Ako vybrať basketbalovú loptu?

Basketbalové lopty môžu byť rôznych farieb, veľkostí či materiálov. Aký typ basketbalovej lopty vybrať? To sa Vám pokúsime vysvetliť. Najprv je vhodné zvoliť správnu veľkosť a určenie lopty. Pozrite sa, ako.

Akú zvoliť veľkosť?

 

Prvým rozhodujúcim kritériom je výber tej správnej veľkosti. Základné veľkosti lopty sú veľkosť 5, veľkosť 6 a veľkosť 7. Môžu sa však objaviť aj atypické veľkosti ako 1,3 či 8. Akú veľkosť zvoliť, vidíte v nasledujúcej tabuľke.

 

Prehľadná tabuľka na porovnanie lôpt

Veľkosť lopty

Obvod lopty v cm Váha lopty v g Doporučený tlak Využitie
Vel 1 44 cm 177-179 g 4 LBS Reklamná lopta, pre deti na hranie, na basketbalové minikoše
Vel 3 57 cm 300-310 g 7-9 LBS

Lopta pre deti, rekreačné využitie

Vel 5 70 cm 470 - 500 g 7-9 LBS

Lopta pre juniorov

Vel 6 74 cm 510 - 567 g 7-9 LBS

Lopta na hru žien

Vel 7 77 cm 567 - 650 g 7-9 LBS

Lopta na hru mužov

 

Z akých materiálov sa basketbalové lopty vyrábajú?

 

Druhým kritériom je určite zvoliť ten správny materiál. Môžu byť rozdiely medzi priľnavosťou, trvanlivosťou, ale predovšetkým spôsobom využitia.

 

Materiály gumové

Tieto basketbalové lopty sa vyznačujú predovšetkým priaznivou cenou. Sú vhodné pre začínajúceho hráča a do škôl. Môžu sa používať pri hre vonku aj v halách. Na druhú stranu gumové basketbalové lopty nie sú veľmi trvanlivé a príjemné na dotyk.

 

Materiály syntetické

Najbežnejší a najpoužívanejší materiál basketbalových lôpt. Tieto lopty sa vyznačujú vysokou trvanlivosťou a skvelou manipuláciou. Každá lopta však môže mať odlišný syntetický materiál so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá lopty odlišuje na von a halové. Určenie lopty vždy pri jednotlivých typoch uvádzame. Cenové relácie syntetických lôpt sú od 600 do 2000 Kč. Tento typ lôpt odporúčame najčastejšie.

 

Materiály kožené

Najvyššia trieda basketbalových lôpt. S koženými loptami odporúčame hrať hlavne v hale. Pri hre vonku sa lopta veľmi opotrebúva a je škoda ju používať. Pravých kožených basketbalových lôpt je veľmi málo. Cenové relácie sa pohybujú od 3000 do 5000 Kč. Tie najvýznamnejšie môžeme zmieniť: Oficial NBA Spalding NBA Leather Game Ball a Molten BGL7

 

Kožený materiál          Syntetický materiál                Gumový materiál

 

 

Akú basketbalovú značku zvoliť?

Je dobré brať do úvahy aj značku. U nás nájdete predovšetkým basketbalové lopty značky Molten, Spalding a Gala. Všetci traja výrobcovia vyrábajú vynikajúce basketbalové lopty. Prví dvaja sú svetovo významní producenti, vyrábajúci lopty najvyššej kvality s homologáciou FIBA.Všetky kategórie