„Deti majú toľko energie a potenciálu!“ pochvaľuje si majiteľka plaveckej školy

Vlasta Dlhá je hrdou majiteľkou plaveckej školy Vodníček ® a Black Sharks ®, v ktorej spolu so svojím tímom učí deti plaveckému umeniu. Prečítajte si, čo je pre deti najlepšie a ako také plavecké začiatky prebiehajú.

Ako dlho už Vaša plavecká škola funguje a ako to všetko začalo?

Tento rok oslavuje vodníček 13 rokov od založenia v roku 2004, kedy začal činnosť pod názvom klub vodníček v Kutnej Hore. Neskôr som upravila a rozšírila ako názov, tak tiež aj činnosť. Začala som organizovať letné pobytové dovolenky v Krkonošiach, začínala som úplne sama aj s "plávaním" rodičov s novorodencami, dojčatá a batoľatá a predškolákov. V prvých rokoch bolo veľmi ťažké presadiť organizovanie kurzov "plávania" a ďalších programov pre rodičov s najmenšími deťmi pre širokú verejnosť. Dôveryhodnosť, a tým aj klientov, som si ešte len musela získať.

V súčasnej dobe je tento program už pomerne bežný spôsob aktivity rodičov a detí. Mám radosť, že sa mi vo Vodničke podaril vybudovať naozaj kvalitný profesionálny tím, ktorý tvorí odborníci: psychológ, detská zdr. sestra, špeciálny pedagóg a ekonóm :-) Najväčším potešením sú mi však spokojní rodičia a šťastné deti, ktorí s nadšením využívajú naše centrá , kde plávame. Úžasné je, že práve pravidelnú dochádzkou od útleho veku môžete dosiahnuť to, že sa vaše dieťa nebude v živote nudiť. Ale pozor, nesmú byť leniví ani rodičia! To je úzka, skôr tesná, súvislosť a úplne pevný základ pre ďalšie činnosti dieťaťa do budúcna. Aktivity, ktoré pripravujem pre svojich klientov, beriem ako poslanie a s nesmiernym zápalom si užívam každú lekciu, kedy môžem malé a veľké niečo naučiť. O to viac ma teší, že stáli klienti zostávajú alebo sa vracajú zase späť. Niektorí s nami verne plávajú už 13 rokov! Teda od založenia klubu.

Vodníček ponúka kurzy najmä pre deti - aká veková skupina k vám prichádza najčastejšie? 

Deti od 6 mesiacov, najviac detí narodených v rokoch 2004-2009 a teraz už staršie predškolské alebo školské deti. Dôvod je ten, že bábätká rastú, ale zostávajú, teda plávajú s nami ďalej a prichádzajú ich súrodenci a súrodenci súrodencov a kamaráti atď. Nové deti plávajú tiež, ale odplávajú jeden či dva kurzy a nevydržia, korzujú, skúšajú stále nové veci, potom sa vracajú, potom zase objavia niečo trendy, ale zase sa vrátia. Veľkú úlohu hrajú tiež financie, z týchto dôvodov nemôžu plávať celý rok. Ale ja osobne skalopevne verím, že investície do detí sa oplatia, všetko záleží na tom, kde sú priority.

Kurzy plávania ponúkate deťom už od 6 mesiacov veku. Môžete nám povedať, prečo je plávanie pre takto malé deti prospešné?

Vďaka plávania deti celkovo lepšie prospievajú. Stačí, keď si uvedomíme, koľko pohybu vo vode majú a že bez otrasov netrpia ich kĺby. U dojčiat sa potom skôr jedná o lepšie trávenie, zlepšenie črevnej peristaltiky atď. Nemenej dôležitý je aj vzťah dieťa a rodič vo vode, ktorý napomáha prehĺbenie väzieb a dôvery - nepotopím ťa, plávam s tebou, všetko ti ukážem, ochránim ťa, ver mi.

Ako taká hodina s najmenšími prebieha?

Plávame tak, aby všetky prvky vo vode vykonávali v súlade so psychomotorikou. Starostlivo strážime a konzultujeme prípadné odchýlky, na ktoré vo vode môžeme rodičia upozorniť atď. Výučbové lekcie sú tak nápadité a využitie pomôcok pestré! Každú pomôcku, ktorá je určená do vody možno použiť mnohými spôsobmi. Tu sa fantázii medze nekladú. Preto máme tak spokojných klientov. Radi sa k nám vracajú. Príďte k nám a uvidíte sami :-)

V akom veku je najvhodnejšie začať učiť deti plávať, pokiaľ neplávajú už od bábätka?

Tu platí, čím skôr, tým lepšie. Určite lepšie neskôr ako vôbec. Čím je dieťa staršie, tým viac času potrebuje na adaptáciu, ale veľa detí, športovo nadaných, to má naopak, a počas dvoch lekcií rodičom i nám ukážu, čo dokážu :-) Naopak v mladšom školskom veku a ďalej v staršom školskom veku už deti lepšie spolupracujú, sú to parťáci. Snažím sa skupinu utvoriť tak, aby deti mohli plávať spokojné a natešené na svoju lekciu. Pokročilejšie deti sú motiváciou, ale nie vždy.

Stáva sa, že majú deti z vody strach? Ako ho prekonávate?

Samozrejme, ale pardon, strach a obavy mávajú predovšetkým rodičia a z toho musíme vychádzať. Psychológiu u nás ovláda každý lektor. Do tabuliek a poučiek nemôžete vtesnať všetko. Všetko teda riešime individuálne podľa aktuálneho stavu a podľa možností. Všetko je dôležité a všetko hrá úlohu.

Čo deti najviac baví?

Deti najviac baví a teší, keď sú pochválený, dostanú odmenu a môžu sa predviesť, keď niečo nové dokážu a alebo úplne septembra, keď prekonajú strach a obavu z nových vecí vo vode, napríklad šípku alebo potopenie. Tu sú základné piliere pre moju činnosť - radosť z pohybu, učiť sa nové veci a byť pochválený. Keď sú deti vo vode šťastné a majú podporu našej, ale hlavne rodičov - to je najviac.

Akými plaveckými štýlmi začínate a aké idú deťom najviac?

Prsia - ťažká na koordináciu a súhru pohybov rúk i nôh a dýchanie.

Kraul - dychová záležitosť a najväčší problém je naučiť vydychovať bez rôznych rotácií celého trupu.

Najlepšie zvládajú znak.

Máte odhad, koľko detí ročne asi naučíte plávať? 

Áno, je to cca 350 detí ročne. Ale skôr by som otázku položila, či vieme deti naučiť plávať správne, teda tým chcem jednoznačne povedať jedno - že kvalita víťazí nad kvantitou. Môžem sa chváliť koľko stoviek detí nám prejde za rok rukami. To je samozrejme úspech. Ale to, že u nás sa naučia deti plávať správne a pekne tak, aby to po polke bazéna nevzdali, pretože im klesajú nohy alebo pretože "neutiahnú" vodu .. to je to, čo je pre nás prioritou.

Ponúkate kurzy plávania aj pre dospelých. V čom vidíte hlavný rozdiel medzi výučbou detí a dospelých?

Dospelí majú naozaj hlbšie obavy a strach. Najskôr všetko musí spracovať hlava a keď sa toto podarí, je vyhraté! Občas dlho trvá, než sa dostaneme ďalej, musíme ale vydržať, keď už sme sa všetci do nápravy pustili. Niekedy je to, bez urážky, až priamo dinosaurie skostnatenosť :-)

Ďakujeme a nech to pláva! :-)

Alča zo Sporteon partieVšetky kategórie