Farba očníc plaveckých okuliarov

Každá farba očníc u plaveckých okuliarov sa hodí pre niečo iné. Neveríte?

Zrkadlové alebo farebné?

Očnice plaveckých okuliarov sa vyrábajú v mnohých farbách. Najobľúbenejšie sú určite dymové (sivohnedá farba), číre, modré a zrkadlové. Aký je medzi nimi rozdiel? Prečo sa predávajú rôzne farby? Nejde iba o dizajn, niektoré zafarbenia majú zjasňujúce účinky vo vode, iné naopak tlmia svetlo. Napríklad zrkadlovo sfarbené šošovky odrážajú svetlo, keď sa podívate na plavca, ktorý ich má, tak mu do očí neuvidíte, ale on uvidí celkom dobre. Vo vonkajšom bazénu sú vhodné, ale pri nižšom osvetlení vo vnútornom bazéne bude vidieť horšie. Tu sú niektoré funkcie farebných očníc.

 

Zrkadlové

Zrkadlové (mirror) očnice sú obvykle tmavšie, ale nie je to pravidlo. Záleží na farbe polykarbonátu a hrúbke mirror vrstvy. Okuliare sú veľmi vhodné na plávanie vonku alebo vo vonkajších bazénoch. Tlmia totiž slnečné svetlo a nenamáhajú oči. Aj zrkadlové očnice môžu mať sfarbenie napríklad do zlata, modra, ružova alebo červena. Je to však len dizajnová záležitosť.

 

 

Dymové

Majú podobnú funkciu ako zrkadlové s tým rozdielom, že môžu byť trochu svetlejšie. Takisto znižujú celkový jas farieb bez nadmerného skreslenia. Záleží to však na odtieni konkrétnych okuliarov.

 

 

Modré

Modré očnice sú navrhnuté tak, aby znižovali oslnenie z vody a zaisťovali viditeľnosť v ostrom svetle v interiéri i vonku.

 

 

Fialové/Ružové

Takto sfarbené šošovky poskytujú najlepší kontrast objektov proti zelenému alebo modrému pozadiu, čo je dobrou voľbou pri použití vonku.

 

Žlté/Oranžové

Tieto odtiene očníc prakticky eliminujú modrú z farebného spektra, takže všetko sa vo vode javí ostré a jasné. Takisto celkovo vyjasnia bazén. Ideálne do vnútorných priestorov.

 

 

Číre

Ich výhoda je, že poskytujú jasný pohľad bez skresľovania farieb. Vhodné do vnútorných bazénov.

 

 

Polarizované okuliare

Rovnako, ako slnečné okuliare, aj plavecké sa vyrábajú s polarizačnou úpravou. Polarizované sklá prinášajú jasnejšie videnie vďaka potlačeniu odleskov a tým i nepríjemného oslnenia.

 

 

Ako funguje polarizácia (obrázok vľavo bez polarizovaných okuliarov)Všetky kategórie