Na čo slúžia odporové plavky?

Ako už názov napovedá, odporové plavky zvyšujú odpor voči vode a tým sťažujú a zintenzívňujú tréning. Zistite, na čo slúžia odporové plavky a ako ich môžete využiť na svoj tréning.
 
 

Na čo slúžia odporové plavky?

Drag Shorts čiže odporové plavky sú špeciálne plavky, ale predovšetkým plavecká pomôcka, ktorú v bazénoch často nevidíte, alebo si ich ani nevšimnete. Sú určené pre pokročilých plavcov, ktorí si chcú sťažiť tréning, viac posilňovať svaly alebo zvýšiť fyzickú kondíciu. Platí tu staré porekadlo: „Ťažko na cvičisku - ľahko na bojisku." 
 
 
 

Z čoho sú odporové plavky vyrobené?

Odporové plavky sú vyrobené z mesh materiálu čiže špeciálnej sieťoviny a nosia sa vždy cez klasické plavky. Sú unisex, preto si ich môžu navliecť ženy aj muži. Sieťovina plaviek je dvojvrstvová a veľmi voľná, preto sa medzi oboma vrstvami zachytáva voda, ktorá sťažuje plavcovi pohyb. Plavky sa zväčšia, navyše zväčšujú svoju plochu a zhoršujú hydrodynamiku tela. Plavec musí prekonávať väčší odpor vody a na plávanie vynaložiť viac síl.
 
 
 

 

Tip na záver:

Odporový tréning je najlepší spôsob, ako budovať plaveckú silu, vytrvalosť a výkon. Okrem suchého tréningu pri naťahovaní gúm je plávanie s odporovými plavkami prirodzenejšie.
 
Stále málo? Pre maximalizáciu odporu vo vode môžete k odporovým plavkám pridať plavecké packy a plavecký piškót.
 
Nie je to taká sranda, ako to vyzerá a odpor je značný, preto plavcom, ktorí ešte neovládajú správnu techniku, by mohlo používanie odporových pomôcok uškodiť.


Všetky kategórie