K čomu je plavecká doska?

Plavecká doska je najuniverzálnejšia pomôcka pre plavecký tréning. Plávať s ňou môžu deti aj dospelí a vďaka rôznym variáciám s ňou možno trénovať všetky plavecké spôsoby. V neposlednom rade je doska skvelým spestrením plaveckého tréningu.


 

Plavecká doska je skvelým parťákom pre začínajúcich plavcov, pretože dobre pláva a nadnáša, čím poskytuje oporu potrebnú pre plavecké začiatky.

Dobrú službu však doska ponúkne aj pokročilým plavcom. Tí ju využijú najmä na fixáciu jednej časti tela, aby sa mohli viac sústrediť na inú časť. Najtypickejšie je držanie dosky v rukách pred sebou, čím sa trénuje kopanie a posilňujú sa nohy. Najzákladnejšie držanie dosky je v hornej časti, kde si o dosku opriete i celé predlaktie. Nesmie vám však siahať ďalej, aby ste mali dostatok priestoru pre hlavu. Ďalej si dosku môžete ľahko držať na chrbte pred bruchom alebo pod hlavou a trénovať znakový kop.

Dosku pred sebou, môžete držať rôzne :-)

Doska je super pomôckou pre prvé zoznámenie s vodu a pre tréning dýchanie do vody a splývania. Jednoducho začnite na plytkom konci bazéna, natiahnite pred seba ruky s doskou a po nadýchnutí sa odrazte nohami od steny a položte sa na hladinu, tvárou do vody. Telo nechajte prirodzene plávať dopredu, kým vám nedôjde dych.

S plaveckou doskou môžete jednoducho trénovať prsiarsky kop. Stačí dosku chytiť pred sebou a sústrediť sa na prácu nôh. Doska vám pomáha udržiavať hornú časť tela na hladine, vy sa tak snažíte, aby neklesala spodná časť tela, čo zaistí práve správnymi nohami.

Pre tréning kraule sa doska tiež náramne hodí, pretože vďaka svojmu vztlaku udržuje vaše telo v ideálnej horizontálnej polohe a, ľudovo povedané, zabraňuje vášmu kúreniu a klesaniu ku dnu. Dosku môžete držať opäť pred sebou v polohe na bruchu a len správne kopať nohami. Trénovať však môžete aj kopanie na boku, kde dosku držíte len v jednej ruke pred sebou, druhou máte pozdĺž tela a plávate na boku. Pri tomto cvičení už trénujete aj dýchanie do boku. Ďalej dosku využijete pri nácviku kraulových paží, kedy sa fixáciou jednej paže môžete plne sústrediť na prácu druhej. Pokročilí plavci, ktorí nepotrebujú už nič nacvičovať, dosku využijú najmä pre silový tréning, kedy vďaka fixácii paže plávajú iba nohami a tým ich viac posilňujú. 

S doskou môžete trénovať tiež motýľové vlnenia. Chytíte si dosku opäť pred sebou v polohe na bruchu. Potom striedavo tlačíte dolu boky a obe nohy, čím dochádza k motýlovému kopu. Pre uľahčenie tohto cvičenia je dobré použiť aj plavecké plutvy.

Doska má naozaj pestré využitie, pretože s ňou môžete nacvičiť aj znakové nohy. Uchopte dosku pred sebou z oboch strán a pritlačte si ju k hrudi. Ak je vám to príjemnejšie, môžete ju aj celú objať celými pažami! Potom sa len položte na hladinu na chrbát, odrazte sa od steny bazéna a kopte natiahnutými nohami, podobne ako pri kraule.

Cvičenie s plaveckou doskou je však dôležité prekladať cvičeniami na paže, pretože jej prílišné používanie v kuse môže zaťažovať ramená. Navyše nohy sú tu menej podstatnou časťou každého plaveckého spôsobu, hlavným hnacím motorom sú vždy ruky.Všetky kategórie