Ako začať kondičné plávanie?

Občas si zájdete na bazén, kde si plávate ala pani radová, a na kúpalisku si pokojne zaplávate so slnečnými okuliarmi. Vedľa však plavci v čiapočkách dávajú jeden bazén za druhým, kĺžu vodou ako rybičky a každý bazén zakončí efektnou obrátkou. A vy im vlastne trochu závidíte! Chcete tiež plávať alebo len vylepšiť a užiť si plávanie ešte viac ako kedykoľvek predtým? Začnite s kondičným plávaním! No, to je ľahké povedať - ale ako na to?


 

Začať s fitness plávaním nie je vôbec zložité, naopak! Chce len jednu vec - vôľu! Nič nie je zadarmo a po prvej hodine nebudete Michael Phelps. Pripravte si silnú vôľu a hurá do bazéna.

Prvý krok - kúpte si plavecké plavky. Teraz si poviete: "Jasné, ďalší predajný článok ..." Ale už ste si skúšali plávať v obyčajných kúpacích šortkách alebo bikinách, ktoré sú síce veľmi sexy, ale pre plávanie úplne nevhodné? Šortky plavú okolo vás, neustále sa motajú a často sa snaží vás opustiť, rovnako bikiny, ktoré sa neustále posúvajú niekde, šnúrky sa rozplývajú a stále si musíte kontrolovať, či máte na sebe plavky.

Pro kondiční plavání si proto vyberte kvalitní, uplé sportovní plavky. Střihů a barev máme spousty, určitě si vyberete takové, ve kterých budete zářit! Dalším nezbytným doplňkem jsou plavecké brýle. Ne proto, aby vám ostatní nestříkali vodu do očí, ale proto, že pokud chcete správně plavat, musíte hold ponořit hlavu pod vodu a do vody i vydechovat.

Na kondičné plávanie si vyberte kvalitné, tesné športové plavky. Máme veľa strihov a farieb, určite si vyberiete také, v ktorých budete žiariť! Ďalším potrebným doplnkom sú okuliare na plávanie. Nie preto, aby vám ostatní nestriekali vodu do očí, ale preto, ak chcete správne plávať, musíte položiť hlavu pod vodu a aj vydychovať pod vodou.

Druhý krok - ak myslíte plávanie naozaj vážne, je dobré, aby ste sa dostali do ruky skúseného trénera, a pripojiť sa do zdokonaľovacích kondičných kurzov. Samozrejme, že sa môžete začať učiť sami, dnes je na internete veľa návodov a videí, ako na správnu techniku. Sami seba však nevidíte, a tak ťažko zistíte, čo robíte zle a čo dobre. V tomto ohľade je vonkajší pohľad trénera a jeho rada na nezaplatenie. Tréner vám pomôže hneď spočiatku odbúrať chyby a zlé návyky, ktoré by ste sa neskôr len ťažko odnaučovali. Môžete buď odchodit celý kurz, alebo si napríklad zaplatiť hodinu dve s trénerom a ďalej sami trénovať, čo vás naučí.

Tretí krok - ak sa chcete zaradit medzi športovým plavcom, naučte sa, ako sa správať v bazéne. To znamená dodržiavať nejakých pravidiel. Jedným z nich je napríklad správne plávanie v trati. V tej sa totiž točí. Stredom natiahnuté dráhy vedie na dne bazéna vždy vyznačená lajna. Aj keď dráha natiahnutá nie je, snažte sa plávať, ako by bola, teda pozdĺž lajny. Vždy plávajte po jednej strane lajny na jednu stranu bazénu a po druhej strane lajny späť. V akom smere sa točiť, spoznáte podľa ostatných plavcov vo vašej alebo vedľajšej dráhe. Vždy sa im prispôsobte ;-)

 

V niektorých bazénoch často bývajú dráhy rozdelené pre rôzne úrovne plavcov, snažte sa teda vždy zaradiť do tej, na ktorú sa naozaj cítite. Ak dráhy nie sú rozdelené, rôzne pokročilé plavci sa stretnú vždy v jednej dráhe.  V tomto prípade platí jasné pravidlo: RÝCHLEJŠÍ MÁ PREDNOSŤ. Pokúste sa im vyhnúť včas. Ak ste práve na začiatku bazéna a rýchlejší plavec prichádza k vám, počkajte, až urobí obratku, a plavte až za ním.

Krok štyri - vybavte sa pomôckami, ony fakt pomáhajú!Není pravda, že s profesionálně vypadajícími ploutvemi či packami trénují jen "závoďáci". Zdanlivo obyčajná doska či piškót, ale aj tie plutvy a packy, sú super pomocníkmi aj pre začiatočníkov. Mrknite sa, aké pomôcky existujú a na čo slúžia. Pomôcky nielen pomôžu, ale tiež spestrí váš tréning a plávanie bude ešte zábavnejšie.

Krok 5 - nevzdávať to, trénovať a plávať, plávať, plávať :-) Nikto učený z neba nespadol, k dokonalosti sa musíte preplávať. Choďte do bazéna najmenej dvakrát do týždňa a výsledky budú čoskoro. Hoci si hovoríte, že pri tréningu vypijete polovicu bazéna, odporúčame dodržiavať správny pitný režim.

Čože? Ešte nevyberáte plavky? Klik SEM a ideme na to!

Športu zdar a nech to pláva!Všetky kategórie