Ako si vybrať plaveckú čiapku?

Plavecká čiapka je skvelým spoločníkom pre všetkých plavcov bez ohľadu na ich výkonnosť. Už dávno neplatí, že kto pláva v bazéne s čiapkou, musí byť profesionálny plavec. Plaveckých čiapok je celý rad, rôznych materiálov, farieb, vzorov aj veľkostí. Poďte sa podívať, prečo si čiapku kúpiť a ako vybrať tú správnu. 
 
 

Prečo nosiť plaveckú čiapku?

Plavecké čiapky majú hneď niekoľko funkcií. Chránia vlasy pred chlórovanou alebo morskou vodou, ktorá ich ničí a veľmi vysušuje. Príjemnou funkciou je, že čiapka drží vlasy zopnuté, aby nevadili pri plávaní a o nič sa nezachytávali. Môžete si preto pohodlne plávať a nepotrebujete stále odhŕňať vlasy z očí. Pri plávaní v chladnejšej vode je výhodou čiapky i to, že drží hlavu a uši v teple. V neposlednom rade čiapka znižuje odpor vody, čo je prednosťou hlavne pre výkonnostných plavcov.
 
 

Ako vybrať plaveckú čiapku?

Plaveckú čiapku možno vybrať predovšetkým podľa materiálu, tvaru a veľkosti. Najdôležitejší je, aby dobre sedela a cítili ste sa pohodlne, že ste vybrali tú správnu.
 
 

Vyberáme plavecké čiapky podľa veľkosti

Každá plavecká hlava si zaslúži svoju správnu veľkosť plaveckej čiapky. Štandardne sú k dispozícii len dve veľkosti plaveckých čiapok, ale my máme radi niečo navyše. 
 
1) Pre deti sú vhodné špeciálne, detské plavecké čiapky, takzvané Junior Cap, ktoré sú menšie než čiapky pre dospelých.
 
2) Štandardná veľkosť plaveckých čiapok a najhojnejšie používané čiapky pre dospelých, čiže Classic Cap.
 
3) Na dlhé vlasy sú ideálne takzvané Longhair Cap čiapky, ktoré majú viac miesta na vlasy oproti štandardným čiapkam pre dospelých.
 
4) Na väčšiu hlavu sú ideálne Extra Big Cap alebo až dokonca Rasta Cap.
 
 
 

 

Vyberáme plavecké čiapky podľa materiálu

1) Najbežnejšie sú silikónové čiapky - Sú veľmi obľúbené vďaka cene a hlavne vďaka možnosti výberu farieb a potlačí. Silikón je hypoalergénny, nepriepustný, elastický a má pomerne dlhú životnosť. Silikónové plavecké čiapky sú trochu tuhé a nasadzovanie je prácnejšie. Aj tak však ide o najpoužívanejšie a najbežnejšie plavecké čiapky. 
 
2) Do chladu sú potrebné neoprénové čiapky - Sú určené špeciálne na plávanie v studenej vode, preto sa hodia najmä pre milovníkov zimného plávania, otužovania, jarných nedočkavcov alebo triatlonistov. Neoprénové čiapky sú väčšinou 2 mm tenké a ponúkajú dokonalú tepelnú ochranu vďaka svojej hubovitej štruktúre, ktorá nasiakne a zadržuje vodu. Tá sa v kontakte s telesným teplom ohreje, a pretože ťažko odteká z hubovitej hmoty preč, vytvorí sa okolo hlavy izolačná vrstva teplej vody.
 
3) Pre pohodlie kupujeme látkové čiapky, ktoré neťahajú za vlasy - ide o elastickú syntetickú tkaninu, ktorá, drží svoju farbu a je pružná. Na kraji čiapky je väčšinou všitá guma, aby látková čiapka lepšie držala. Výhodou látkovej čiapky je, že neťahá za vlasy, ľahšie sa nasadzuje a lepšie sa prispôsobí. Nevýhodou je, že prepúšťa vodu a dlhšie schne. Jej funkcia je teda výhradne tá, že drží vlasy zopnuté, aby neprekážali pri plávaní.
 
4) Najlacnejšie sú latexové čiapky - materiál latex je elastický a prispôsobivý. Latexová čiapka je omnoho tenšia než silikónová. Výhoda je v tom, že sa lepšie prispôsobí tvaru hlavy, je pružnejšia a nie je taká tuhá. Latexová čiapka neprepúšťa vodu a po použití ju stačí iba utrieť. Latexové čiapky patria rozhodne k tým najlacnejším. Nevýhoda je v nízkej životnosti, ťahaní za vlasy a materiáli, ktorý nie je každému príjemný.
 
5) Kombinované plavecké čiapky - materiál, ktorý stojí za zmienku, je napríklad kombinácia spandexu a silikónu. Spandexová čiapka je kompromis medzi látkovou a silikónovou čiapkou. Na vnútornej strane je príjemný látkový materiál, ktorý neťahá vlasy a zvonku je vodu neprepúšťajúca silikónová vrstva. Táto kombinácia materiálu je síce drahšia než bežné materiály, ale komfortnejšia. Čiapka sa ľahko nasadzuje, ale je nutné, aby skutočne sedela, inak sa môže stať, že bude z hlavy skĺzavať. 
 
 
 

Tip na záver:

Berte do úvahy, že často je na plaveckých bazénoch čiapka povinná a vstup bez čiapky nie je dovolený. Majte ju radšej so sebou.
 
Ak je čiapka na hlave veľká, odporúčame si ju okolo čela a uší prehnúť.
 
Plavecké čiapky sa samozrejme môžu používať i v slanej vode, ale odporúčame ich po použití umyť pod tečúcou vodou.


Všetky kategórie