Tesnenie plaveckých okuliarov je časť medzi tvárou a pevnou škrupinou očníc. Existuje niekoľko druhov a typov. Tu sú tie najbežnejšie.
Aj plavecké okuliare môžu byť bez tesnenia. Jedná sa o pretekárske okuliare, ktoré majú nízky profil a je tu kladený veľký dôraz na čo najmenší odpor, niekedy na úkor pohodlia. Tieto okuliare držia na tvári pomocou podtlaku. Nevýhodou týchto okuliarov je, že sa na ne horšie zvyká a otlaky môžu byť spočiatku až bolestivé. Takýmto okuliarom sa väčšinou hovorí škrupiny.
Okuliare sú vybavené tenkou vrstvou neoprénu okolo očníc. Neoprénové tesnenie je mäkké, ale má nižšiu životnosť. Neoprén sa obvykle časom otlačí, stuhne, či sa inak deformuje. Výhodou tohto tesnenia je vysoký komfort pri nosení, ale mnohokrát na úkor tesnosti.
Tento druh je najvyužívanejší. Silikón je antialergénny a príjemný materiál. Zachováva si dlhú životnosť a nepraská. Veľmi záleží na spracovaní silikónového tesnenia, ktoré môže byť vylisované veľmi tenko či hrubšie. Náklady na výrobu tenko vylisovaného tesnenia sú vyššie, ale je tu vyššie percento komfortu a tesnosti, preto sa toto tesnenie vyskytuje na drahších okuliaroch. Zvláštny je i ďalší druh silikónového tesnenia, ktoré pripomína skôr tesnenie na potápačskej maske. Presahuje obočie a spojuje obe očnice okuliarov. Je robené hlavne pre plavcov, ktorým bežné tesnenia nevyhovujú či nesedia.
Vysoko kvalitné tesnenie. Má podobné vlastnosti ako silikón, ale je pevnejšie a má dlhšiu životnosť. Toto tesnenie majú kvalitné okuliare vo vyšších cenových reláciách. Na prvý pohľad je veľmi podobné silikónovému.