Ako začať s dojčaťom plávať?

Nejde si nevšimnúť, že plávanie s dojčatami sa v poslednej dobe teší rastúcej obľube. Ak vás to tiež láka a uvažujete na tom, že svoju ratolesť do tohto športu zasvätili už od najútlejšieho detstva, zastavme sa najprv nad otázkou prečo vlastne začať s dojčaťom plávať?

Prečo?

Prvom rade treba pripomenúť a uviesť na pravú mieru, že nejde o plávanie, ako ho poznáme u dospelých, preto výraz "plávanie" nie je tak úplne na mieste. Cieľom kurzov dojčenského plávania je totiž predovšetkým naučiť dojčaťa, aby nemal obavy z vody, aby si osvojil dýchanie, splývanie a aby bol pripravený na neskoršiu výučbu plávania.

Ďalej musíme spomenúť, že dojčenské plávanie je jediná možná sportovní aktivita, ktorá je pre takto malé dieťa vhodná k tomu musíme pripočítať, že sa pri plávaní dieťa krásne uvoľní, upokojí, zapojí celý svalový aparát a tým sa zlepší psychomotorický vývoj a koordinácia.

A aby tých pozitív nebolo málo, spomenieme aj to, že sa touto činnosťou upevnia vzťah rodiča s dieťaťom a vy navyše vyjdete aspoň na chvíľu zo stereotypu všednodenných starostí, ktoré sa na vás sypú doma.

Kedy?

Dôvody sme našli a nie je ich málo. Než sa presunieme k otázke "ako", ešte sa málinko pozastavíme u otázky "kedy". Kedy je najlepšie s dojčaťom začať plávať?

Ideálnym ukazovateľom pre to, kedy s dieťaťom začať plávať, je zahojený pupok. Akonáhle zistíte, že pupok vášho drobka je naozaj zahojený, môžete začať. Pre začiatok však začnite s tzv. vaničkováním v domácom prostredí. Návštevu bazéna s dieťaťom uskutočnite medzi štvrtým a šiestym mesiacom.

Ako?

V ideálnom prípade začnite hľadaním plaveckého klubu, ktorý plávanie s dojčatami ponúka. Bez toho to jednoducho nejde a sami, bez vedenia inštruktora, s dojčenským plávaním v bazéne radšej nezačínajte. Znie to síce jednoducho, ale výber takého bazéna nemusí byť žiadny med a rozhodne túto záležitosť nepodceňujte a pre začiatok si zistite hneď niekoľko dôležitých informácií:

  • Zistite si referencie o klube, ktorý chcete s dieťaťom navštevovať. Na internete sa určite k nejakým hodnotením preklikáte.

  • Zistite si, či majú intruktorky či inštruktori absolvovaný kurz pre plávanie dojčiat.

  • Aj keď to tu zmieňujeme na treťom mieste, hygienické podmienky sú na prvom mieste. Preto si zistite, ako na tom klub je. K tomu ešte spomeňme, že je dobré poznať teplotu vody v bazéne.

  • Nie je na škodu, keď takýto klub disponuje aklimatizačními zónami pre deti a priestory k prebaľovaní a dojčenie detí alebo aj na ohriatie jedla. Klub by mal mať tiež na pamäti, že samozrejme niekam potrebujete uložiť aj kočík.

  • Rozhodne je dobrou vizitkou, keď klub ponúka prvú lekciu na skúšku zadarmo. Pri nej aspoň uvidíte, ako všetko v klube reálne funguje.

  • Čím menej detí v skupine je, tým viac pozornosti inštruktorky či inštruktora sa vám dostane. Skúste si preto teda zistiť aj túto informáciu.

 

Športu zdar a nech to pláva!


Všetky kategórie