Ako vybrať volejbalovú obuv?

Viete, ako si správne zmerať nohu? Akú volejbalovú obuv zvoliť na antuku? Alebo aké volejbalové topánky si zvoliť pre smečiarov? To všetko môže pomôcť pri výbere volejbalovej obuvi.

Smečiar alebo hráč v poli? Akú topánku zvoliť?

 

Vo volejbale sa vyberajú dva typy topánok podľa hernej pozície hráča.

Pre hráča na sieti (blokári a smečiari) sa vyberá topánka, ktorá má zvýšenú torznú tuhosť. Dovolí tak hráčom zlepšený vertikálny pohyb (nahor a nadol), kde výrazne pomáha stabilizácii členkov pri výskoku a doskoku. Vhodnú topánku odporúčame vyberať z Asics Sensei, Mizuno Tornado a Asics Volley Elite.

Hráči v poli potrebujú topánku, ktorá im umožní viac horizontálneho pohybu (do strán). Rýchle zmeny smerov, behy do strán atď. Pre tieto potreby volíme topánky typu: Mizuno Lightning, Asics Beyond i Asics Volley Elite.

 

S členkom alebo bez?

V ponuke sú takisto členkové volejbalové topánky. Úlohou tejto obuvi je spevniť členok a preventívne tak chrániť pred nežiaducim vymknutím alebo inými druhmi úrazu členkov. Je však na každom individuálne, či členkovú obuv zvolí. Z veľkej časti ide o zvyk. Ďalším riešením na spevnenie členkov je použitie špeciálnej členkovej ortézy. Vybrať si môžete medzi modelmi Asics Sensei MT a Mizuno Lightning Mid.

 

Topánky Asics Gel Sensei 4   Topánky Asics Gel Sensei 4 MT green

 

Klasická volejbalová obuv             Členková volejbalová obuv 

 

S čím mám hrať vonku?

Počas leta sa prestáva hrať v hale a ide sa von. Vo väčšine prípadov sa hrá na antuke. Na tento povrch je vhodné zvoliť obuv na von a to buď klasickú bežeckú alebo už staré a vyradené sálové volejbalové topánky. Špeciálne volejbalové topánky určené mimo halu nie sú k dispozícii. Samozrejme, že môžete zvoliť novú sálovú obuv na volejbal, ale je treba počítať s rýchlym a nadmerným opotrebením.

 

Akú veľkosť volejbalovej topánky a ako si mám zmerať nohu?

Pri každej nami ponúkanej obuvi uvádzame odkaz na veľkostnú tabuľku danej topánky. Ak Vám aj napriek tomu veľkosť nebude sedieť, radi Vám zdarma topánku vymeníme za inú veľkosť.

 Všetky kategórie