Ako zvýšiť kapacitu pľúc

Máte skvelú techniku, naplávaných niekoľko desiatok kilometrov, v bazéne skoro žijete, ale stále po niekoľkých bazénoch nestíhate? Možná budete prekvapení, ale nie ste jediní. Väčšina únavy počas plávania totiž vzniká z nedostatočného okysličenia organizmu a pridať niekoľko nádychov navyše to rozhodne nezachráni. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako správne na to.
 
Úplne na začiatku by bolo fajn vysvetliť si, prečo a ako sa to vlastne deje. Že je telo ťažšie než voda, už určite viete. V momente, keď však telo nedostáva dostatok kyslíka, svaly začínajú ťažknúť, tuhnúť a Vy tak musíte vynaložiť oveľa viac energie, aby ste sa vôbec posunuli, nie to ešte plávali. V tú chvíľu začína prichádzať únava, bolesti, kŕče a mnohokrát i pocit, že nemôžete lapiť dych. I väčšina profesionálnych plavcov sa s týmito pocitmi niekedy stretávala, ale množstvo tréningov, premýšľania a času stráveného vo vode im pomohli zvýšiť kapacitu pľúc natoľko, aby mohli plávať a nemať pocit, že sa dusia. Ako teda zvýšiť kapacitu svojich pľúc?
 

Dýchajte správne

Prvá vec, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť, je, ako dýchate. Kedykoľvek plávate s hlavou pod vodou, najprv vydýchnite všetok vzduch von, až potom sa nadychujte. Možno zistíte, že vôbec nepotrebujete dýchať na každý záber, ale že sa bez problému môžete nadychovať na každý druhý či tretí záber.
 
 

Znížte intenzitu kopu

Najväčší sval sedací je najväčší sval Vášho tela a tým pádom si berie najviac kyslíka. Zároveň je však i svalom, ktorý najviac zapojujete pri kopaní. Skúste preto trochu zvoľniť tempo, nekopať tak intenzívne a hrubo a budete sami prekvapení, koľko kyslíka zrazu budete mať navyše.
 

Hrajte sa s dychom

Nielenže si spestríte tréning, zapojíte hlavu, ale ešte si potrénujete pľúca. Najjednoduchší spôsob, ako na to, je do tréningu zapojiť sériu niekoľkých bazénov, kedy zakaždým budete dýchať inak. Začnete napríklad nádychom na každý tretí záber a postupne navyšujte na 5, 7, 9 záberov a potom zase počet záberov znižujte. Vytvoríte si jednoduchú pyramídu a neskôr môžete počet záberov navyšovať. Ďalšia možnosť je plávať so šnorchlom. Budete nútení dýchať inak, než ste zvyknutí a posuniete sa zas o kus ďalej.
 

 

Zadržte dych a plávajte

Znie to možno desivo, ale je to jeden z ďalších spôsobov, ako zvýšiť kapacitu pľúc. Predtým, než vyplávate, je fajn určiť si cieľ. Môže to byť pokojne iba päť záberov, doplávať do polovice bazéna alebo ho preplávať celý. Potom sa už len nadýchnete a plávate v ústrety Vášmu cieľu. Po čase ho môžete posúvať ďalej a zanedlho už poplávate jeden bazén za druhým.
 
TIP: Nešprintujte. V rýchlosti totiž Vaše telo spotrebuje oveľa viac kyslíka a Vám tak rýchlo dôjdu sily. Namiesto toho zvoľte pomalšie tempo, pomaly a dlho vydychujte a sústreďte sa na techniku.
 

Hurá pod vodu

Ďalší spôsob, ako zlepšiť Vašu kapacitu pľúc je plávať pod vodou. Je množstvo možností, ako na to: ruky do streamline (šípky) a kraulový kop, prsiarsky kop a pohyby rúk či akýkoľvek Váš osobný štýl. Nie je vôbec nutné preplávať bazén hneď na prvýkrát, ale skúste si vždy pamätať, ako ďaleko ste doplávali. Po čase budete mať dobrý prehľad, ako rýchle sa zlepšujete.
 
 

Hlavne opatrne

Kedykoľvek budete robiť akékoľvek z našich cvičení, buďte veľmi opatrní. Nepremáhajte sa tak, aby ste vo vode omdleli. Hoci je slabé pálenie pľúc, tras rúk a nôh a mierna slabosť pri nedostatku vzduchu normálna, kedykoľvek sa prestanete cítiť dobre, mali by ste sa určite nadýchnuť. Ak by sa Vám náhodou začala motať hlava, je určite namieste dať si pauzu, oddýchnuť si a doplniť tekutiny. A hlavne nezabúdajte, že by na Vás mal vždy niekto dozerať, buď z vody alebo z brehu. Najdôležitejšia rada na záver znie, aby ste netlačili na výsledok. Nie je nutné hneď na začiatku preplávať celý bazén alebo vydržať bez nádychu niekoľko bazénov. Myslite preto vždy na seba, svoje telo a hlavne na svoje bezpečie.
 
S trpezlivosťou sa výsledky určite dostavia, takže veľa šťastia!


Všetky kategórie