Chcete sa zlepšovať, zostať zdraví a vyhýbať sa zraneniam a následným vynúteným prestávkam? Správna regenerácia po plávaní je kľúčová a mali by na ňu myslieť všetci, či už ide o profesionálnych alebo rekreačných športovcov.
Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, regenerovať sa dá aj v sprche. Striedajte teplú a studenú vodu. Striedanie teplej a studenej vody pomáha uvoľniť svaly a zlepšuje cirkuláciu krvi. Ak máte čas, pridajte saunu, ale túto formu regenerácie si nechajte skôr na večer, kedy už nebude nasledovať žiadny náročný program.
Pod sviečkou býva najväčšia tma a na správne doplnenie tekutín po tréningu plavci zabúdajú častejšie. Na rozdiel od iných vytrvalostných športov, kde sa človek viditeľne potí, je správna a včasná hydratácia po plávaní takmer rovnako dôležitá, ako kvalitný spánok. Takže aj keď sa v bazéne nepotíme, telo o tekutiny prichádza. Ideálne je tiež doplniť sacharidy (banán) a bielkoviny (tvaroh, lučina, proteínový nápoj, orechy). Máme toho veľa aj v našej ponuke.
Účinky masáží alebo automasáží netreba podrobne popisovať. Zveriť sa do rúk odborníka a nechať si uvoľniť preťažené svaly krčnej chrbtice, bedier a zadných stehenných svalov je jeden z najlepších spôsobov, ako sa starať o svoje telo. Masáž si však môžete dopriať aj sami v kľude domova.
Už sme to spomínali na začiatku, ale v tomto prípade to môžeme pokojne zopakovať. Dostatočný spánok je úplne zásadná súčasť regenerácie, pretože práve vtedy sa vaše telo dokonale uvoľní. Dôležitá je v tomto prípade pravidelnosť. Určte si hodinu, kedy budete večer chodiť spať a nebojte sa nastaviť si na ráno budík. Ľudský organizmus funguje najlepšie v rytmoch a ak si nastavíte pravidelný spánkový rytmus, uvidíte, že sa budete cítiť oveľa viac odpočinutí, než keď budete zaspávať a zobúdzať sa každý deň inak.
Joga, strečing, penový valec. Všetky tri aktivity môžete robiť aj doma. Podložka na cvičenie a valec Vám zaberú minimum miesta a aj desať minút sa počíta a Vaše telo Vám bude vďačné. Pomôcok na domáce cvičenie máme tiež nepreberne.