Ako začať plávať s deťmi?

Radi by ste vypestovali kladný vzťah k vode  aj u vašej malej ratolesti, ale neviete, za aký koniec to vziať? Tak sa ponorte do nášho čítania, ktoré Vás už nasmeruje tým správnym smerom.

Na úvod treba spomenúť jednu vec: Do ničoho svoje dieťa nenúťte. Aby bol človek otvorený novým podnetom, vstrebávalo je a efektívne sa učil, je potrebné ho pozitívne naladiť, a toho donucovacími prostriedkami nedosiahnete. Ako teda na to, pýtate sa? Odpoveď je naporúdzi. Každý sme raz boli dieťa, napriek tomu však často zabúdame na to, ako veľmi sme mali radi hry. Váš potomok nie je iný. Hrajte sa s ním teda. To znamená, že výhrady, poučovanie a príkazy musia ísť bokom. Plávanie je proste hra a tak k tomu pristupujte.

Čo s fóbiou?

Trpí váš potomok fóbiou z vody a keď uvidí vodu prepadá panike? Tak to sa nedá robiť nič iné ako ho fóbie zbaviť. A ako na to? Pomaly a postupne. Oboznámte ho s prostredím vody, strávte nejakú dobu na plytčine, obíďte si spoločne bazén a potom naviesť dieťa, aby to skúsilo samo. Akonáhle s týmto budete hotoví, skúste sa posadiť na okraj bazéna, postavte sa na schodíky, nechajte dieťa vyskúšať, kde a ako sa do vody dostane a hlavne tiež zistiť, ako sa rýchlo dostane von. Akonáhle sa dieťa dostane do vody, je veľmi dôležité, aby dosiahlo na dno. Vy ho samozrejme nespúšťajte z očí. Veľkou motiváciou pre dieťa tiež bývajú ostatné deti, ktoré sa vody nebojia. A keď vezmete do vody aj nejaké tie hračky, vaše dieťa vo vode určite pookreje. Vyžaduje to síce veľkú trpezlivosť, ale zaručujeme vám, že sa to oplatí.

Dostali sme sa do vody, trikrát hurá!

Hoci znie nadpis odseku jasavo, ešte nemáme úplne vyhraté. Stále nás čaká dlhá cesta. Takéto ponorenie hlavy pod vodnú hladinu nemusí byť samozrejmosťou. Skúste to preto v miestach, kde voda nie je príliš hlboká, aby sa dieťa necítilo byť ohrozené. Čo tak s ním najprv nacvičiť, ako zadržať dych, vybaviť ho plaveckými okuliarmi či trebárs potápačskou maskou a prinútiť ho, aby sa posadilo k svojej obľúbenej hračke pod vodou? A pretože sa deti často učia príkladom svojich najbližších, choďte mu príkladom aj vy a ponorte sa tiež.

A čo ďalej?

Naučte ho splývať na chrbte. Takže boky tlačiť nahor a vystrkovať bruško čo najvyššie nad hladinu a uši skryť pod hladinu! Len to skúste formulovať trochu citlivejšie a samosebou mu pri tom pomáhajte, "vozte" ho na rukách a akonáhle to zvládne, začnite s cvičením na bruchu.

No, a potom nezostáva iné než sa naučiť šliapať vodu. Toho najlepšie dosiahnete v miestach, kde dieťa nedosiahne na dno, avšak blízko bezpečia plytčiny. A nezabudnite mu ísť príkladom.

Pusťme sa do plávania!

Teraz sa teda môžete pustiť do nácviku plávania. V tejto fáze rozhodne nie je na škodu využiť niektorých plaveckých pomôcok. Vhod príde taký plavecký pás, a na zahodenie nie je ani plavecká vesta, plavák alebo rezance... vodné rezance samozrejme. Neodporúčajú sa naopak nafukovacie kruhy, nafukovacie rukávniky alebo nafukovacia vesta. Veľkú službu vykoná aj plavecká doska, vďaka ktorej sa dieťa posunie o veľký kus ďalej. Nielen že sa naučí prácu nôh vo vode, ale doska významne poslúži aj pri nácviku dýchania do vody a pomôže aj pri učení pohybov rúk u rôznych plaveckých štýlov. Postupom času samozrejme dosku môžete odobrať a z nášho učenca sa postupom času bude stávať zdatný plavec.

Ak beriete výučbu detí do vlastných rúk, rozhodne sa obrňte trpezlivosťou. Ak tušíte, že trpezlivosť nie je vašou silnou stránkou, radšej svoju ratolesť zverte do rúk skúseného isntruktora. Predsa len chceme u dieťaťa vypestovať lásku k vodným športom a nie mu vodu a plávanie zošklivit.



Všetky kategórie