Materiály plaveckých čiapok

Plavecká čiapka sa vyrába z niekoľkých druhov materiálu. Nižšie uvedieme aj výhody a nevýhody jednotlivých typov.

Textilná čiapka s lycrou

Čiapka je vyrobená z materiálu, ktorý je podobný (alebo rovnaký) tomu, z akého sa robia plavky. Ide o elastickú syntetickú látku, ktorá rýchlo schne, drží si svoju farbu a je pružná. Na kraji čiapky je väčšinou všitá guma, aby čiapka lepšie držala na hlave. Najčastejšie je čiapka zošitá z niekoľkých dielov. Výhodou látkovej čiapky je hlavne to, že neťahá za vlasy, ľahšie sa nasadzuje a lepšie sa prispôsobí hlave, aj keď máte vlasy napríklad v drdole alebo uzlíku. Nevýhodu vidíme hlavne v tom, že prepúšťa vodu. Jej funkcia je iba v tom, že drží vlasy zopnuté, aby nevadili pri plávaní. Takisto na rozdiel od ostatných čiapok o trošku dlhšie schne.

 

 

Latexová čiapka

Materiál latex je elastický a prispôsobivý. Latexová čiapka je omnoho tenšia než napríklad silikónová. Výhoda je určite v tom, že sa lepšie prispôsobí tvaru hlavy, je pružnejšia a nie je taká tuhá. Latexová čiapka neprepúšťa vodu a po použití ju stačí len utrieť. Ďalšou výhodou je cena. Latexové čiapky patria rozhodne k tým lacnejším. Nevýhoda je v nízkej životnosti. Tým, že sú tenšie, sú náchylnejšie na roztrhnutie. Tiež je trochu náročnejšie obliekanie, latex môže ťahať za vlasy.

 

 

Silikónová čiapka

Silikónová čiapka je asi najpoužívanejšia. Silikón ako materiál je elastický a má pomerne dlhú životnosť. Výhody silikónu sú v nepriepustnosti vody a dlhej životnosti. Silikón rovnako ako latex stačí po použití utrieť a čiapka je suchá. Navyše čiapky zo silikónu sa robia v mnohých prevedeniach a tvaroch. Ako nevýhodu môžeme zmieniť, že čiapka je trochu tuhá a nasadzovanie obzvlášť na dlhé vlasy je dosť prácne a nepohodlné.

 

Iné materiály

Materiál, ktorý stojí za zmienku, je napríklad v kombinácii Spandex a silikón. Spandexová čiapka je kompromisom medzi látkovou čapicou a silikónovou. Na vnútornej strane je príjemný látkový materiál, ktorý neťahá vlasy a zvonku je vodu neprepúšťajúca vrstva. Tento materiál je síce drahší než bežné materiály, ale za to komfortnejší. Čiapka sa taktiež ľahko nasadzuje, ale je nutné, aby skutočne sedela, inak sa môže stať, že sa čiapka na hlave šmýka.

 

Existujú aj čiapky z iných umelých materiálov. Na plavecké účely sú však najčastejšie a overené vyššie uvedené.Všetky kategórie