Ako začať so závodným plávaním?

Začítajte sa do nášho rozhovoru s Míšom Procházkovou o tom, aká bola jej cesta k pretekárskemu plávaniu, aké úskalia závodné plávanie prináša a kedy je najlepšie so závodným plávaním začať.

Ako dlho už vlastne plávaš a čo ťa k tomu priviedlo?

Plávam v podstate od malička, ale závodne 12 rokov. Plával brácha a pretože mu to prospievalo, tak ma rodičia dali na plávanie tiež a ja som im za to vďačná.

Aké pre teba boli plavecké začiatky? Skús nám ich trochu priblížiť. Čo pre teba bolo najťažšie v začiatkoch a čo je najťažšie teraz?

Začiatky boli kruté, chcela som sa stále potápať a hrať sa na tuleňa. Ale akonáhle som prišla do plaveckého oddielu, tak už sa o nás tréneri postarali a dali nám prvé poriadné plavecké základy. Najhoršie zo všetkého je ale zvyknúť si vstávať v hodine, kedy majú "normálne" ľudia ešte polnoc. Hovorím tu o 5 hodine rannej.

Bolo už od začiatku tvojim cieľom pretekať?

Vtedy ako 10-ročné dieťa som dosť možno ani nevedela, že v plávaní sa tiež závodí, ale rodičia obaja celý život behajú a pretekajú. Takže primárny účel to pre mňa nebol, ale postupom času som sa k tomu prepracovala a pretekanie je pre mňa čerešnička na torte ku všetkým tréningom a času stráveného vo vode a mimo vody.

  

Aké sú tvoje plavecké úspechy?

Ako staršia a mladšia žiačka vlastným niekoľko majstrovských titulov. Moje hlavné disciplíny sú 100 a 200 motýľ a 200, 400 a 800 m kraul.

A čo je mojím súčasným úspechom? To, že stále plávam a na konci letnej a zimnej sezóny si môžem pretekať na MČR s najlepšími plavcami českého plávania. To je vždy veľká motivácia skočiť do tréningového procesu a makať na sebe ešte viac. Tento šport ma baví a baviť vždy bude. Voda je moje druhé "doma".

Je naopak niečo, s čím si nespokojná a čo by si rada zlepšila?

V mojich 16 rokoch som prestupovala do iného oddielu a kvôli pravidlám Českého zväzu plaveckých športov a nevôľu oddielu, z ktorého som prechádzala, som si na niekoľkých majstrovstvách SR nezapretekala, hoci som stále trénovala a formu na to mala. Bola to zložitá situácia, ktorá ma o to viac utvrdila v tom, že plávať chcem celý život.

Ako ladíš svoju plaveckú formu? Ako často trénuješ a kombinuješ plavecký tréning aj s iným športom?

Formu poslednú dobu moc neladím, skôr viac odpočívam a možno uberám trocha v tréningu podľa potreby.

Trénujem niečo medzi 4-8 tréningy týždenne a kombinujem plávanie s behom a v súčasnej dobe sa snažím zakomponovať 1x týždenne posilňovňu. Niektoré týždne si môžem dovoliť trénovať viac, niekedy menej. Záleží všetko na škole a práci, ale predovšetkým sa snažím počúvať svoje telo.

Trochu pokukujem po triatlone na ďalšiu sezónu, ale to je všetko len vo hviezdach a času ešte veľa.

  

Máš nejaký plavecký idol?

Keďže som delfínár (motýlkár), tak pre mňa vždy bol veľkým vzorom Michael Phelps. Je to legenda svetového plávania. Stále sledujem austrálskeho plavca, hlavne Macka Hortona. Páči sa mi, ako protinožci pristupujú k tréningu a za odmenu vychovávajú skvelých plavcov.

Ako sa vôbec človek k pretekárskemu plávaniu dostane a čo k tomu potrebuje?

Je to jednoduché, dieťa pláva v rámci plaveckého klubu trénuje, tréner dieťa prihlási na preteky a tým to všetko začne. Potrebné je registrácia v plaveckom oddiele a predovšetkým plavky, čiapočka a okuliare. Bez toho to nepôjde. ;-)

Je nejaký ideálny vek, kedy začať so závodným plávaním, alebo sa do toho môže človek pustiť bez ohľadu na neho?

Najlepší vek, kedy začať s plávaním, je ten detský vek, napríklad od 7 do 10 rokov. Dieťa si najlepšie osvojí jednotlivé spôsoby a techniku, ale rozhodne nie je treba na dieťa nijako tlačiť. Dôležité je, aby si osvojilo aj iné pohybové aktivity a rozvíjalo svoje ďalšie záujmy.

  

Prečo by sa podľa teba ľudia mali púšťať do závodného plávania? Čo im to prinesie?

Závodné plávanie obnáša veľa odhodlania k tomuto vodnému športu. Ako už to tak so závodným športom býva, človek strávi veľa času tréningom. Na druhej strane šport na pretekárskej úrovni svojím spôsobom dieťa vychová a dá mu skvelý základ do ďalších rokov. Vytrvalosť, odhodlanosť, sebadisciplína, nové priateľstvá na celý život, to všetko je možné získať vďaka plávaniu.

Je niečo, čo by si odporučila ľuďom, ktorí váhajú, či sa do nejakých pretekov púšťať alebo nie?

Nebáť sa a ísť do toho. Vyskúšať si pár pretekov v rôznych disciplínach a potom usúdiť, či to pre nich má zmysel a baví ich to či naopak.Všetky kategórie