K čomu je plavecký šnorchel?

Plavecký šnorchel, teda ten čelný, nie potápačský, sa stal častým spoločníkom plavcov na bazéne. Na čo slúži a na čo je dobrý?


 

Plavecký šnorchel je výbornou pomôckou pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len zoznamujú s plaveckou technikou. Vďaka nemu sa totiž plavec nemusí sústrediť na dýchanie a snažiť sa o takú polohu tela, v ktorej by sa pohodlne nadýchol. Nemusí ani prerušovať plávanie, pretože si zrovna hlboko napil chlórovanej vody, keď sa snažil o nádych.

Vďaka šnorchla eliminujete rotáciu tela a plávate v jednej rovnej polohe po celú dobu. Môžete sa tak plne sústrediť na správnu prácu paže a správnu plaveckú techniku ​​a nemusí vás znepokojovať, že ten 50metrový bazén neudýchate, pretože si dýchate úplne plynulo. Plávanie so šnorchlom je dokonale symetrické, kedy oboma pažami zaberáte rovnako z rovnakej pozície, telo nijako nerotuje.

Šnorchel je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých plavcov. Začiatočníci s ním môžu zdolávať prvé bazény, bez toho aby museli riešiť správne dýchanie, pokročilí plavci môžu zvyšovať tempo, pretože sa nezdržujú nádychmi. Obe skupiny plavcov však môžu so šnorchlom skvele zlepšovať plaveckú techniku ​​a venovať plnú pozornosť správnym trajektoriám paží. Pokročilým plavcom šnorchel potom umožňuje vďaka rôznym priemerom trubice zvyšovať kapacitu pľúc.

Plavecké šnorchle sa vyrábajú s rôznymi priemermi dýchacej trubice. Pokročilí plavci často volia tie s malým priemerom. Tým preniká do pľúc menšie množstvo vzduchu, čím sa pľúca posilňujú. Posilňujú sa aj svaly, ktoré si musia zvykať na prácu za nižšieho okysličenia. Trubica možno zužovať špeciálnymi nástavcami, preto si plavci môžu tréning prispôsobovať.

Šnorchel iste ocenia aj plavci, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou, či trpia jej obmedzenou hybnosťou. Pri plávaní so šnorchlom je hlava aj krk v jednej, rovné a prirodzené, pozícia, chrbtica nijako nerotuje, nehýbe sa.



Všetky kategórie