Ako vybrať plaveckú bójku?

Plavecká bójka je skvelým a stále obľúbenejším pomocníkom na otvorenej vode, pri diaľkovom plávaní alebo otužovaní. Plaveckých bójok je mnoho a bolo by dobré sa nich vyznať, aby ste si vybrali tú správnu.
 
 

Prečo plávať s plaveckou bójkou?

Plaveckú bójku je vhodné používať predovšetkým pre vlastné bezpečie! Bójka Vás veľmi dobre ochráni pri precenení síl a takisto pri kŕčoch. O bójku sa môžete jednoducho oprieť a odpočinúť si. Ale predovšetkým ste vďaka bójke lepšie viditeľní pre ostatných plavcov či približujúce sa lode. Používaním plaveckej bójky si zaistíte potrebnú bezpečnosť na otvorenej vode, ktorá Vám môže zachrániť i život.
 
 

Ako plávať s bójkou

Plavecká bójka sa zapína okolo pásu pomocou popruhu, ktorý je súčasťou bójky. Popruh je naviazaný na bójku, čo Vám dáva dostatočnú voľnosť pri plávaní. Bójka voľne pláva za Vami a nijak neprekáža, ale zároveň je ihneď k dispozícii v prípade potreby.
 

 

 

Plavecká bójka s úložným priestorom alebo bez? 

Plavecké bójky môžu, alebo nemusia mať úložný priestor na veci. Bójky bez úložného priestoru sú väčšinou lacnejšie a sú vhodné pre nenáročných plavcov. Táto bójka Vám poskytne dostatočnú viditeľnosť i ochranu. Je vhodná pre tých, ktorí chcú byť dobre viditeľní pre okolie a v prípade nutnosti využiť bójku ako oporu. Odporúčame Swim Secure Tow float, klasickú bójku bez úložného priestoru.
 
Bójky s úložným priestorom sú vhodné nielen pre plavcov, ktorí chcú zdolávať dlhšie trate, ale takisto pre prieskumníkov, ktorí chcú preplávať na druhý breh a naspäť ísť pešo. Bójka s úložným priestorom je vhodná i pre tých, ktorí sa obávajú nechať svoje cennosti na pláži bez dozoru. Plavci, ktorí používajú plaveckú bójku s úložným priestorom v jednom, majú pod kontrolou nielen svoju bezpečnosť, ale i osobné veci, ktoré si do bójky uložia. Podľa veľkosti sa dajú do bójky pohodlne uložiť kľúče, papuče, uterák, mobil, veci na prezlečenie, bidon s pitím a podobné predmety, ktoré sú potrebné. Najobľúbenejšou bójkou s dostatočne veľkým úložným priestorom je osvedčená Swim Secure Dry Bag.
 

 

Ako sa plavecká bójka nafukuje?

Bójky sa ľahko nafukujú ústami, takže nemusíte používať žiadnu pumpičku. Väčšina bójok sa nafukuje pomocou jednocestného ventilu, ktorý sa potom stlačí, alebo vyskrutkuje a bójka sa opäť vypustí. Je dobré vedieť, že v bójkach s úložným priestorom sa nenafukuje komora, kam ukladáte veci, ale sa nafukuje vedľajšia komora. V prípade potreby si tak pri plávaní môžete bójku otvoriť a vziať veci, ktoré potrebujete, bez nutnosti bójku vypúšťať. Vyfúknutá bójka sa zmestí všade a nezaberá mnoho miesta. 
 
 

Akú veľkosť plaveckej bójky mám zvoliť?

I tie najmenšie plavecké bójky môžu významne pomôcť. Čím je bójka väčšia, tým má väčší vztlak. Kúpou väčšej bójky nič neskazíte a rozdiely bójok vo vyfúknutom stave nie sú nijak veľké. Pre dámy väčšinou postačí veľkosť S - M (20 - 28 l) a pre pánov odporúčame L - XL (35 – 50 l). Veľkosť plaveckej bójky sa líši predovšetkým veľkosťou úložného priestoru na veci a celkovou nosnosťou.
 
 

Bójky na špeciálne účely

Bójkami, ktoré majú, či nemajú úložný priestor, to zďaleka nekončí. Je mnoho ďalších bójok, ktoré sú vhodné na špeciálne využitie. Iba pre predstavu sme vybrali pár špeciálnych plaveckých bójok, ktoré stoja za povšimnutie. 
 
Bójka pre diaľkových plavcov - na diaľkové plávanie je najvhodnejšia bójka Swim Secure Tow Float Elite, ktorá má na sebe sieťku na uloženie rýchleho občerstvenia. Iónový nápoj, gély či magnézium môžete mať okamžite k dispozícii a bez zdĺhavého zastavovania pokračovať ďalej v hltaní uplávaných kilometrov.
 
Na swimrun alebo na výlet - ďalšia zo špeciálnych bójok je Swim Secure Wild Swim Bag, ktorá je veľmi obľúbená v súťaži SwimRun, ale takisto medzi výletníkmi, ktorí môžu bójku šikovne využiť pomocou prídavných ramenných popruhov najprv ako klasický batoh na chrbát a potom ako plaveckú bójku.
 
 
 

Tip na záver:

Hoci bójky nie sú záchrannou pomôckou, využívajte kvalitné a značkové plavecké bójky s certifikáciami. Nákup lacných a neznačkových sa nemusí vyplatiť.
 
Plavecké bójky prirovnávame k bezpečnostným pásom v aute alebo k cyklistickej helme. Bójky by mali byť súčasťou každého plávania na otvorenej vode. Nijak pri radovánkach vo vode či dlhšom plaveckom tréningu neprekážajú a mať so sebou po ruke šikovného pomocníka, nie je nikdy na škodu.


Všetky kategórie