Ako vybrať plavecké plutvy?

Plavecké plutvy sú skvelým spoločníkom pre začínajúcich a skúsených plavcov. Spestrujú tréning, urýchľujú plávanie a pomáhajú správnej polohe tela vo vode. Je však potrebné vedieť, aké plutvy si vybrať, aby tréning bol radosťou a nie utrpením.


 

Plutvy môžu byť krátke alebo dlhé, úzke alebo široké, mäkké alebo tvrdé, s celou pätou alebo len s pásikom, do špičky alebo s rovným zakončením a alebo dokonca celkom originálne tvarované. Kľúčom pri výbere je, čo s nimi chcete na bazéne robiť a na čo ich potrebujete.

Pri výbere je potom najdôležitejšie, aby plutvy dobre sedeli. Je nutné, aby boli priamo na nohu, nesmie sa teda nijako vyzúvať. Ak ohnete nohu v špičke, nemali by sa plutvy nikde oddialiť od nohy, musia stále sedieť. Ak nohou zakopete do vzduchu, nesmú sa plutvy ani hnúť. Vpredu však nesmie tlačiť. Plutvy majú vpredu otvor na odtekanie vody, ale aj pre prsty, tie môžu teda z plutvy pozerať.

Mäkké plutvy sú vhodné najmä pre začiatočníkov. Mäkký list plutvy zabezpečuje plynulý pohyb nôh vo vode. Do kopanie nie je potrebné vložiť toľko sily a nie je tak namáhavé. Plutvy pomáhajú začínajúcemu plavci udržať správnu horizontálnu polohu vo vode, neklesajú mu nohy ku dnu. Využitie však nájdu aj u pokročilejších plavcov, ktorí musia intenzívnejšie kopať, ak chcú zrýchliť tempo. Tieto plutvy sú na slovenských bazénoch najrozšírenejšie, pretože sú univerzálne a veľmi prispôsobivé. Príkladom sú plutvičky Emme pre širšie priehlavky alebo Aqua Sphere Microfine pre úzke nohy.

Tvrdé plutvy majú tvrdšie listy, ktorý sa vám nepodarí ohnúť. Majú preto väčší odpor voči vode. To znamená, že musíte viac zabrať, ale aj rýchlejšie plávate. Tieto plutvy sú vhodné skôr pre pokročilejších plavcov alebo pre tých, ktorí majú už nejakú silu v nohách, pretože plávanie s nimi je náročná. Na druhej strane, ak plutvy zvládnete, ste počas okamihu na druhom konci bazéna, ani neviete ako. Typickým predstaviteľom sú plutvy Biofuse od Speedo.

Plutvy s dlhými listmi sú vhodné skôr pre začiatočníkov alebo pre plávanie na otvorenej vode. Pomáhajú k rýchlejšiemu tempu a ľahšiemu udržaniu polohy vo vode a zlepšujú flexibilitu členku plavcov. Len pozor, na bazénoch je občas bohužiaľ nemajú radi a môže sa stať, že vám ich použitie zakážu. Plutvami s dlhými listmi sú napr. Mad Wave Long.

Niektoré plutvy sú v špeciálnych tvarov a na rôzne účely. Napríklad plutvy Finis Positive Drive Fins sú prispôsobené pre všetky plavecké spôsoby, teda aj pre prsia. Vďaka ich rozšíreniu okolo celého chodila, a nielen dopredu, môže noha zaberať aj pri prsarských nohách.

Svojim tvarom zaujmú aj plutvy Michael Phelps Alpha Pro, ktoré sú asymetrické a viac hydrodynamické, čím umožňujú prirodzenejší pohyb nôh a navyše sú z penového materiálu, ktorý nadnáša a je ľahší. Plutvy navyše plávajú na hladine, a nemôžete ich utopiť :-). Aj s nimi sa dajú plávať všetky plavecké spôsoby.

Úplnou špecialitkou sú potom monoplutvy. Tie sa používajú k nácviku motýlového kopu, keď tento kop výrazne zosilňujú a pomôžu plavcovi k rýchlejšiemu pohybu. Navyše sú jedinečnou príležitosťou, kedy sa môžete cítiť ako morská panna :-D

Pravda, na Malú morskú vílu si budú hrať asi radšej deti. Preto máme monoplutvy aj pre nich! Detské monoplutvy si užijú deti pri vodných hrách, pričom vlastne zábavnou formou trénujú motýľový kop a osvojujú si tak plaveckú techniku.

Plutvy sa vyrábajú buď s celou papučou alebo len s pásikom na uchytenie. Odporúčame skôr plutvy s papučou, pretože lepšie drží na nohe a sú pohodlnejšie. Je však dôležité dbať na výber správnej veľkosti, aby plutvy neodierali.

 
 


Všetky kategórie