Plavecké labky

Plavecké labky slúžia predovšetkým na posilňovanie horných končatín, spestrenie dlhých plaveckých tréningov, ale aj na tréning citu k vode a uvedomenie odporu vody.

Plavecké labky sa používajú na všetky plavecké štýly - motýlik, znak, prsia i kraul.

Aké máme typy plaveckých labiek?

 

Finger Paddles (prstové labky)

Tieto labky sú menšej veľkosti, nasadzujú sa len na prsty ruky a sú navrhnuté predovšetkým na tzv. Sculling, teda na cvičenia pre rozvoj citu pre vodu. Prstové labky sú veľmi vhodné pre začiatočníkov, pretože svojou veľkosťou a tvarom nevyžadujú veľké silové nároky. Prstové labky sa môžu používať na všetky plavecké štýly - motýlik, znak, prsia, kraul.

 

Plavecké packy Finis Sculling Finger PaddlesPlavecké packy Finis Sculling Finger Paddles juniorPlavecké packy Speedo BioFuse Finger Paddle

 

Klasické odporové plavecké labky

Odporové labky určite patria k tým najznámejším a najvyužívanejším. Rozdiely môžu byť vo veľkostiach, tvaroch a spôsoboch pripnutia k ruke. Ich využitie a odporučenie je vždy popísané pri konkrétnych labkách. Úlohou odporových labiek je predovšetkým posilnenie horných končatín.

 

Plavecké packy  Finis Bolster PaddlePlavecké packy Arena TraxPlavecké packy EmmePlavecké packy Arena Vortex Evolution Plavecké packy Speedo BioFUSE Power PaddlePlavecké packy Speedo New Power Paddle

 

Typy viazania na plaveckých odporových labkách

Nie každý typ labiek Vám dovolí rôzne možnosti zaviazania pásika, ale ak už to pôjde, môžete si vyskúšať, aké viazanie Vám bude najpohodlnejšie. Nižšie sa môžete pozrieť na príklady viazania.

Plavecké packy Arena Vortex Evolution

Antipaddle (antilabky)

Na rozdiel od tradičných plaveckých labiek, tieto antilabky znižujú odpor ruky vo vode. Pomáhajú zlepšiť techniku záberov. Ruka hľadá najlepšiu možnú polohu pre záber a labka tak núti viac používať záber predlaktia.

 

Plavecké packy Finis AntipaddlePlavecké packy Finis PT Paddle

 

Aqua glove (plavecké rukavice)

Plavecké rukavice sa používajú predovšetkým na Aquaerobic. Na plávanie sú v menšej miere vhodné takisto, ale sú menej obvyklé.

 

 

Akú veľkosť labiek si mám vybrať?

Pri klasických odporových labkách platí pravidlo, že veľkosť labky má byť o 10% väčšia než ruka. Záleží však samozrejme na úrovni a zdatnosti plavca. Začínajúci plavec by si určite mal radšej zvoliť labky menšie, viac profilované s väčšou priepustnosťou vody pre ich menšie požiadavky na kĺby a silu.

 

Doporučené postupy pri použití plaveckých labiek

Postupujte pomaly, keď sa s plaveckými labkami začína plávať, je treba si na labky zvykať. Začiatočníci by mali začínať s menšími odporovými labkami a potom postupne prechádzať k väčším labkám s väčším odporom (ak je cieľom zvyšovať odpor). Na zvýšenie intenzity odporúčame i kombináciu s plaveckou doskou, ktorá sa dáva medzi nohy, zabraňuje tak kopu a tým sa zvyšuje práca rúk.Všetky kategórie