K čomu nám je neoprén?

Noprénové obleky, ako už isto viacerí z vás tušia, sa uplatňujú v nespočetnom množstve vodných športov. Využiť ich je možné napríklad pri kajaku, kanoistike, surfingu, paddleboardingu, windsurfingu, kiteboardingu, pri potápaní, ale aj pri plávaní. K čomu ale taký neoprén je, ako funguje a v akých produktoch tento materiál nájdete – žiadna z týchto otázok neunikne nášmu drobnohľadu.

Čo je neoprén?

Pomerne jednoduchá otázka, ale kto z vás na ňu vie odpovedať? Ak siahneme po trošku technickejšom slovníku, mohli by sme povedať, že neoprénové obleky sú vyrobené z pružného chloroprénového kaučuku, ktorý sa pýši termoizolačnými vlastnosťami.

A teraz trošku jednoduchšie: Neoprén si v podstate môžeme predstaviť ako špongiovitú hmotu. Tá nasiakne malým množstvom vody a zadržuje ju. Tým prichádza voda do kontaktu s kožou vášho tela a teda aj s vašim telesným teplom. Vďaka tomu sa voda v priestore medzi kožou a neoprénom zahreje a vytvára tak izolačnú vrstvu, ktorá vás udrží v teple, i keď zrovna plávate v chladnej vode.

Ako si vybrať neoprén?

Neoprén by mal plavcovi dokonale padnúť. Keď je príliš veľký, množstvo vody medzi oblekom a kožou bude veľké a nebude sa dostatočne ohrievať. Keď bude moc malý, bude vám brániť v pohybe, a to predsa pri žiadnej súťaži nikto nechce. Naviac bude škrtiť, takže sa končatiny budú zle prekrvovať a vy rýchlejšie stratíte silu.

Triatlonové neoprény v Sporteone

U nás v Sporteone môžete naraziť na neoprény Speedo pre triatlonistov aj pre triatlonistky. Najlacnejší z variantov Speedo TRI COMP TC-16 THINSWIM (Speedo Womens Tri Comp Wetsuit pre ženy) je vyrobený z vyspelej gumy YAMAMOTO Y39. Tá ponúka maximálny vztlak, čím pomáha plavcovi minimalizovať odpor vody, pretože zdvihne telo do ideálnej hydrodynamickej polohy. Redukuje tak únavu spôsobenú nesprávnou plaveckou pozíciou. Zároveň je vybavený povrchovou úpravou SCS COATING, ktorá sa postará o čo najmenšie trenie pri plávaní a tým pádom o vyššiu rýchlosť. Sila tohto neoprénu je na všetkých miestach 2 mm.

 

O niečo drahšia varianta je Speedo Tri Event Male Fullsuit. Ten je opäť dostupný aj v dámskej verzií. Oproti prvému neoprénu sa líši v niekoľkých aspektoch. Prvým je to, že nie je vyrobený z gumy YAMAMOTO Y39, ale Y38, čo je síce o málinko horšia guma, ako u predchádzajúceho modelu, ale to je kompenzované inými funkciami. Oblek je totiž vybavený regulátorom telesnej polohy. V podstate ide o to, že strategicky umiestnené vztlakové panely na bokoch a stehnách pomáhajú v udržaní optimálnej polohy tela plavca. Okrem toho jeho hrúbka nie je 2 mm po celom povrchu neoprénu, ale pohybuje sa od 1,5 do 3 mm, ako vidíte na obrázku nižšie.

 

Gumu YAMAMOTO Y39 aj s regulátorom telesnej polohy nájdete v neopréne Speedo Tri Comp Male Fullsuit. Nechýba ani úprava SCS Coating a taktiež neoprenové krúžky na zápästie, ktoré zabraňujú zatekaniu vody do neoprénu. Naviac je ale neoprén vybavený aj technológiou MAXIMOTION, ktorá zaisťuje väčší rozsah pohybu plavca. O lepšiu polohu tela a tým aj o silnejšie zábery sa potom postará stabilizátor strednej časti tela.

A pre triatlonových borcov tu máme pripravený neoprén Speedo Mens Elite Fullsuit Wetsuit. Vztlakové panely zaistia tú najlepšiu podporu hydrodynamickej polohy tela i pri dlhých tratiach. Nechýbajú ani kvalitné manžety zabraňujúce vniknutiu vody do neoprénu. Na zápästiach a členkoch je neoprén tenší, čo pomôže triatlonistovi pri vyzliekaní neoprénu. To vám potom pri súťažiach pomôže hlavne v tom, aby ste dosiahli lepší čas. A ako príjemná čerešnička na torte je to, že je neoprén vyrobený z tej najkvalitnejšej gumy YAMAMOTO Y40, ktorá je tým najelastickejším neoprénovým materiálom na trhu.

Neoprény pre deti

Neoprén však nie je materiálom, ktorý by využili jen profesionáli. Aj pre deti je to skvelá voľba, a to hlavne preto, že ich ochráni pred škodlivým UV žiarením a taktiež ich udrží v teple. V našom e-shope sa stretnete aj s detskými neoprénmi značky Agama.

Neoprénové doplnky

Nie len čisto pre celotelové obleky sa neoprén využívaný. Tento materiál môžete nájsť aj v zložení rôznych plaveckých doplnkov, ako sú čiapky, rukavice či ponožky.

 

Neoprénové čiapky

Väčšinu času chodíme s nezakrytou hlavou, preto nie je čomu sa čudovať, že najviac tepla nám uniká práve cez hlavu. Dvojnásobne to platí hlavne pri triatlone. Aby sme unikaniu tepla zamedzili, neexistuje jednoduchšie riešenie, než si ju zakryť. Pri plávaní v chladnej vode teda skvelú službu vykoná hlavne čiapka z neoprénu.

 

Neoprénové rukavice

Z neoprénu môžu byť vyrobené aj plavecké rukavice. Samozrejme nie sú to hocijaké rukavice. Tieto na vašej ruke po nasadení vytvoria medzi prstami blany, čím zvyšujú odpor vašej ruky pri zábere vo vode. Hodia sa ako pre plávanie, kde dochádza k výraznejšiemu posilňovaniu horných končatín, tak ich využijete aj pri aquaerobiku. Neoprén potom, ako už asi tušíte, zaistí to, aby z rúk zbytočne neunikalo potrebné teplo.

Neoprénové ponožky

Nielen v chladnejšom počasí prídu vhod aj neoprénové ponožky. Často sú ľahké, pružné a odolné, zároveň ale dokonale zaizolujú vašu nohu buď pred chladom, alebo naopak pred horúcim pieskom pri plážovom volejbale. Tým sa taktiež dostávame k tomu, ako tieto ponožky využiť. Práve preto, že udržia vašu nohu v teple, sa perfektne hodia pre plavecké športy, ale aj pri plážovom volejbale vám prídu vhod. Ponožky s podrážkou zabraňujúcou kĺzaniu nohy na hladkom povrchu využijete napríklad pri paddleboardingu, na lodi alebo pri kanoistike.

 


 


Všetky kategórie