Ako sa rozcvičiť pred plávaním

Pred tenisom, volejbalom, behaním či posilňovaním je vhodné sa rozcvičiť. Prečo by plávanie malo byť výnimkou? Hoci je plávanie k ľudskému telu veľmi šetrné, jedná sa stále o fyzickú aktivitu, ktorá dá vašim svalom zabrať, a preto je dobré ich všetky pred skokom do bazéna pretiahnuť, uvoľniť a prehriať.

 

Rozcvička pred plávaním býva často opomínanou častí tréningu, čo by sa niekomu mohlo stať osudnou chybou. Pritom niekoľkominútové pretiahnutie môže výrazne eliminovať prípadné nepríjemné natiahnutie niektorých svalov. Účelom rozvičení je pretiahnuť, prekrviť a rozohriať svaly. Tie sú potom pripravené na fyzickú záťaž a nič ich len tak neprekvapí.

Niektoré bazény majú špeciálne kútiky vybavené napríklad hrazdou, rebriny či pomôckami na cvičenie. Ak nie, natiahnite sa proste na kraji bazéna. Že sa vám nechce "šaškovať" pred ľuďmi? Pretiahnite sa už v šatni, kde nebudete budiť toľko pozornosti.

Rozcvičku je dobré začať dynamicky. Skúste si párkrát poskočiť, zabehať si na mieste (pozor, po kĺzavých dlaždiciach v bazéne sa nerozbiehajte nikam ďaleko) alebo urobiť niekoľko drepov, aby si telo uvedomilo, že sa bude niečo diať. Môžete zaradiť dynamické výpady dopredu aj do strán, rýchle rozpažovanie, vzpažovanie alebo krúženie celými pažami. Tým všetkým postupne zvyšujete tepovú frekvenciu a cirkuláciu krvi v tele a vo svaloch.

Príklady cvikov

  • Krúžky a kruhy - hlavou, zápästiami, v lakťoch, v ramenách, v kolenách a celými nohami

  • Zoširoka sa rozkročte, predkloňte a potom striedavo rozpažujte a položte ruky na zem

  • Drepy

  • Zaskáčte si panáka! :-)

  • Výpady dopredu a do strán

 

Potom sa môžete pustiť do krátkeho statického preťahovania. Postupujte od hlavy po päty, pretiahnite krk, paže, ramená, chrbát, stehná, lýtka. Cviky poznáte už zo základnej školy, presne k tomu sú dobré hodiny telesnej výchovy :-)

TIP! Využite všetko, čo vidíte okolo seba. Áno, aj bazén! Čo taká výdrž vo vzpore?

Odporúčaným pretiahnutím sú aj jógové cvičenia. Ak nie ste zrovna jogín, naučte sa trebárs len jednoduchý pozdrav slnku. Je to komplexné cvičenie, ktoré dobre pretiahne a uvoľní svaly po celom tele.

Rozcvičke by ste mali venovať minimálne 5 minút, ideálnych je 10 minút. Potom už je vaše telo pripravené na športovú aktivitu a celé natešené na prvý tempa v chladivej vode.

 
 


Všetky kategórie