7 pravidiel zdravého otužovania

Už je to tu! Vonku začína byť zima a to znamená jediné. Otužovacia sezóna je tu! Plávate radi vonku a chcete sa začať otužovať? Na tom nie je nič zlé, naopak. Otužovanie je zdravé, ale je potrebné vedieť, ako to robiť správne, aby ste si neuškodili. Zaujíma Vás, ako na to? My pre Vás máme zopár dobrých tipov.

Otužovaní

V prvom rade by sme mali vedieť, že otužovanie je všeobecne dobré aj pre fyzické, aj pre psychické zdravie. Pribúda plavcov, ktorí preferujú plávanie pod holým nebom nielen v lete, ale aj v jeseni a zime. Chcete sa k nim pridať?

Otužovaním môžete predchádzať ochoreniam z nachladenia, vysokému tlaku aj alergiám. Stávate sa aj psychicky odolnejší voči stresu a rôznym poruchám. Otužovanie je vhodné pre každého človeka, iba deti a starší ľudia by sa mali otužovať miernejšie. Optimálne pre zdravý život je začať s otužovaním v detstve a venovať sa mu celoživotne. Začnite postupne, v ideálnom prípade každý deň alebo aspoň pravidelne. Po troch týždňoch sa prejavia prvé pozitívne účinky, takže to nevzdávajte a vydržte.

Otužilci ve voděNezabudnite, že ak prerušíte proces otužovania, po niekoľkých týždňoch dôjde k zníženiu Vašej otužilosti a ak prestanete na dlhšiu dobu, budete musieť znovu začínať skoro od začiatku. Začať môžete postupným omývaním, napríklad mokrým uterákom alebo hubkou 3-5 minút. Až si zvyknete na omývanie, môžete prejsť k polievaniu alebo sprchovaniu vodou asi 2 minúty. Postupne pridávajte a zvyšujte intenzitu aj dobu otužovania.

 

Ak máte na sprche nastaviteľnú batériu na teplotu vody, môžete ju krásne regulovať a postupne znižovať. Začínajte od nôh smerom nahor, hlavu zatiaľ vynechajte. Ďalšou fázou už je plávanie v studenej vode, tu doba trvania záleží na teplote vody, vzduchu a úrovni otužilosti. Dôležitý je pohyb vo vode, nie vaňa napustená studenou vodou. Telo totiž bez pohybu ľahko prechladne a účinok by potom bol opačný a zdraviu nebezpečný.

Akých pravidiel sa držať?

Postupnosť - s otužovaním je najlepšie začať už na konci leta. Ak začínate až v zime, odporúčame začať s otužovaním v sprche a až po nejakom čase sa vydať von k zamrznutému rybníku.

Pravidelnosť - otužovať by ste sa mali najlepšie každý deň, a to napríklad studenou sprchou ráno alebo pred spaním. Ak Vám pravidelnosť preruší choroba alebo dovolenka, začínate po dlhšej pauze opäť od začiatku.

Ohľad na vek - otužovanie je považované za zdravé, ale mali by ste mať k sebe zodpovedný prístup a brať ohľad na svoj vek. 

Bezpečnosť - dbajte na svoju bezpečnosť a hranice. 

Zdravotný stav - s otužovaním začínajte iba vtedy, kedy sa cítite zdraví a v úplnej pohode.

Dlhodobá aktivita - otužovanie je beh na dlhú trať a rozhodne to nie je záležitosť na týždeň. 

Zodpovedný prístup - ak sa rozhodnete pre otužovanie, je potrebné mať rešpekt k sebe samému a dbať na svoju bezpečnosť.

Tipy k otužovaniu

Ak chodíte plávať von v každom počasí, nezabudnite si chrániť hlavu kvalitnou neoprénovou čiapkou, ktorá udrží Vašu hlavu v teple. Na otvorenej vode sa hodí tiež plavecká bójka, ktorá slúži nielen ako Váš osobný maják, ale môžete si do nej vložiť aj svoje osobné veci a v prípade nejakej slabosti vo vode sa môžete bójky pridržať. Zároveň potrebujete dobre vidieť a mať rozhľad, preto využite plavecké okuliare, ideálne na triatlon, ktoré Vám umožnia krásne vidieť do všetkých smerov.

Ak to beriete s plávaním v každom počasí vážne, budú sa Vám hodiť aj ďalšie veci, ktoré Vám spríjemnia pobyt po vystúpení z vody. Zvoľte plaveckú parku alebo plavecký župan, nech neprechladnete. Uterák na rýchle osušenie a dokonca aj nejaké topánky do vody alebo papuče, aby ste si nemuseli máčať svoje bežné topánky. A dôležité upozornenie na záver: nikdy po kúpaní v studenej vode nevstupujte do horúcej sprchy, hrozí Vám totiž zlyhanie obehového systému. Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom, konzultujte otužovanie s Vaším lekárom.



Všetky kategórie