Ozaj vám súťažné plavky pomôžu k lepším výsledkom?

Súťažné plavky sú témou, o ktorej sa v plaveckom prostredí už nejaký ten piatok vedú diskusie. Keď sa pozrieme do nedávnej minulosti, zistíme, že nejeden profesionálny plavec si na seba obliekol súťažné plavky napchaté unikátnymi technológiami, aby zo seba vypotil ešte viac a zlepšil tak svoje výsledky.

Tieto technologicky vyspelé súťažné plavky na seba upozornili v lete 2009 na majstrovstvách sveta v Ríme, kde veľa súťažiacich doslova ľavou zadnou pokorilo množstvo svetových rekordov. Súťažné plavky však nie sú vyrobené len pre celosvetovo známych profesionálnych súťažiacich, ale aj pre takých súťažiacich, ktorých cieľom nie je zrovna zúčastniť sa olympiády. Otázkou ale je, či plavcom súťažné plavky ozaj pomáhajú k lepším plaveckým výkonom?

Technológia súťažných plaviek

Čím sa teda súťažné plavky líšia od tých klasických, tréningových? Prečo sú o toľko lepšie?

Je to predovšetkým tým, že súťažné plavky sú prešpikované zaujímavými technológiami, ktorých účelom je znížiť odpor vody pri plávaní a taktiež zlepšiť rozvod kyslíka v tele plavca.

Súťažné plavky sú predovšetkým vo veľkej miere vyrobené z voduodpudivého materiálu, ktorý nedovoľuje, aby plavky absorbovali vodu. Vďaka tomu sa plavec vo vode stáva ľahším a to nie je pri súťažiach k zahodeniu. Tieto plavky taktiež často disponujú kompresným strihom, ktorý znižuje svalovú osciláciu a vibráciu kože, takže plavcovi prepožičiava hydrodynamickejší tvar. Kompresná schopnosť plaviek tiež zlepšuje cirkuláciu krvi v tele, čo má za následok vyšší výkon plavca.

Mnoho takýchto plaviek postráda švy. Respektíve majú švy, ale tie sú ploché, takže to vyzerá, akoby žiadne nemali. I keď sa to môže zdať ako maličkosť, aj niečo takéto môže plavcom pomôcť k lepším výsledkom.

  

Psychologické účinky súťažných plaviek

Nesmieme zabudnúť ani na psychologický vplyv súťažných plaviek. To, že je plavec na súťažiach vybavený plavkami, ktoré v sebe ukrývajú špičkové technológie, mu určite môže dodať viac sebadôvery. Tak trochu sa to zdá byť ako placebo efekt, ale pokiaľ to pomôže, tak prečo nie? I keď vás trebárs súťažné plavky neurobia oveľa rýchlejšími, aspoň sa rýchlejšie cítite, čo je pocit, ktorý vám môže dopomôcť k lepším výsledkom.

 

Mrkneme krátko do histórie

Takže ako veľmi vás teda súťažné plavky vo vode zrýchlia? Najviac svetových rekordov v oblasti plávania, ktoré boli prelomené, boli pokorené práve vďaka súťažným plavkám. Alebo v tom plavky aspoň zohrali významnú úlohu. Predsa len súťažné plavky neplávajú za vás a musíte sa taktiež trochu snažiť.

Aby sme svoje tvrdenie doložili, spomenieme trebárs Paula Biedermanna, ktorý práve v roku 2009 v Ríme triumfoval na 400 metrov voľným spôsobom a vyhral aj finále na polovičnej trati opäť so svetovým rekordom. Sám Biedermann vtedy prehlásil: "Klamal by som, keby som tvrdil, že plavky pri mojich víťazstvách nehrali úlohu. Mať také je výhoda a nikto to nemôže poprieť." Biedermann však nebol jediný “lámač” rekordných časov. Vo skutočnosti v Ríme bolo pokorených celkom 43 rekordov.

  

Neprípustné plavky?

Od roka 2009 sa však pravidlá pre súťažné plavky zmenili. A hneď niekoľkokrát. FINA najprv zakázala, potom povolila a potom opäť zakázala celotelové súťažné plavky pre mužov. Nové pravidlá stanovili, že muži majú povolené len jammery. Výrobcovia súťažných plaviek sa tak museli pravidlám prispôsobiť.

  

Prečo sa ceny súťažných plaviek tak líšia?

Je jasné, že tisíce plavcov po celom svete sa líšia, nech už vekovo,alebo svojimi plaveckými schopnosťami a dovednosťami, preto sa tejto širokej škále plavcov museli výrobcovia prispôsobiť. Niektorí skrátka chcú tie najmodernejšie technológie a chcú ich mať čo najviac z jedného modelu, iným stačí menej. Jednotlivé modely súťažných plaviek sa tak líšia v tom, akými technológiami disponujú, a od toho sa potom odvíja výsledná cena, ktorá u nás v Sporteone smeruje v sekcii dámskych súťažných plaviek k sume viac než 440 eur, v sekcii mužských súťažných plaviek k 315 eur.

Verdikt

Stojí teda za to zaobstarať si takto drahé súťažné plavky? História preukázala, že áno. Konieckoncov sme už vyššie uviedli prípad majstrovstva v Ríme z roku 2009. Výrobcovia naviac súťažné plavky starostlivo vyvíjajú v laboratóriach s pomocou profesionálnych športovcov a sypú do tohoto vývoja nemalé sumy peňazí. Účelom tých najdrahších súťažných plaviek je maximalizovať fyzické predpoklady plavcov a podporovať plavcové svaly k tým najlepším možným výkonom.



Všetky kategórie