Ako sa otužovať

Plávate radi vonku a chcete sa otužovať? To vôbec nevadí, naopak. Otužovanie je zdravé, ale je potrebné vedieť, ako na to správne, aby ste si skôr neuškodili. Zaujíma Vás, ako na to?

 
Otužovanie
V prvom rade by sme si mali povedať, že všeobecne je otužovanie dobré aj pre fyzické aj pre psychické zdravie. Pribúda plavcov, ktorí preferujú plávanie v otvorenej vode nielen v lete, ale aj v jeseni a zime. Chcete sa k nim pridať aj Vy?
 
 
Otužovaním môžete predísť onemocneniam z nachladenia, vysokému tlaku či alergiám. Stávate sa tiež psychicky odolnejší voči stresu alebo iným poruchám. Otužovanie je vhodné pre každého človeka, len deti a starší ľudia by sa mali otužovať miernejšie. Optimálne pre zdravý život je začať s otužovaním v detstve a venovať sa mu celoživotne. Začnete postupne, v ideálnom prípade každý deň alebo aspoň pravidelne. Po troch týždňoch sa prejavia prvé pozitívne účinky, takže nezúfajte a vydržte.
 
 
Nezabudnite, že ak prerušíte proces otužovania, po niekoľkých týždňoch dôjde k zníženiu otužilosti a ak prestanete na dlhšiu dobu, budete musieť neskôr začať skoro od začiatku. Začať môžete postupným omývaním, napríklad mokrým uterákom alebo hubou 3-5 minút. Až si zvyknete na omývanie, môžete prejsť k polievaniu alebo sprchovaniu vodou asi 2 minúty. Postupne si pridávajte a zvyšujte intenzitu a dobu otužovania.
Ak máte na sprche batériu s nastaviteľnou teplotou vody, môžete ju krásne regulovať a postupne znižovať. Začínajte od nôh smerom nahor, hlavu spočiatku vynechajte. Ďalšou fázou už je plávanie v studenej vode, tu doba trvania záleží na teplote vody, vzduchu a úrovni otužilosti. Dôležitý je pohyb vo vode, takže nie vaňa napustená studenou vodou. Telo totiž bez pohybu ľahko prechladne a účinok by potom bol opačný a zdraviu nebezpečný.
 
Aké teda platia pravidlá, ktorých sa držať?
- Postupnosť
- Pravidelnosť
- Ohľad na vek
- Bezpečnosť
- Zdravotný stav
- Dlhodobé prevádzkovanie
- Zodpovedný prístup
 
 
Otužilecké tipy
Ak chodíte plávať von v každom počasí, nezabudnite si chrániť hlavu kvalitnou neoprénovou čiapkou, ktorá udrží Vašu hlavu v teple. Na otvorenú vodu sa hodí aj plavecká bójka, ktorá slúži nielen ako Váš osobný maják, ale môžete si do nej vložiť tiež svoje osobné veci a v prípade nejakej slabosti vo vode sa môžete bójky pridržať. Takisto potrebujete dobre vidieť a mať rozhľad, k tomu potrebujete plavecké okuliare, ideálne na triatlon, ktoré Vám umožnia krásne vidieť do všetkých smerov.
Ak to beriete s plávaním v každom počasí vážne, budú sa Vám hodiť aj ďalšie veci, ktoré Vám spríjemnia pobyt po vystúpení z vody. Zvoľte plaveckú parku alebo plavecký župan, aby ste neprechladli. Uterák na rýchle osušenie a pokojne aj nejaké topánky do vody alebo papuče, nech si nemusíte namáčať svoje topánky.
 
A dôležité upozornenie na záver: nikdy po kúpaní v studenej vode nevstupujte do horúcej sprchy, hrozí Vám totiž zlyhanie obehového systému. Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom, konzultujte otužovanie s Vaším lekárom.


Všetky kategórie