Aké sú typy plaviek?

U mužov a žen rozlišujeme plavky podľa strihu či dĺžky nohavíc. 

Typy pánskych plaveckých plaviek

U mužov rozlišujeme pánske plavky podľa strihu či dĺžky nohavíc. Môžu byť klasické slipové bez nohavíc (Brief), s krátkou nohavičkou (Aquashort, boxers) alebo s dlhou nohavicou po kolená či do polovice stehien (Jammer).

Brief Aquashort, Boxers Jammer  
Pánské plavky Speedo Endurance Brief

 

Typ plaviek na pánskej postave

Pánske nohavicové plavky (Jammer) by mali byť určite upnuté na tele. Dokonca súťažné nohavicové plavky sú také tesné, že sa do nich športovci obliekajú aj niekoľko minút a ženy dokonca potrebujú aj asistenciu.

Podľa označenia v cm na plavkách zistíte dĺžku nohavíc. Ak napríklad uvidíte názov Speedo Brief 7cm, znamená to, že šírka plaviek je na strane pásu 7 cm a plavky sú tak menej vykrojené než na type 5 alebo 3,5 cm.

 

 

Aký strih si zvolíte, je čisto na trende a zvyku. Aj o nohavicové plavky je veľmi častý záujem z radov rekreačných plavcov. Nielenže sú tieto plavky veľmi pohodlné, ale sú aj atraktívne. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Typy dámskych plaveckých plaviek

Plavecké plavky pre ženy môžu byť buď jednodielne alebo dvojdielne. V zásade sú vždy športového strihu bez kostíc či ozdobných prvkov ako zipsy, volány alebo šnúrky. Dámske plavky sa líšia najmä vykrojením v dolnej časti a tvarom chrbta. Nižšie na obrázku môžete vidieť možné tvary plaviek. Spojenie ramienok medzi lopatkami je predovšetkým kvôli pohodliu a proti zošmykovaniu bežných ramienok pri plávaní. 

 

 
 
 

Typy vykrojenia na dámskych plavkách

Dámske plavky môžu byť v dolnej časti rôzne vykrojené. Ak plavky obsahujú popis "high cut" sú vykrojené výrazne. Tento typ opticky predĺži nohy, ale niekomu môže byť nepríjemný. Naopak označenie "low cut" napovedá, že plavky sú vykrojené málo. Vykrojenie sa značí na jednodielnych aj dvojdielnych plavkách.

U dámskych plaviek platí - voľte to, čo je Vám príjemné. Ak Vás plavky pri skúšaní budú škrtiť, nespoliehajte sa, že vo vode povolia. Na plavecké a tréningové plavky odporúčame voliť typy ramienok uvedené na obrázku vyššie. Tým, že sú na lopatkách spojené, Vám zaručia, že Vám pri plávaní nebudú padať z pliec. 


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dvojdielne športové plavky

Dvojdielne plavky pre ženy plavkyne sa nijak zvlášť nelíšia od klasických jednodielnych. Samozrejme až na počet kusov. Nejedná sa o zvláštne plavky, ale skôr o osobné preferencie každej ženy. Nejde však o bikiny alebo podprsenky s vypchávkami. Športové dvojdielne plavky majú širšie ramienka a väčšinou spojený chrbát. Výhody - lepšia podpora hrudi, vhodné pre tehotné, možnosť kúpiť inú veľkosť podprsenky a nohavičiek. Nevýhody - menší komfort pri plávaní, bez možnosti tvarovania postavy.

 

Užitočné informácie nájdete aj v článku ako sa starať o Vaše plavky.

 Všetky kategórie