Ako vybrať plavecký šnorchel?

Plavecký šnorchel vídame v bazénoch čoraz častejšie, pretože sa stáva obľúbenou plaveckou pomôckou a tréningovým nástrojom. Stále je však okolo neho niekoľko otázok, ktoré vám pred jeho kúpou objasníme :-)


 

Na úvod je dôležité upozorniť, že sa tu jedná o šnorchle plavecké, nie potápačské. Aký je medzi nimi rozdiel? Plavecký šnorchel sa opiera o čelo a vedie pred hlavou, na ktorej drží špeciálnym popruhom, zatiaľ čo potápačský šnorchel vedie po strane hlavy a prirába sa na potápačské okuliare.

 

Plavecký šnorchel vs potápačský šnorchel

Plavecké šnorchle sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Všetky majú podobný efekt, ale rôzne využitie, ktoré závisí na potrebách plavcov. Šnorchel možno používať na hypoxické tréningy (plávanie s obmedzeným prísunom kyslíka), pre zdokonaľovanie techniky či záberu alebo pre celkový aeróbny tréning.

Triatlonisti a milovníci otvorenej vody využívajú šnorchle aj vonku, kde trénujú a zlepšujú svoju techniku. Často potom využívajú prídavné prvky ku šnorchlu, ako je napríklad vlnolam.

Pri výbere šnorchlu je potrebné brať do úvahy tieto kľúčové vlastnosti:

Dĺžka a tvar šnorchla

Pri výbere vždy sledujte pri produktoch ich určenia. Šnorchle môžu byť kratšie či dlhšie, pričom pre deti a začínajúcich plavcov sú vhodnejšie kratšie šnorchle, s ktorými sa lepšie pláva a ľahšie z nich možno vyfúknuť napuchnutú vodu.

Šnorchle sú väčšinou podobných tvarov, menej či viac zahnuté. Špeciálnym prípadom je ale napríklad Finis Freestyle, ktorý je plne zahnutý okolo hlavy plavcov.

  

Priemer trubice šnorchla

Čím užšie je trubica šnorchlu, tým menej vzduchu ním preniká. Úzke trubice sú preto vhodné najmä pre pokročilých plavcov, ktorí chcú posilňovať pľúca a zameriavajú sa na hypoxický tréning, kedy plávajú s obmedzeným množstvom kyslíka. Širšia trubica je naopak vhodná pre deti a začiatočníkov, ktorí potrebujú dostatočný prísun vzduchu, aby nemuseli riešiť techniku ​​dýchania a mohli sa plne sústrediť na správnu techniku ​​plávania - vďaka šnorchlu nemusí telo do rotácie kvôli nadychovaniu a plavec sa zameriava na čistú prácu paží a nôh.

Trubicu šnorchla možno zúžiť špeciálnymi nástavcami, aby si plavec mohol prispôsobovať tréning a regulovať rôzny prísun vzduchu. S menším množstvom vzduchu plavec zvyšuje kapacitu pľúc a zvyšuje schopnosť svalov pracovať aj pri nižšom okysličení. Niektorí výrobcovia dodávajú šnorchle v balení s nadstavcami, príkladom je šnorchel TYR Ultralight.

Niektoré šnorchle sú tiež vybavené jednocestným ventilom, ktorý zabraňuje preniknutiu veľkého množstva vody do šnorchlu a uľahčuje jej spätné vyfúknutie.

 
 
 


Všetky kategórie