Ako vybrať plavecký pás?

 

Plavecký pás je najobľúbenejšou plaveckou pomôckou pre výuku detí. Na rozdiel od plaveckého kruhu sa pás nemôže prepichnúť, neunikne z neho vzduch a dá sa na tele malého plavca ľahko stiahnuť sponou podľa potreby. V plaveckom kruhu dieťa pri plávaní balancuje, veľmi ľahko sa tak môže preklopiť či vykĺznuť. Práve z tohto dôvodu sú plavecké pásy bezpečnejšie než plavecké kruhy.
 
 

Z čoho sú plavecké pásy vyrobené?

 
Plavecký pás je vyrobený z mäkkej peny, ktorá nadnáša. Klasický plavecký pás je zostavený z trojuholníkových dielov tak, aby pri plávaní čo najmenej prekážal. Plavecký pás sa rýchlo a jednoducho nasadzuje, pretože ide o popruh so sponou, ktorú len zacvaknete a dotiahnete tak, aby pás pevne obopínal telíčko malého plavca.
 
 
 

Plávať len s plaveckým pásom alebo i s krídelkami?

Plavecký pás je možné skombinovať s plaveckými krídelkami či plaveckými krúžkami, ktoré takisto nadnášajú. Kombinácia plaveckého pásu s krídelkami je tak skvelá poistka proti pretočeniu, kedy krídelká nadnášajú hornú polovicu tela. Krídelká či krúžky sa najviac hodia, keď dieťa ešte nie je schopné držať hlavičku nad vodou. Tým mu dodávate väčší pocit bezpečia vo vode, a to najmä ak ide o prvý kontakt s vodou. :-)
 
 

Aký druh plaveckého pásu zvoliť?

Plaveckých pásov je niekoľko druhov, ale najvhodnejší a najobľúbenejší je klasický plavecký pás "ježko" s dielikmi. Dieliky sa z plaveckého pásu "ježko" dajú postupne uberať či pridávať podľa zdatnosti malého plavca. Je tak vhodný na výuku plávania i najmenších detí, a to najmä preto, že pri jeho nosení je dieťa udržované v správnej plaveckej polohe a plávanie sa tak pre neho stáva prirodzenejšie.
 
 
 
 

Ako vybrať plavecký pás podľa veľkosti?

Hodnoty uvedené pri plaveckých pásoch 850, 1000 a 1300 sú čísla označujúce nielen dĺžku popruhu v milimetroch, ale takisto počet nosných dielikov (9,11,13):
 
- Najmenší plavecký pás 850 je vhodný pre deti do 3 rokov.
- Stredný plavecký pás 1000 je vhodný pre deti od 3 do 6 rokov. 
- Najväčší plavecký pás 1300 je vhodný pre 6 a viac rokov.
 
 

TIP na záver:

- Ak chcete kúpiť jeden plavecký pás, ktorý s dieťaťom porastie, je vhodné zvoliť väčšiu veľkosť plaveckého pásu. Dieliky na plaveckom páse sa môžu ľubovoľne uberať a pridávať podľa potreby.


Všetky kategórie