Aké sú typy plaviek?

Druhy, štýly, strihy... Po prečítaní týchto riadkov už budete presne vedieť, medzi akými typmi plaviek vyberať;-)

Typy pánskych plaveckých plaviek

U mužov rozlišujeme Pánske plavky podľa strihu či dĺžky nohavíc. Môžu byť klasické slipové bez nohavičky (Brief), s krátkou nohavičkou (Aquashort, Boxers) alebo s dlhou nohavičkou po kolená či do polovice stehien (Jammer).

 

Typ plaviek na pánske postave


Pánske nohavičkové plavky (Jammer) by mali byť upnuté na telo. Pretekárske nohavičkové plavky sú dokonca tak tesné, že sa do nich pretekári obliekajú aj niekoľko minút a ženy potrebujú aj asistenciu.


Podľa označenia v cm na plavkách zistíte dĺžku nohavičiek. Ak teda uvidíte názov Speedo Brief 7cm, znamená to, že šírka plaviek je na strane pasu 7 cm a plavky sú tak menej vykrojené než je tomu pri type 5 alebo 3,5 cm.


Voľba strihu je otázkou trendov a tiež vášho zvyku. V poslednej dobe volí nohavičkové plavky aj rekreačné plavci, už dávno to nie sú len plavky pre pretekárov. Nielen, že sú tieto plavky veľmi pohodlné, ale taky skvele vyzerajú a pánom skrátka ukrutne pristane.


Typy dámskych plaveckých plaviek

Plavecké plavky pre ženy môžu byť buť jednodielne alebo dvojdielne. V zásade sú ale vždy športového strihu bez kostíc či ozdobných prvkov ako sú zipsy, volániky alebo šnúrky. Dámske plavky sa líšia najmä vykrojením v dolnej časti a tvarom chrbta. Nižšie na obrázku môžete vidieť možné tvary plaviek. Spojenie ramienok medzi lopatkami zvyšuje pohodlie pri pohybe a tiež zabraňuje skĺzavaniu ramienok pri plávaní.

Typ vykrojenie u dámskych plaviek

Dámske plavky môžu byť v dolnej časti rôzne vykrojené. Pokiaľ plavky obsahujú opis "high cut", sú vykrojené veľmi. Tento typ opticky predĺžia nohy, ale pre niekoho môže byť nepríjemný. Naopak označenie "low cut" napovedá, že plavky sú vykrojené málo. Vykrojenie sa značí ako u jednodielnych, tak i dvojdielnych plaviek.

U dámskych plaviek platí - voľte to, čo je vám príjemné. Ak vás plavky pri skúšaní budú škrtiť, nespoliehajte, že vo vode povolia. Pre plavecké a tréningové plavky odporúčame voliť typy ramienok vyššie uvedené na obrázku. To, že sú u lopatiek spojené vám zaručí, že vám pri plávaní nebudú zliezať z ramien.

Dvojdielne športové plavky

Dvojdielne plavky pre ženy plavkyne sa nijako zvlášť nelíšia od klasických jednodielnych. Samozrejme až na počet kusov. Plavky sa nelíšia svojou funkciou, skôr ide o osobné preferencie každej ženy. Nejedná sa však o bikiny alebo podprsenky s vypchávkami. Športové dvojdielne plavky majú širšie ramienka a väčšinou spojené na chrbte. Výhody - lepšia podpora prsníkov, vhodné pre tehotné, možnosť nakúpiť inú veľkosť podprsenky a nohavičiek. Nevýhody - menší komfort pri plávaní, bez možnosti tvarovania postavy.

A ďalšie užitočné informácie tiež nájdete v našom ďalšom článku ako sa starať o vaše plavky.

 


Všetky kategórie