Chlór, alebo inak povedané, kyselina chlórová, vzniká rozkladom kyseliny chlórnej v chlórovej vode, do bazénu sa pridáva pre bezpečie návštevníkov. Účinne zastavuje výskyt mikroorganizmov, ako sú vírusy a baktérie. Chlór sa chemicky spája so všetkými organickými a anorganickými látkami, ktoré sa vo vode vyskytujú. Vaše telo a vlasy sú rozhodne organické.
Ľudské vlasy obsahujú proteíny, prevažne keratín, čo sú vlastne bielkoviny nerozpustné vo vode. Vlasy sú tak zaťažené a obsahujú veľa kožného mazu, ktoré môžeme poznať pod názvom sébum. Sébum sa však nenachádza len vo vlasoch, ale aj v tele.
Za normálnych okolností, kožný maz chráni pokožku a vlasy, udržuje ju dostatočne hydratovanú. Prostredníctvom nej sa taktiež dostáva do pleti a vlasov vitamín E, ktorý je dôležitým antioxidantom. Urýchľuje hojenie koži, ďalej vitamín E udržuje pokožku hydratovanú a pomáha zlepšovať kvalitu a štruktúru vlasov.
Akonáhle sa dostanú vlasy do kontaktu s chlórovou vodou, chlór sa začne viazať s týmto kožným mazom a z vašich vlasov táto väzba doslova vytiahne von maz aj so všetkými užitočnými látkami. V podstate chlór rozpúšťa prirodzenú ochrannú bariéru vlasov tvorenú kožným mazom. Kvôli tomu sa vaše vlasy menej lesknú, stratí sa ich sila, vypadávajú a sú suchšie než obvykle. Ak to takto pokračuje ďalej, končeky vlasov sa začnú štiepiť a ich stav sa začne zhoršovať.
Kožný maz, však nie je jediná vec, čo ovplyvňuje chlór. Môže úplne zmeniť usporiadanie vlasov. Totiž, akonáhle sa dostane ku keratínu vlasov, chemicky sa naviaže na niektorú molekulu tohto proteínu a tieto molekuly sa stávajú rozpustné vo vode. To má za následok, že proteíny vo vašich vlasoch sú oslabené a vlasy sú tenšie a slabšie.
Zlúčeniny chlóru sa používajú pri bielení papiera, oblečenia, ale aj v PVC a v ďalších produktoch. Preto nie je neprekvapujúce, že môže vybieliť i vaše vlasy. Totiž, chlór môže reagovať s melanínom, ktorý vlasom dodáva farbu. Akonáhle sa melanín naviaže na chlór, keratín tak zostáva vo svojej nevýraznej svetlej farbe. A keďže vplyvom chlóru prichádzate o melanín, vaša farba vlasov pomaly, ale isto bledne. Celý tento proces je urýchlený, pokiaľ máte zafarbené vlasy, pretože s chemickými prípravkami obsiahnutými vo vlasoch chlór reaguje rýchlejšie.
A posledná vec: Bežne rozšíreným mýtom je, že chlór spôsobuje zafarbenie vlasov na zeleno. Nie je to pravda. Známi zelený odtieň je spôsobený prítomnosťou medi a ďalších minerálnych kovov vo vode, ktoré sa potom viažu viažu na chlórom oslabené vlasové stonky.
Ako predísť tomu, aby sa vaše vlasy pri plávaní poškodili?
Pred plávaním si opláchnite vlasy nechlórovou vodou. Vlasy sú ako špongia. Akonáhle je špongia dosť mokrá, potom už nenasiakne toľko vody. Podobne je to aj s vlasmi. Keď sú dostatočne nasiaknuté čistou vodou, potom už nebudú obsahovať toľko chlórovej vody z bazénu.
Použite prípravok proti chlórovanej vode.
Nezabudnite na plaveckú čiapku, aj keď neznamená, že chlórovaná voda 100% neprenikne k vašim vlasom, rozhodne výrazne obmedzí prístup k vašim vlasom.
Po plávaní si ihneď opláchnite vlasy nechlórovanou vodou. V prípade možnosti, použite šampón, ktorý zbaví vaše vlasy chlóru. U nás na e-shope máme kozmetické prípravky Triswim, vrátane šampónu, ktorý vám s tým rozhodne pomôže.
Najlepším útokom je obrana. Chovajte sa k vašim vlasom pekne každý deň, po celý deň konzumujte veľa proteínu, pravidelne strihajte rozštiepené končeky vlasov, a pokiaľ nemáte zafarbené vlasy, len tak ďalej, komplikujete tým chlóru negatívne pôsobiť na vaše vlasy.