Ako sa starať o plaveckých okuliarov?

Práve ste uplávali prvé bazény s novými okuliarmi a nemôžete si vynachváliť, ako krásne držia a ako dobre sa cez ne pozerá? Aby to takto vydržalo čo najdlhšie, je potrebné okuliarom venovať určitú starostlivosť. Zistite, ako svoje plavecké okuliare správne udržiavať

 
 

Čo sa s plaveckými okuliarmi po čase stane?

1) Zahmlievajú sa - antifogová vrstvička po čase zmizne a plavecké okuliare sa začnú skôr či neskôr zahmlievať.
 
2) Poškrabú sa - obzvlášť mirror (zrkadlové) plavecké okuliare sú na poškriabanie veľmi citlivé.
 
3) Praskne silikónový popruh - nasadzovaním a odkladaním sa môže stať, že po čase silikónový popruh okolo hlavy praskne.
 
4) Praskne nosník - častým používaním alebo naťahovaním môže prasknúť stredový nosný diel.
 
5) Zvlní sa tesnenie – postupom času alebo nechávaním okuliarov na radiátore či slnku sa silikónové tesnenie zvlní.
 
6) Začne do okuliarov tiecť - to je následkom deformácie alebo stvrdnutia tesnenia okolo očníc okuliarov.
 
 

Ako dlho plavecké okuliare vydržia?

Častá otázka, ale odpoveď nie je jednoduchá. Poznáme prípady, kedy okuliare potrebovali výmenu už po niekoľkých týždňoch, ale takisto až po piatich rokoch. Plávate 2 x denne alebo 2 x mesačne? Životnosť plaveckých okuliarov samozrejme závisí na intenzite používania, ale takisto predovšetkým na správnosti údržby. Priemerná životnosť kvalitných plaveckých okuliarov obvykle býva cca dva roky.
 
 

Čo robiť, aby okuliare vydržali čo najdlhšie?

1) Nesiahať na vnútorné časti očníc okuliarov. Nevytierajte ich prstami, uterákom ani vreckovkou. Vnútri je z výroby nezahmlievacia, antifogová vrstva, ktorú môžete zničiť. Na tieto prípady sa používa antifog v spreji, ktorým sa nezahmlievacia vrstva čiastočne obnoví.
 
2) Noste ich v ochrannom váčku alebo puzdre a zabránite tak predčasnému poškriabaniu. Často sa k plaveckým okuliarom ochranný obal nedodáva a musí sa dokúpiť zvlášť. Odporúčame okuliare po použití najprv nechať uschnúť a až potom uložiť do ochranného puzdra. 
 
3) Nenechávajte okuliare na radiátore alebo dlho na slnku. Silikónové časti, ako napr. tesnenie a popruh, sa na slnku a teple deformujú. Plastové časti okuliarov žltnú, sú potom náchylnejšie k mechanickému poškodeniu a môžu prasknúť.
 
4) Antifogový sprej používajte nielen na obnovu nezahmlievacej vrstvy, ale takisto ako čistiaci prostriedok. Po čase sa v okuliaroch vytvára hmla, ktorá sa musí zotrieť. Najlepšie urobíte, ak aplikujete antifog do očníc, necháte uschnúť a poprípade opatrne vytriete jemnou handričkou. Ak ste okuliare antifogom nastriekali príliš, prebytok vylejte a zvyšok nechajte na okuliaroch zaschnúť.
 
5) Nezabudnite ich pri bazéne. :-)
 
 
 

Vadí plaveckým okuliarom slaná voda?

Slaná voda plaveckým okuliarom nevadí, ale je dobré sa k nim chovať rovnako ohľaduplne ako po použití v chlórovanej vode. Slaná voda je takisto agresívna a odporúčame ich po použití poriadne vypláchnuť pod tečúcou, studenou a čistou vodou a nechať voľne vyschnúť. Nie na slnku ani na radiátore!
 
 

Ako poznám, že je čas na nové plavecké okuliare?

Ako sme písali v úvode, máme vypozorované, že priemerná životnosť plaveckých okuliarov je cca dva roky. Aj tie najkvalitnejšie plavecké okuliare bohužiaľ po čase odídu. Presne tak, ako pribúdajú plavecké tempá, sa na okuliaroch objavujú nové škrabance a zahmlievanie je stále horšie. Tesnenie už nie je, aké bývalo, každú dĺžku sa okuliare vylievajú, gumička sa sťahujete tak, že po plávaní vytvára otlaky okolo očí. Je na každom plavcovi, kam až to nechá "doplávať". Niekto okuliare nosí do zničenia a niekto si robí radosť niekoľkokrát ročne. Je však pravdou, že ten pocit a plávanie v nových plaveckých okuliaroch skrátka stojí za to. :-)
 

Tip na záver:

Okuliare pred skokom do vody nenamáčajte, vydržia dlhšie nezahmlené. Ak sa okuliare zahmlia, môžete ich vypláchnuť vodou a po tréningu ošetriť novou vrstvou anti-fogu.


Všetky kategórie