Ako vybrať plavecký šnorchel?

Plavecký šnorchel vídame v bazénoch stále častejšie, pretože sa stáva veľmi obľúbenou plaveckou pomôckou a tréningovým nástrojom. Stále je však okolo neho niekoľko otáznikov, ktoré pred jeho kúpou objasníme.

 

Aký je rozdiel medzi plaveckým a potápačským šnorchlom?

Na úvod je dôležité si vyjasniť, aký je vlastne rozdiel medzi plaveckým a potápačským šnorchlom. Plavecký šnorchel alebo čelný či tiež centrálny plavecký šnorchel sa opiera o čelo a vedie pred hlavou, na ktorej drží vďaka špeciálnemu popruhu. Potápačský šnorchel vedie po strane hlavy a uchycuje sa k silikónovému pásiku masky. S plaveckým šnorchlom sa tak môže ľahko a rýchlo plávať bez vibrácií a stále drží na svojom mieste v ústach i na čele. Klasické plávanie s potápačským šnorchlom je obťažné, šnorchel nedrží na svojom mieste a pri plávaní dochádza k vibráciám šnorchla. Pre zdatnejších plavcov otáčky s potápačským šnorchlom nie sú vôbec možné.
 
 
 

 

Prečo plávať s plaveckým šnorchlom?

Plavecký šnorchel využijú začiatočníci aj výkonnostní plavci. Plávanie so šnorchlom umožňuje mať hlavu sklonenú celú dobu plávania. Lepšie sa sústredí na dokonalejšie vykonanie techniky záberu, nemusí sa sústrediť na rotáciu tela pri nadychovaní, ani nijak otáčať a dvíhať hlavu.
 
Sústredenie sa na správne vykonanie záberu bez ďalších pohybov pri klasickom nadychovaní do strany môže zlepšiť cit pre vodu
 
Plavecké šnorchle pomáhajú s rovnou polohou tela. Mnohí plavci majú tendenciu viac dvíhať hlavu pri nádychu než je nutné a to preruší plynulosť celého pohybu. Šnorchel núti držať hlavu dole a rovno, čo prispieva k lepšej vodorovnej polohe.
 
Šnorchel pomáha s pravidelnosťou kopu. Často pri klasickom nádychu dochádza k prerušeniu pravidelnosti práce nôh. So šnorchlom na plávanie sa tak môžete plne sústrediť a pravidelný kop. 
 
Šnorchel na plávanie možno takisto využívať na hypoxický tréning (plávanie s obmedzeným prísunom kyslíka), na aeróbny tréning a zvýšenie kapacity pľúc. 
 
 

 

 

Plavecké šnorchle s jednocestným ventilom či bez? 

Kvalitnejšie plavecké šnorchle sú vybavené jednocestným ventilom, ktorý zabraňuje preniknutiu veľkého množstva vody do šnorchla a uľahčuje jej spätné vyfúknutie v prípade, že sa voda do trubice dostane. Ventil je väčšinou umiestnený v spodnej časti šnorchla. Plávanie so šnorchlami s jednocestným ventilom je oveľa pohodlnejšie. Jeden z najpredávanejších plaveckých šnorchlov s ventilom, ktorý určite odporúčame, je Finis Snorkel.
 
Plavecké šnorchle bez ventilu sú obľúbené predovšetkým kvôli cene. Keď do trubice bez ventilu natečie voda, je oveľa ťažšie vodu zo šnorchla vydýchnuť. Bez patričnej praxe s plávaním so šnorchlami bez ventilu vždy malé množstvo vody v trubici zostane a plávanie je pre začiatočníkov veľmi obťažné. 
 
 

 

Vyberáme plavecké šnorchle podľa určenia

Začiatočník by mal určite siahnuť po šnorchli s jednocestným ventilom a širšou trubicou. Potrebuje dostatočný prísun vzduchu, aby zároveň nemusel riešiť techniku dýchania a mohol sa plne sústrediť na správnu techniku plávania. Telo nemusí do rotácie kvôli nádychom a plavec sa zameriava na čistú prácu paží a nôh. Pre začiatočníkov odporúčame Finis Snorkel a lacnejší variant Mad Wave Pro snorkel.
 
Pre deti sú špeciálne určené detské plavecké šnorchle. Sú kratšie a ľahšie než klasické plavecké šnorchle pre dospelých. Deťom sa s nimi lepšie pláva a ľahšie z nich vyfúknu natečenú vodu. Sú takisto samozrejme lepšie prispôsobené detskému tvaru tváre a lepšie sedia.
 
Výkonnostní plavci môžu zvoliť akýkoľvek plavecký šnorchel a pre spestrenie odporúčame šnorchle s možnosťou nástavcov na hypoxický tréning. Nástavce sú vhodné pre pokročilých plavcov, ktorí chcú posilňovať pľúca a plávajú preto s obmedzeným množstvom kyslíka. S menším množstvom vzduchu plavec zvyšuje kapacitu pľúc a zvyšuje schopnosť svalov pracovať i pri nižšom okysličení. Niektorí výrobcovia dodávajú šnorchle v balení s nástavcami.
 
Triatlonisti a milovníci otvorenej vody či plávania v mori využívajú šnorchle i vonku, kedy trénujú a zlepšujú svoju techniku. Často pritom využívajú prídavné prvky k šnorchlu, ako je napríklad vlnolam, ktorý špeciálne zabraňuje vniknutiu vody do trubice pri vlnách. Na plávanie vonku sa odporúčajú šnorchle s dlhšou alebo zahnutou trubicou.
 
 

 

Tip na záver:

Pre lepšiu koncentráciu a sústredenie sa pri plávaní je vhodné vedieť s plaveckým šnorchlom otáčky. Chce to cvik, kedy sa pred otáčkou zadrží dych, potom sa po otáčke silnejšie vydýchne do šnorchla a vytlačí voda, ktorá počas otáčky natiekla do trubice.


Všetky kategórie