Ako vybrať pretekárske plavky

Plavecká súťažná sezóna je v plnom prúde a to znamená jediné. Pretekárske plavky. Tie sú snáď pre každého plavca tak trochu klenot a zároveň posledný dielik skladačky k dobrému výkonu. Ako teda pretekárske plavky vybrať, na čo pozerať a čo nie je podstatné? Podľa čoho vyberať?

Hrá dĺžka trate rolu pri výbere?

Jedným z najdôležitejších faktorov je dĺžka trate, ktorú chcete uplávať. Ak ste šprintéri, môžete bez obáv siahnuť po plavkách s najväčšou kompresiou. Naopak na dlhších tratiach, čiže pre diaľkarov, sú lepšie plavky s väčšou flexibilitou. Na stredných tratiach je dobré zvoliť kompromis. Ženy ďalej ešte volia medzi otvoreným a uzavretým chrbtom (tie väčšinou využívajú znakárky). 
 

Je materiál pretekárskych plaviek špeciálny?

Ďalším faktorom je materiál. Väčšina plaviek je vyrábaná z uhľovodíkového, inak karbónového, vlákna. To im nielenže dalo prezývku "karbóny", ale takisto väčšinu dôležitých vlastností, napr.: značnú vodeodolnosť, prispôsobivosť telu plavca, alebo kompresiu, ktorá je pre súťaž takisto dôležitá. Každá značka má svoj vlastný, niečím špecifický materiál, a tak je oveľa dôležitejší certifikát FINA (QR kód na zadnej strane plaviek). Ten zaručuje, že plavky splňujú všetky podmienky a pravidlá pre súťaženie. V neposlednom rade je to aj cena a farba, pochopiteľne, kvôli odlíšeniu od ostatných.
 
 
 
 

Pretekárske plavky pre deti

Výber pretekárskych plaviek pre menších plavcov je prevažne o pocite. Ak teda dieťa nesúťaží každý víkend a nejazdí na rôzne majstrovstvá, nemusíte sa vôbec zdráhať siahnuť po klasických plavkách, ktoré už však majú pretekársky strih. Nielenže sú plavky pohodlnejšie, ale sú aj cenovo dostupnejšie. Ponúka ich napríklad Speedo. Čo sa týka lepších pretekárskych plaviek, výber je podobný plavkám pre dospelých.
 

Na čo si dať pozor pri skúšaní a obliekaní pretekárskych plaviek?

Obliecť pretekárske plavky je tak trochu oriešok. Chce to čas a hlavne trpezlivosť. Pár trikov však existuje. Úplne prvý krok je vždy ohrnúť konce plaviek so silikónovým pásikom. Najlepšie sa plavky obliekajú, keď je pokožka suchá. Plavky sa postupne naťahujú na stehná a boky, dámske ďalej na hrudník – kúsok po kúsku. Pozor na prudké pohyby, dlhé a ostré nechty, prstienky, aby nedošlo k poškodeniu. Pretože to predsa len chvíľu trvá, počítajte s tým aj pred súťažou. Keď sú plavky správne oblečené, musia všade na tele sedieť a umožnia urobiť drep. Nesmú byť voľné okolo paží, hrudníka, bokov, na konci nohavičiek, aby sa voda nedostala pod plavky.
 
 
 

Ako sa o plavky starať, aby vydržali čo najdlhšie?

Údržba by mala byť rovnaká ako údržba klasických plaviek, hlavne čo najjednoduchšia. Po použití plavky čo najskôr vyplákajte v čistej vode, používajte iba prací prášok na jemné tkaniny alebo radšej žiadny, nepoužívajte aviváže a sušte ich ideálne mimo tepelný zdroj. Tie najlepšie vlastnosti plaviek však vydržia približne 12 až 15 pretekov, potom už materiál nemusí splňovať všetky vlastnosti. Špičkoví pretekári majú dokonca na každú dôležitú súťaž nové plavky
 

Pár tipov na koniec:

 
- každý sme iný a potrebujeme iné plavky, nebojte sa ich tak vyskúšať viac, než nájdete tie pravé
 
- plavky z Vás rozhodne nespravia majstra sveta, chce to hlavne drinu
 
- a ak vyberáte plavky prvýkrát, alebo si nie ste ešte istí, ktoré sú tie pravé, zastavte sa radšej v predajni a vyskúšajte ich tam, my vieme, ako Vám poradiť


Všetky kategórie