Ako vybrať volejbalovú sieť?

Volejbalové siete sú u nás rozdelené do niekoľkých záťažových skupín, kde rozhoduje kvalita spracovania, trvanlivosť a samozrejme i cena.

Volejbalové siete sú štandardne s rozmermi 9,5x1m s dĺžkou napínania 11,5m a veľkosťou oka sieťoviny 10x10cm. Môžu sa však vyskytnúť siete na vysokú záťaž a tie majú napínanie 13,5m i dlhšie. Je to z dôvodu vedenia napínania cez objímku s kolieskom dole do objímky s kolovrátkom. 

 

Záťažové skupiny volejbalových sietí

 

Ekonom

Volejbalové siete typu Ekonom máme vo dvoch prevedeniach a to so šnúrkou a lankom. Tieto volejbalové siete majú sieťovinu s hrúbkou 2,5 mm z polypropylénu s hornou páskou tvorenou z materiálu PVC a napínaním dlhým 11,5m. Volejbalové siete Ekonom sú vhodné na rekreačné hranie. Často využívané na detské ihriská, dovolenky alebo menšie športové kluby.

 

Šport

Táto sieť je už na bežné, opakujúce sa používanie so strednou záťažou. Od typov Ekonom sa líši predovšetkým hornou širšou páskou z textilného materiálu a sieťovinou hrúbky 3 mm. Rozmery a materiál sieťoviny sú rovnaké. Tieto volejbalové siete Šport ponúkame s napínaním iba s lankom, ktoré je kvalitnejšie a netrhá sa.

 

Liga

Siete s označením Liga sú na každodenné používanie a splňujú požiadavky na vrcholové súťaže. Sieť je už obšitá dolnou i hornou páskou z textilného materiálu širokého hore 70 mm a dole 50 mm. Sieťovina na rozdiel od typu Šport je z kvalitnejšieho polyetylénového materiálu s hrúbkou 3mm a lankom dlhým 13,5m. Tieto volejbalové siete Liga majú už na stranách sklolaminátové výstuže s celkom 6-mi zásekmi na dokonalé vypnutie siete.

 

Extraliga

Tieto volejbalové siete sú tej najvyššej kvality. Sieť je rovnaká ako predošlá Liga, ale navyše je vyrobená z pevnejších materiálov. Hrúbka sieťoviny je 4mm. To vedie k dlhšej životnosti a pevnejšej konštrukcii. Ako už názov napovedá, používa sa na vyššie a extraligové zápasy.

 

Druhy spojenia oka volejbalových sietí

Jednotlivé oká môžu byť spojované buď uzlovou alebo bezuzlovou technikou. Uzlová technika je vyrábaná ručne, kde každé oko je spojené malým, ale pevným uzlíkom. Bezuzlové siete majú tieto oká spojené zošitím a táto technika je vytváraná strojovo.

 

Bezuzlová technika                                                Uzlová technika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aké sú možnosti napínania volejbalových sietí?

 

Šnúra

Šnúra je najzákladnejší typ napínania. Je prevlečená hornou páskou a meria 11,5 metrov. Jej hrúbka je 5mm. Táto šnúrka je pletená a je vyrábaná väčšinou z polyamidu. V základnej charakteristike je táto šnúra menej odolná než napríklad lanko, je vhodná predovšetkým na nenáročné a rekreačné hranie. Na oboch koncoch šnúrky je oko, ktoré slúži na pripnutie k objímke alebo kolovrátku. Pod touto napínacou šnúrkou sú na každej strane ešte vyrovnávacie pomocné šnúrky, ktoré sú tenšie a slúžia na dokonalé vypnutie siete.

Volejbalová síť Ekonom šňůra

Nevýhoda – šnúra nemá celkovo vysokú pevnosť. Pri väčšej záťaži hrozí roztrhnutie alebo zauzlenie.

 

Oceľové lanko

Je kvalitnejším typom napínania. Lanko je prevlečené hornou páskou a meria najmenej 11,5 metra (nohejbalové 13,5 metra). Hrubé môže byť od 3,15mm až do 5mm. Hrubšie lanko je samozrejme odolnejšie a pevnejšie. Vhodné na siete so strednou a vysokou záťažou. Na každom konci lanka je oko. Oká slúžia na pripnutie na objímku a kolovrátok. Na dokonalé vypnutie siete slúžia šnúrky po stranách.

 

Nevýhoda – oceľové lanko môže časom korodovať a strapkať sa. Takisto sa pri častom používaní v kolovrátku splošťuje a nedrží svoj okrúhly tvar.

 

Toto oceľové lanko môže byť ešte nánosované. To znamená, že je obalené do vrstvy PVC. Lanko tak menej hrdzavie, dlhšie vydrží a je príjemnejšie na manipuláciu.

 

Nevýhoda -  menej ohybné vďaka väčšiemu priemeru, čo môže byť problém hlavne v kolovrátku, kde sa môže poškodiť PVC vrstva.

 

Kevlarové lanko

Kvalitnejšie a hojne využívané na sieťach s vyššou záťažou. Oproti oceľovému lanku má vyššiu ťažnosť, je mäkšie a príjemnejšie na manipuláciu. Navyše sa nestrapká. Oproti oceľovému lanku má však menšiu odolnosť voči UV žiareniu. Vyrába sa v hrúbke 5mm a jeho dĺžka je v závislosti na sieti najčastejšie 13,5 m. Používa sa najmä na sieťach s označením LIGA a Extraliga.

 

Ako správne sieť skladovať?

Volejbalovú alebo nohejbalovú sieť nie je nutné dávať dole po každom použití. Dôležité však je ju nechať povolenú. Ak sieť necháte dlhodobo natiahnutú, rýchlo sa prepína, stráca pružnosť a skracuje sa jej životnosť. Ak siete z ihriska dávate preč napríklad po sezóne, je treba ju správne uskladniť. Najlepšie suchú sieť dobre zložte a položte na suché a vzdušné zakryté miesto, kde bude z dosahu myší či iných hrozieb.

Vo vlhku so sieť rozťahuje. Ak prší, je hmla alebo námraza, nenechávajte sieť schnúť v napnutom stave. Pri schnutí sa totiž naopak zmršťuje, dochádzalo by opäť k prepínaniu siete a zníženiu pružnosti.

 

Výška volejbalovej siete

  Kategória   Výška siete
  Žltý minivolejbal 1,95 m
  Oranžový minivolejbal 1,95 m
  Červený minivolejbal 2,20 m
  Zelený minivolejbal 2,20 m
  Modrý minivolejbal  2,15 m (pro chlapcov), 2,05 m (pro dievčata)
  Muži   2,43 m 
  Ženy   2,24 m

 

Ako zložiť volejbalovú sieť a volejbalové vymedzovacie pásky?

 



Všetky kategórie