Správne rozmery nohejbalovej siete

Nohejbalové siete sa vyrábajú z polyamidového materiálu čiernej farby s okami s rozmermi 10 cm a s hrúbkou 3 mm. Splňují všetky požiadavky súťažných sietí na národné i medzinárodné súťaže.

Ako môžete urobiť nohejbalovú sieť z inej siete?

Medzinárodný názov nohejbalu footballtennis (futbaltenis) naznačuje, že tento šport bude mať niečo spoločného s tenisom. Týmto spoločným znakom je práve sieť. Najprv sa hralo cez tenisové siete, ktoré však mali výšku len do 108 cm, v strede siete len necelý meter. Bolo treba, aby bola sieť na nohejbal vyššia, a to 110 cm. Preto sa pridali dodnes používané podperné tyče, ktoré sieť zvýšili. Tyče sú väčšinou oceľové s priemerom 2 cm s plochou doštičkou na jednom konci kvôli lepšej stabilite na povrchu ihriska a na druhom konci s drážkou na lepšie pripnutie siete.

Nohejbalová sieť sa dá spraviť aj z volejbalovej siete, pretože má podobné parametre. Volejbalová sieť je obvykle dlhá 9,5m a široká 1m. Je teda potrebné ju zavesiť o desať centimetrov vyššie od zeme, aby dosahovala výšku 110cm. Je však treba počítať s tým, že siete budú mať nižšiu životnosť. 

    Nohejbalová sieť   Volejbalová sieť
Dížka siete   9,7m   9,5m
Šírka siete   1m   1m
Veľkosť oka   10x10 cm   10x10 cm

Hrúbka sieťoviny

   3mm   3-4mm

 

Ako vyzerá správna nohejbalová sieť?

Dnes sa vyrábajú priamo nohejbalové siete splňujúce všetky parametre. Výška od povrchu ihriska po horný okraj siete musí byť podľa pravidiel 110 cm s toleranciou 2cm a od povrchu ihriska musí byť maximálne vo výške 20 cm. Dĺžka siete sa robí 9,7 m, ale pri hre sa sieťou alebo slangovo „sakom“ rozumie len tá časť, ktorá visí nad hracím poľom a je ohraničená podpornými tyčami, čo je 9 m.

Nohejbalové siete sa vyrábajú z polyamidového materiálu čiernej farby s okami s rozmermi 10 cm a s hrúbkou 3 mm. Splňuje všetky požiadavky súťažných sietí na národné i medzinárodné súťaže.

 

 

Upevnenie nohejbalovej siete

Ďalšou dôležitou súčasťou ihriska sú stĺpiky, na ktorých je sieť napnutá. Pravidlá uvádzajú, že musia byť od postranných čiar vzdialené najmenej 0,5 m. Väčšinou sú železnej konštrukcie a zapustené do zeme, aby mali stabilitu. Na stĺpikoch sú z každej strany namontované objímky s háčikmi alebo privarené držiaky na pripnutie siete. Kvôli lepšiemu napnutiu nohejbalovej siete sa používajú ručné navijaky.Všetky kategórie