Typy pásikov a nastaviteľnosť

Neoddeliteľnou súčasťou plaveckých okuliarov je aj pásik. A my vám povieme, s akými druhmi sa môžete stretnúť.

Každé plavecké okuliare majú pásik trochu inak riešený. Väčšina z nich je vyrobená zo silikónového materiálu. Silikón je odolný, protialergénny materiál s dobrou elasticitou. Tak sa poďme pozrieť na najčastejšie typy pásku.

Jednoduchý

Plavecké okuliare drží na hlave iba jedným pruhom pásku. Ten môže byť akokoľvek široký alebo sa môže uprostred hlavy aj rozširovať. Výhodou je jednoduché nasadenie a ľahká manipulácia, preto je veľmi veľmi obľúbený u detských okuliarov - juniori si zvládnu nasadiť okuliare aj sami.

Dvojitý

Tento druh pásky je riešený ako jedna dlhá gumička, ktorá je okuliarmi prevlečená 2x. Výhodou je lepšie držanie na hlave, pretože že si jeden pruh môžete dať vyššie a jeden nižšie.

Uprostred rozdvojený

Tento typ je kombináciou vyššie zmienených. Od strán očníc ide jeden pruh, ktorý sa uprostred hlavy rozdeľuje na 2. Výhodou je lepšia manipulácia a pohodlnejšie uťahovanie. Navyše rozdvojený pásik lepšie drží okuliare na hlave.

 

Nastaviteľnosť pásikov

Páska pri plaveckých okuliarov sa dá na hlavu nastaviť hneď niekoľkými spôsobmi.

Postranné klipy

Po stranách okuliarov, väčšinou hneď pri očníc, sú spony alebo klipy na utiahnutie opasku. Buď je spona súčasťou priamo očníc alebo sú spony umiestnené na pásku v blízkosti očníc. Každý koniec pásku sa dá uťahovať a povoľovať zvlášť.

Rýchlospony

Využívajú sa najčastejšie u okuliarov s dvojitým pásikom. Na jednom pásku sa upevní spona, do ktorej sa zasunú konce. Tiež môže byť variant umiestnenia rýchlosponov na každom pruhu pásku, hornom i dolnom. Uťahovanie je teda zozadu na hlave.Všetky kategórie