Ako vybrať špunty do uší?

Je to síce maličkosť, ale pre mnohých plavcov sú plavecké špunty do uší dôležitý doplnok. Pripravili sme pre Vás všetky dôležité informácie na jednom mieste. Zistite, ako si vybrať správne špunty do uší.
 

Na čo slúžia plavecké špunty do uší

Plavecké špunty do uší bránia vniknutiu vody do ucha a zvukovodu. Predchádzajú zápalu vnútorného zvukovodu a iným poškodeniam, ktoré môžu nastať v uchu v spojení s vodou. Odborne sa tomu hovorí "plavecké" či "surférske" ucho. Preto každý, kto má tieto problémy, alebo jednoducho nemá rád špliechanie a vodu v ušiach, by mal plavecké špunty používať. Dôležité je vybrať vhodné práve pre Vaše uši, zabrániť vniknutiu vody do uší a vyhnúť sa tak prípadným infekciám či bolestiam.
 

Aké sú druhy plaveckých špuntov do uší?

Prírubové špunty do uší sú kónického tvaru s niekoľkými prírubami, ktoré fungujú ako bariéra proti vode a sú určené dovnútra ušného kanálika. Prírubové špunty do uší sú najpredávanejšie, sú opakovane použiteľné a sú tak dobrým štartovacím bodom pre začiatočníkov. Čím viac prírub špunty majú, tým viac tesnia. Najviac prírub majú Speedo BioFUSE Aquatic, ktoré odporúčame. Pri dobrej údržbe vydržia mnoho uplávaných kilometrov, stačí ich doma umyť vlažnou vodou a nechať vyschnúť.
 
 
 
Ergonomické špunty do uší sú tvarované tak, aby tesne zapadli do ucha a priliehali naplocho k vonkajšiemu uchu. Pár ergonomických, špeciálne tvarovaných špuntov je dodávaný pre pravé a ľavé ucho.
 
 
Tvarovateľný silikónový tmel je najlepšou voľbou pre tých, ktorým vadia špunty zastrčené do ušného kanálika. Silikónový tmel sa vytvaruje do guľôčky a "zalepí" ušnú jamku. Nevýhodou tvarovaných silikónových špuntov je, že sú vhodné iba na niekoľko použití. Nedajú sa umyť, chytajú na seba prach, ušný maz a ďalšie nečistoty. Silikónové špunty sa aplikujú pred ponorom do vody. V chladnejšej vode môže silikón trochu stuhnúť a horšie sa potom tvaruje. Silikónový tmel po čase tvrdne a stráca tak svoje účinky. Po niekoľkých použitiach je treba kúpiť nové, ale aj tak má tento typ skvelé tesniace účinky.
 
 
 

Ako špunty správne používať?

V prvom rade je treba upozorniť, že špunty nie sú vhodné na potápanie. Do cca jedného až dvoch metrov potápania pod hladinu a pri šnorchlovaní sa nemusíte ničoho obávať. Ide o správne vyrovnávanie tlaku v ušiach, a ak to uchu znemožníte, hrozia vážnejšie problémy. Podobné to je i napríklad v lietadle, kedy potrebujete, aby správne fungovalo vyrovnávanie tlaku. Pri nasadzovaní nepoužívajte násilie, vzhľadom k individuálnemu tvaru uší sa budú každému nasadzovať trochu inak.
 

 

Aké plavecké špunty do uší pre deti?

Deti vodné hry milujú do tej chvíle, než im natečie voda do uší. Zabrániť nepríjemnému zaľahnutiu a bolesti v ušiach pomôžu kvalitné špunty do vody pre deti. Detské plavecké špunty do uší sa v skutočnosti od dospelých modelov líšia len menšou veľkosťou. Zohľadňujú všetky štrukturálne vlastnosti malého a úzkeho zvukovodu a dokonale chránia dieťa pred ušnými infekciami, ktoré sa môžu objaviť po pobyte v bazéne. Veľmi odporúčame u detí zvážiť tvarovateľné silikónové špunty do uší, ale tie potrebujú asistenciu dospelých pri aplikácii a vyberaní. Pre deti veľmi odporúčame zaistiť plavecké špunty ešte detskou plaveckou čiapkou. Nielenže vznikne menšie riziko straty špuntov, ale zároveň sa zvýši ich účinnosť.
 

Tip na záver:

K plaveckým špuntom odporúčame nosiť navyše plaveckú čiapku. Plaveckou čiapkou špunty do uší zakryjete, minimalizujete tak riziko straty špuntov a takisto znásobíte ich ochranu. 
 
Pozor si dajte na "suchozemské" vatové, penové alebo voskové protihlukové špunty. Nie sú vhodné z dôvodu nasakovania vodou a nefungujú. Špunty na obmedzenie hluku nie sú rovnaké ako špunty na plávanie, ide o úplne iný typ.


Všetky kategórie