5 vecí, ktoré majú plavci spoločné so superhrdinami

Kto dnes, v dobe veľkolepých filmových trhákov, nezná aspoň jedného superhrdinu? Ak by ste nepočuli o hrdinoch, ako je Profesor X, Hulk, Green Lantern alebo Flash, určitě si spomeniete na starého dobrého Batmana či Supermana.

A ani ženy medzi superhrdinami nechýbajú. Nie je to predsa až tak dávno, čo na striebornom plátne excelovala Wonder Woman, a na zahraničných televíznych obrazovkách sa už nejaký ten piatok môžeme každý týždeň stretnúť aj Supergirl, taktiež na stránkach komiksov nechýbajú ženské variácie na známych mužských hrdinov. Medzi tie najznámejšie patria Batwoman aj Batgirl, Spider-Girl a áno, aj zelený zúrivý Hulk má ženskú verziu, ktorá je veľmi nápadito pomenovaná ako She-Hulk.

 

To už je celkom dosť hrdinov a ani zďaleka sme ešte nevyčerpali všetky možnosti. Otázkou ale je, čo majú títo hrdinovia a hrdinky spoločné s plavcami?

1. Kostýmy

Pre začiatok budeme trošku povrchní. Prvá vec, ktorú plavci a hrdinovia majú spoločnú, či už si to chceme priznať, alebo nie, je outfit. Každý, kto niekedy uvidel nejakého hrdinu vo filme alebo v komikse, si isto všimol, že i hrdinovia, tak isto, ako plavci, nosia celkovo veľmi upnuté kostýmy. Len sa pozrite na obrázok superhrdinek nižšie a uznajte, že ich kostýmy sa zas až tak moc nelíšia od bežných plaviek, dokonca v prípade Batgirl od neoprénového obleku.

A to nehovoríme o maskách zakrývajúcich tváre hrdinov, za ktorými plavecké okuliare v kombinácii s plaveckou čiapkou mnohokrát nezaostávajú.

To ale stále nie je všetko. Kostým je niečo, čo k hrdinom neodbytne patrí a s čím sa hrdinovia samotní stotožňujú a je im v tom komfortne. Viete si trebárs predstaviť, ako by sa cítil Spider-Man v kostýme Batmana?

U plavcov je to vlastne to isté. V plavkách sa jednoducho potrebujete cítiť komfortne, aby ste dokázali podávať patričné výkony.

 

2. Každý je iný

Každý superhrdina má iné schopnosti. Niektorý vie čítať myšlienky, inému vystreľuje laser z očí, ďalší vie naťahovať končatiny do neskutočných dĺžok a iní zasa vedia šplhať po stenách. Či už ide o akékoľvek schopnosti, aj u obyčajných ľuďí je to rovnaké - všetci sme odlišní. To platí samozrejme aj u plavcov.

Niektorým plavcom idú výborne prsia, iným kraul, mnohí vynikajú v motýliku a niekto je majstrom v znaku. A zabúdať nesmieme ani na pani radovú. :-)

3. Zvládnete (takmer) čokoľvek, čo si zmyslíte

Isto, superhrdinovia majú superschopnosti. I cez to všetko sa často dostávajú do celkom komplikovaných situácii. Vlastne do takých komplikovaných situácii, že to vydá na dlhé hodiny či snáď aj dni filmov a seriálov a tisíce strán komiksov. Často čelia nesmiernym výzvam, aby porazili svojich úhlavných nepriateľov a zachránili svet.

Na plavcov síce nie sú kladené až také vysoké požiadavky, samozrejme i plavci musia prekonávať mnohé prekážky. Tie sa síce väčšinou nevyskytujú nikde vonku, ale vo vnútri, v plavcovej hlave. U začínajúcich plavcoch to platí dvojnásobne. Ak začínate, nesmie vám chýbať zarytá vytrvalosť a chuť nevzdávať to. I keď pred sebou máte dlhú a zdánlivo neprekonateľnú cestu a cieľ leží v nedohľadne, všetko zvládnete, ak to doopravdy budete chcieť.     

4. Aby ste prekonali svoj strach, musíte im odvážne čeliť

I keď sa niečoho bojíte až na smrť, nie je nič lepšieho, než sa do tej činnosti po hlave pustiť. Mnohé motivačné knihy dokonca hovoria o strachu ako o ukazovateli, ktorý vám ukáže správny smer, ktorým sa treba vydať. Keď cítite strach, vydajte sa v jeho stopách. To samozrejme platí vtedy, keď vám neide o život. V takom prípade je opatrnosť samozrejme na mieste. Komiksoví hrdinovia, ako už vieme, svojmu strachu čelia neustále a vrhajú sa do nebezpečia, aj keď normálni ľudia dávno prchajú.

Či už ste hobby plavec alebo pokročilý, každý plavec musí často prekonávať svoj strach. Keď ide niekto plávať poprvé, môže ho chytať hrôza z ponorenia hlavy pod vodu, alebo strach zo straty plaveckej pomôcky vo vode. U skúsených plavcov sa môže strach prihlásiť o slovo v okamžiku, keď stojí na skokanskom mostíku desať metrov nad hladinou vody. Alebo sa obavy ozvú pred súťažou. Aby ste sa ale stali skvelými plavcami, musíte čeliť svojmu strachu. Tak isto ako hrdinovia.

5. Aj keď ste superhrdinovia, život vie byť občas frustrujúci

I keď veľa hrdinov vládne zaujímavými superschopnostiam, mnohým z nich nechýba ani istý hendikep. Superman sa nemôže priblížiť ku kryptonitu, Profesor X je od pása dole ochrnutý a Hulk má problémy s tým, aby ovládol svoj hnev.

Plavci to majú veľmi podobné. Niektorých môže z chlóru vo vode bolieť v krku, iní majú problém s uplávaním väčších vzdialeností, pričom ďalší sa napríklad boja vody. Či už je vašim pomysleným “kryptonitom” čokoľvek, hrdinovia nás predovšetkým učia, že naše individuálne hranice sú niečím, čo sa dá prekonať, ak nám nechýba odhodlanie.

Tak sa pusťte do plávanie, hrdinovia! :-)Všetky kategórie