Ako vybrať plavecké plutvy?

Plavecké plutvy sú skvelým spoločníkom pre začínajúcich i skúsených plavcov. Spestria Váš tréning, urýchľujú plávanie a pomáhajú držať správnu polohu tela vo vode. Viete, aké plutvy si vybrať, aby bol tréning radosťou a nie utrpením?

Typy plaveckých plutiev

Plutvy môžu byť krátke alebo dlhé, úzke alebo široké, mäkké alebo tvrdé, s celou pätou alebo len s pásikom, do špičky alebo s rovným zakončením alebo dokonca úplne originálne tvarované. Kľúčom výberu je, čo s nimi chcete v bazéne robiť a na čo ich potrebujete
 

Ako majú plavecké plutvy sedieť?

Pri výbere je najdôležitejšie, aby plavecké plutvy dobre sedeli. Je nutné, aby boli presne na nohu, nesmú sa teda nijak vyzúvať. Ak ohnete nohu v špičke, nemali by sa plutvy nikde oddialiť od chodidla, musia stále sedieť. Ak nohou zakopete do vzduchu, nesmie sa plutva ani pohnúť. Vpredu však nesmie tlačiť. Plutvy majú vpredu otvor na odtekanie vody, ale takisto na prsty, tie môžu teda z plutvy trčať. Počítajte s tým, že vo vode bude plavecká plutva viac kĺzať, a preto je vhodné vyberať viac natesno, ale samozrejme nie tak, aby tlačili. Pre plavcov s užšou nohou odporúčame, aby bola plavecká plutva tesná predovšetkým na členkoch, prsty pokojne môžu viac trčať otvorom von. Lepšie je sústrediť sa na správne plávanie s plutvami, než stále myslieť na to, aby ste plutvy nestratili. :-)
 
 

Plavecké plutvy s pásikom alebo celou pätou?

Pre začiatočníkov určite odporúčame plnú pätu. Záber s plutvami s plnou pätou sa lepšie rozprestiera do celého chodidla plavca a ľahšie ho tak pomáha prenášať. Plutvy s pásikom väčšinou volia plavci, ktorí majú voľnejšie členky a majú už skúsenosti. Plutvám s pásikom by sa mali vyhnúť tí, ktorí majú problémy s achilovkami a môže im byť pásik cez achilovku nepríjemný.
 
 

Mäkké plavecké plutvy

Sú vhodné najmä pre začiatočníkov. Mäkký list plaveckej plutvy zaisťuje plynulý pohyb nôh vo vode. Do kopania nie je potrebné vložiť toľko sily a nie je veľmi namáhavé. Plutvy pomáhajú začiatočníkom udržať správnu horizontálnu polohu vo vode a plavcovi neklesajú nohy ku dnu. Využitie však nájdu i medzi pokročilejšími plavcami, ktorí musia intenzívnejšie kopať, ak chcú zrýchliť tempo. Tieto plutvy sú v českých bazénoch najrozšírenejšie, pretože sú univerzálne a veľmi prispôsobivé. Príkladom sú plutvy od BornToSwim pre širšie priehlavky alebo Aqua Sphere Microfin pre úzke nohy. 
 
 

 

Tvrdé plavecké plutvy

Majú tvrdší list, ktorý sa Vám nepodarí ohnúť. Majú preto väčší odpor voči vode. To znamená, že musíte viac zabrať, ale takisto rýchlejšie plávate. Tieto plutvy sú vhodné prevažne pre pokročilejších, silovejších plavcov alebo pre tých, ktorí majú už nejakú silu v nohách, pretože plávanie s nimi je náročnejšie. Tvrdé plavecké plutvy sú obvykle menej frekvenčné než tie mäkšie. Na druhú stranu, ak plavecké plutvy zvládnete, ste za okamih na druhom konci bazéna, ani neviete ako. Typickým predstaviteľom sú plutvy Tyr Hydroblade alebo Speedo Fastskin Kick fin.
 
 

 

Plavecké plutvy s dlhými listmi

Sú vhodné prevažne pre začiatočníkov alebo na plávanie na otvorenej vode. Prispievajú k rýchlejšiemu tempu a ľahšiemu udržaniu polohy vo vode a zlepšujú flexibilitu členkov plavcov. Iba pozor, v bazénoch ich občas, bohužiaľ, nemajú radi a môže sa stať, že Vám ich nosenie zakážu. Plutvami s dlhými listmi sú napríklad Finis Long Floating Fins.

 

Špeciálne plavecké plutvy

Niektoré plutvy majú špeciálne tvary a slúžia na rôzne účely. Napríklad plutvy Finis Positive Drive Fins sú prispôsobené pre všetky plavecké štýly, teda i pre prsia. Vďaka ich rozšíreniu okolo celého chodidla, nielen dopredu, môže noha zaberať i pri prsiarskych nohách.
 
Svojím tvarom zaujmú i plutvy Aqua Sphere Alpha, ktoré sú asymetrické a viac hydrodynamické, čím umožňujú prirodzenejší pohyb nôh a sú vyrobené z penového materiálu, ktorý nadnáša a je ľahší. Plutvy navyše plávajú na hladine, takže ich nemôžete utopiť. :-) I s nimi môžete plávať na všetky plavecké spôsoby. 
 
 

Ako s plaveckými plutvami plávať?

S plutvami sa môžu plávať všetky štýly okrem prsiarskych nôh. Prsiarske nohy sa s plutvami neplávajú, resp., môžete to skúsiť, ale nič nedosiahnete! :-) Trénovať s plutvami môžete motýlikové, znakové a, samozrejme, kraulové nohy. Odporúčame plávanie s plutvami kombinovať s ďalšími plaveckými pomôckami, obzvlášť s plaveckou doskou alebo packami.
 
 

Rada na záver! 

Plavecké plutvy sa nasadzujú až vo vode. Na suchu sa plutvy obúvajú výrazne horšie, než keď sú mokré. Do mokrých plaveckých plutiev ľahko vkĺznete a ušetríte si tak nielen námahu, ale predovšetkým predĺžite životnosť samotnej plutvy. Obúvaním nasucho často dochádza k roztrhnutiu päty plutvy, a preto odporúčame si plutvy obúvať až vo vode, aby slúžili čo najdlhšie. :-)
 
Tip na záver: Na konci plávania si dajte 200 m motýlikové nohy s plaveckou doskou a plutvami. Niet nad to, trošku posilniť brucho. :-)


Všetky kategórie