Liečebné plávanie pohľadom fyzioterapeutky

O tom, ako vám plávanie dokáže uľaviť od bolesti chrbta, už ste si mohli prečítať tu. Dnes pozývame na blog fyzioterapeutku Luciu Duškovú, aby nám poradila, ako plávať s konkrétnymi diagnózami a zdravotnými obmedzeniami. Odovzdávame slovo Lucke a ideme na to!

Plávanie ako ideálná rehabilitácia po operáciách dolných končatín

U svojich pacientov odporúčam plávanie ako rehabilitáciu najmä v prípadoch po operáciách kĺbov dolných končatín. K tomu odporúčam predovšetkým štýl plávania kraulom, pri ktorom dochádza k výraznému uvoľneniu členkového kĺbu a zároveň sa aj krásne zapája nožná klenba u diagnózy plochých nôh. Kraul je vhodný napríklad aj po operácii kolenného a bedrového kĺbu, pretože sa pri ňom posilňuje predný stehenný a sedací sval. Na začiatku však po týchto operáciách odporúčam skôr než plávať, tento kraulový kop vykonávať len s pridržovaním sa u okraja bazéna, pretože sval nie je dostatočne silný a mohlo by dôjsť k jeho preťaženiu. Ďalej v tejto krátkej dobe po operácii týchto kĺbov odporúčam chôdzu v bazéne. Po takých troch cvičeniach pri okraji bazéna a chôdzi sa už začína s plávaním. Ďalej kraul odporúčam aj u vertebrogénnych diagnóz ako je napr. Skolióza, tu je najlepší kraulový štýl plávania s dýchaním na obe strany alebo plávanie na boku.

Pozor na "prsia"

Plávanie '' prsia '' sú zakázané po operáciách TEP bedrového kĺbu, kvôli rotačným pohybom v kĺbe. Plavecký spôsob prsia odporúčam u ľudí, ktorí nemajú veľké problémy s chrbticou, pretože tu je ozdravná hlavne splývavá fáza, kedy je hlava pod vodou, a pri ktorej dochádza k pretiahnutie chrbtice, ale bohužiaľ, tu veľa ľudí vynecháva a pláva prsia skôr štýlom alá ' 'pani Radová' ':-) Štýl' 'prsia' 's hlavou hore odporúčam len u pacientov s výskytom kyfózy v oblasti bedrovej alebo hrudnej chrbtice, pretože tým pôsobíme na korekciu týchto svalových dysbalancií, ale nesmie byť hlava v predsune. A týchto pacientov nie je toľko.

  

Trápi vás lordóza v bedrovej oblasti? Zvoľte "znak" ...

Ak máte problémy s lordózou v oblasti bedrovej chrbtice, odporúčam plavecký štýl znak. Tento spôsob plávania je podľa môjho najvhodnejší pre pacientov s vertebrogénnym problémami. Odporúčam plávať vo vodorovnej polohe s pritiahnutou bradou ku krku, tým pôsobíme na bedrovú chrbticu. Zároveň u tohto plaveckého štýlu dochádza k pretiahnutiu prsných svalov, ktoré majú sklony k veľkému skracovaniu a toto skracovanie potom spôsobuje ďalšie problémy s krčnou a hrudnou chrbticou s ramennými kĺbmi.

Na čo pozor, keď máte problémy s ramenami

Po operáciách ramenných kĺbov opäť záleží na fáze rehabilitácie a hojení, ale opäť by som najskôr miesto plávanie cvičila pomalé zdvíhanie končatín pod vodou, preťahovanie o okraj bazéna a až potom, keď je poznať uvoľnenie v kĺbe a už je sval posilnený, by som začala s plávaním. Ideálne najskôr na chrbte splývanie na hladine s natiahnutými rukami a držať sa dosky a potom pomaly skúšať rotačné pohyby v ramenných kĺboch.

  

Komu ešte plávanie pomôže

Plávanie všeobecne odporúčam u ľudí s nadváhou, u ktorých to má veľký význam na úbytok hmotnosti a zároveň nedochádza k preťažovaniu kĺbov. Ďalej plávanie pôsobí na zlepšenie funkcie pľúc a dýchanie, preto ho odporúčam tým, ktorí majú práve s dýchaním problémami. Plávanie je podľa mňa ideálné pre malé deti. Je to jeden z najlepších spôsobov ovplyvnenia a zlepšenie motoriky a posilnenie tak hlbokých, tak povrchových svalov. Tým sa malým plavcom tiež zlepšuje fyzická kondícia.

Ďakujeme Lucii Duškovej, ktorá o svojich pacientov stará vo svojej súkromnej praxi v Prahe. A na chvíľu dáme slovo ešte "našej" Lucke, aby pridala svoj tip pre tých, ktorí sa vrhajú do vody v rehabilitačnom režime:

Plávanie je super v tom, že si ho môžete ušiť na mieru, aj keď máte rôzne zdravotné obmedzenia. A to aj vďaka pomôckam. Okrem známych doštičiek a piškotky množstvu ľuďom pomáha čelné šnorchle. Niektorí plavci sa ho zdráhajú vyskúšať, ale pritom dosť pomôže práve tým, ktorí sa kvôli zdravotnému obmedzeniu potrebujú vyvarovať rotáciu pri nádychu nad vodou. Krčná chrbtica zostáva krásne v predĺžení chrbtice. Takže určite odporúčam zvážiť plávanie práve s touto pomôckou, keď sa ozvú zdravotné ťažkosti.

  

Lucie Dušková, Ančí & Lucka ze Sportex partyVšetky kategórie