirovať ďalších ľudí."

Tom Davis, cyklistika

 

"V živote zvládnete prekonať úplne čokoľvek. Ja som toho dôkazom. "

John Kremer, volejbal

 

"Veľmi skoro som sa rozhodla zmieriť so stratou svojej nohy. Staré už proste nenarastie, takže som mala dve možnosti. Buď sa s tým zmieriť alebo žiť v konštantnom "Prečo práve ja?" Módou. "

Mellisa Stockwell

 

Až budúci týždeň zachytíte v médiách záznamy z paralympijských zápasov, venujte im chvíľku. Títo borci v Riu si našu pozornosť rozhodne zaslúžia. My budeme fandiť zo všetkých síl - nielen Bradovi, nielen plavcom, ale úplne všetkým.

 

Ančí zo Sportex partieVšetky kategórie