Voda vonku chladne, a tak je treba poriadne sa vybaviť. Okrem pevnej vôle Vám k príjemnému plávaniu môžu dopomôcť neoprénové pomôcky a hlavne neoprén. Poďme sa spoločne pozrieť na pár tipov, ako vybrať ten správny.
Na čo myslieť pri skúšaní neoprénu?
Na trhu je nepočítane značiek a strihov neoprénov, takže základom je skúšať a nájsť ten správny. Neoprén by Vám mal sedieť ako druhá koža, takže je potrebné všímať si niekoľko podstatných vecí. Pri skúšaní by ste mali neoprén bez problémov zapnúť a urobiť v ňom drep. Koniec rukávov by mal siahať kúsok nad zápästie a na nohách tesne nad členky (to sa však môže líšiť podľa Vašej výšky).
Zároveň by Vám nikde nemal odstávať a vytvárať vlnky z prebytku materiálu. To sa najčastejšie stáva v oblasti rozkroku a podpazušia, a tak je treba venovať týmto oblastiam väčšiu pozornosť. Samozrejme, nikde nesmie tlačiť ani rezať. Príliš voľný a veľký neoprén pustí k povrchu Vášho tela väčšie množstvo vody, ktorá tak môže cirkulovať a Vás ochladzovať. Malý oblek Vám zase bude brániť v pohybe, nebude dochádzať k správnemu prekrvovaniu končatín, čo povedie k nižšej výdrži a strate sily (hlavne v pažiach).
Aké neoprény sú na trhu?
Neoprény sa rovnako ako plavky odlišujú podľa svojej funkcie. To znamená, že je treba hľadať neoprén podľa využitia. Hrúbka neoprénu určuje silu izolácie. Čím hrubší neoprén, tým väčšie izolačné schopnosti a tým väčšie teplo v studenej vode. Ak teda hľadáte neoprén na zimné plávanie, môžete siahnuť po väčšej hrúbke. Naopak, lektori či plavci diaľkového plávania v lete volia tenší neoprén.
Ďalším kritériom by mala byť funkcia neoprénu. Na trhu sú špeciálne neoprény na triatlon so všitou cyklistickou stielkou, neoprény na pretekárske diaľkové plávanie či plávanie v zime/lete.
Ďalej sa líšia dĺžkou rukávov a nohavíc. Dôležité je takisto dbať na to, či je neoprén určený pre
dámy,
pánov alebo
deti. Neoprény vyrába napríklad
2XU,
Tyr či
Aqua Sphere.
Na čo ďalšie pri výbere neoprénu pozerať?
Lepšie neoprény sú často rozzónované a vďaka tomu vo vode lepšie nadnášajú. Zároveň sú viac uspôsobené pohybu a tak v nich nájdete miesta z tenšieho neoprénu, ktorých úlohou je umožniť Vám pri plávaní maximálne rozsahy pohybu. Okolo trupu však nájdete materiál, ktorý je zodpovedný za maximalizáciu vztlaku, takže sa môžete tešiť na zlepšenie svojej plaveckej polohy a zároveň zníženie odporu. Presne taký je neoprén
Pursuit V3 alebo špičkový pretekársky neoprén
Phantom 2.0.
Ako zaznelo už na začiatku, je treba hľadať neoprén, ktorý presne sadne Vám a Vašim potrebám. Ak si stále nie ste istí, môžete si pozrieť naše video, alebo sa opýtať našich poradcov v akejkoľvek z našich pobočiek.