Rozdiel medzi volejbalovou a beachvolejbalovou loptou

Častá otázka, aký že je vlastne rozdiel medzi klasickou volejbalovou loptou tzv. šestkovou a plážovou loptou?

Rozdielov je hneď niekoľko a to v letových vlastnostiach, obvode lopty, technológii spracovania a vnútornom tlaku.

 

Letové vlastnosti

Volejbalové lopty sú rýchlejšie než lopty na plážový volejbal, tzn. ak budete hrať volejbal s beachvolejbalovou loptou, akoby ste hrali tenis s penovou loptičkou. Ak budete hrať beachvolejbal s klasickou volejbalovou loptou, budete ju veľmi ťažko stíhať. Rýchlosť lopty je daná technológiou spracovania, obvodom lopty a vnútorným tlakom.

 

Technológia spracovania

Volejbalové lopty a ich panely (povrch lopty) sú priamo lepené na vzdušnicu, naopak plážové lopty sú šité a vzdušnica je len voľne vložená do šitej súpravy.

Táto technológia je takisto spojená s prípadnou opravou. Opraviť prasknutú vzdušnicu lopty, ktorej panely sú lepené na vzdušnicu, je možné veľmi ťažko, ak vôbec. Zato na šitých loptách sa kus švov jednoducho odpára a vloží sa nová vzdušnica.

 

Beachvolejbalová lopta       Volejbalová lopta

 

Vnútorný tlak

Volejbalová lopta má vyšší tlak a nafukuje sa na 30-32,5 kPa, beachvolejbalová má nižší tlak, 17,1-22,1 kPa. Takto vzniká dojem, že beachvolejbalové lopty sú mäkšie a volejbalové tvrdšie, ale pozor, mäkkosť lopty nie je daná iba mierou tlaku v lopte, ale predovšetkým použitým povrchovým materiálom, ktorý sa na volejbalových aj plážových loptách značne líši. Doporučený tlak je vždy napísaný na ventile lopty.

 

Prevodná tabuľka na tlak volejbalovej a plážovej lopty

  Tlak   kPa  hPa   bar   kg/cm2   psi/lbs
  Volejbalová lopta   30-32,5 kPa   300-325 hPa   0,3 - 0,325 bar   0,306-0,331 kg/cm2   4,351-4,714 psi
  Beachvolejbalová lopta   17,1-22,1 kPa   171-221 hPa   0,171 - 0,221 bar   0,174-0,225 kg/cm2   2,48-3,2 psi

 

 

 

 

 

Príklad ventilu plážovej lopty            Príklad ventilu volejbalovej lopty

 

 

Obvod lôpt

 

Aj vonkajšie obvody lôpt sú odlišné. Beachvolejbalové lopty sú až o 2 cm väčšie než volejbalové. Nie je daná určitá veľkosť, ale u lôpt, ktoré splňujú oficiálne parametre FIVB, sa uvádza tolerancia. Beachvolejbalové lopty majú obvod 66-68 cm a volejbalové 65-67 cm. Váha oboch typov lôpt je rovnaká a to 260-280g. Týmito parametrami sa lopty môžu výrazne líšiť v letových vlastnostiach.Všetky kategórie