Ako sa starať o Vašu volejbalovú loptu?

Venujte chvíľu času a pozornosti tomuto článku, ktorý sme pre Vás pripravili „Ako sa starať o Vašu volejbalovú/beachvolejbalovú loptu“.

Ako sa starať o Vašu loptu?

Každý športovec vie, že uchovávať svoje športové náčinie v čistote a poriadku je nevyhnutné pre zachovanie presnosti jeho výkonu. 

Nafukovanie lopty

Ešte pred vložením ihly do ventilu ihlu opláchnite v čistej mydlovej vode alebo nasliňte. Potom ju vložte tak, ako je to znázornené na obrázku (kolmo k ventilu). Pri nedodržaní týchto pokynov môže dôjsť k poškodeniu ventilu. Chráňte ventil pred pieskom či rôznymi nečistotami, ktoré môžu spôsobiť únik vzduchu.

 

 

Ihlu vložte kolmo do ventilu, inak môže dôjsť k prepichnutiu. Pumpičkou či kompresorom loptu pomaly nafúknite. Pri nedostatočne nafúknutej či pretlakovanej lopte môže dôjsť k zmene jej tvaru. Na beachvolejbalových loptách môže dôjsť k povoleniu švov. Na presnú kontrolu používajte tlakomer.

 

Únik vzduchu z novej lopty

Po nafúknutí novej lopty sa môže stať, že tlak uniká zo stehov. Toto je celkom normálne, môže ísť totiž o uväznený vzduch medzi vzdušnicou a povrchom materiálu z výroby. Loptu preto opäť dofúknite.

 

Prevodná tabuľka na tlak volejbalovej a plážovej lopty

  Tlak   kPa  hPa   bar   kg/cm2   psi/lbs
  Volejbalová lopta   30-32,5 kPa   300-325 hPa   0,3 - 0,325 bar   0,306-0,331 kg/cm2   4,351-4,714 psi
  Beachvolejbalová lopta   17,1-22,1 kPa   171-221 hPa   0,171 - 0,221 bar   0,174-0,225 kg/cm2   2,48-3,2 psi

 

 

 

 

 

 

Povrchové úpravy

Po hre ošetrite švy či špáry kefkou a očistite od nečistôt. Potom vlhkou handričkou alebo hubkou zľahka otrite povrch lopty.

 

Používanie a skladovanie lôpt

Vonkajšia vrstva lôpt je vyrobená z kože, gumy či iných syntetických materiálov. Syntetické materiály vynikajú svojou ľahkosťou, pružnosťou a odolnosťou voči oderu. Tieto vlastnosti sa môžu zhoršovať pri nadmernom vystavení lopty vlhkému prostrediu.

Po použití lopty v daždi nenechávajte loptu vyschnúť na priamom slnku.

Uchovávajte loptu na suchom, dobre vetranom mieste mimo dosah priameho slnečného svetla.

Udržujte loptu mimo dosah ostrých predmetov ako ostnaté drôty, strapy, tŕnie alebo čokoľvek iné, čo by mohlo spôsobiť mechanické poškodenie.

Záruka na lopty sa bohužiaľ nevzťahuje na mechanické poškodenie v podobných ako vo vyššie uvedených prípadoch.

Nikdy neutierajte povrch lopty benzínom. To platí aj pre prírodné aj pre syntetické materiály.

Pri dodržaní týchto pokynov môžete svojej lopte predĺžiť životnosť až dvojnásobne. Lopta sa Vám tak odmení stálosťou svojich vlastností, tvaru a skvelými športovými zážitkami.Všetky kategórie