Materiály plaveckých čiapok

Z čoho sa vyrábajú plavecké čiapky?

Plavecké čiapky sa vyrábajú z niekoľkých druhov materiálu. Nižšie uvedieme aj výhody a nevýhody jednotlivých typov.

Textilná čiapka s lycrou

Čiapky sú vyrobené z materiálu, ktorý je podobný (alebo rovnaký) tomu, z akého sa robia plavky. Ide o elastickú syntetickú látku, ktorá rýchlo schne, drží si svoju farbu a je pružná. Na kraji čiapky je väčšinou všitá guma, aby čiapka lepšie držala na hlave. Najčastejšie sú čiapky zošité z niekoľkých dielov. Výhodou látkovej čiapky je hlavne to, že neťahá za vlasy, ľahšie sa nasadzuje a lepšie sa prispôsobí hlave aj keď napríklad máte vlasy v drdolu alebo copu. Nevýhodu vidíme hlavne v tom, že prepúšťa vodu. Jej funkcia je teda čisto o tom, že drží vlasy zopnuté, aby nevadili pri plávaní. Tiež na rozdiel od ostatných čiapok trochu dlhšie schne.

Latexové čiapky

Materiál latex je elastický a prispôsobivý. Latexová čiapka je ďaleko tenšia ako napríklad silikónová. Výhoda je určite v tom, že sa lepšie prispôsobí tvaru hlavy, je pružnejšia a nie je tak tuhá. Latexová čiapka neprepúšťa vodu a po použití ju stačí len utrieť. Ďalšou výhodou je cena. Latexové čiapky patria rozhodne k tým lacnejším. Nevýhoda je v nízkej životnosti. Tým, že sú slabšie sú náchylnejšie k roztrhnutiu. Taky je trochu ťažšie nandávání, latex môže ťahať za vlasy.

Silikónové čiapky

Silikónová čiapka je asi najpoužívanejšia. Silikón ako materiál je elastický a má pomerne dlhú životnosť. Výhody silikónu sú v nepriepustnosti vody a dlhej životnosti. Silikón rovnako ako latex stačí po použití utrieť a čiapka je suchá. Naviac čiapky zo silikónu sa robia v mnohých prevedení a tvarov. Za nevýhodu môžeme spomenúť, že čiapka je trochu tuhá a nasadzovanie obzvlášť na dlhé vlasy je celkom prácne a nepohodlné.

Iné materiály

Materiál, ktorý stojí za zmienku je napríklad kombinácia Spandexu a silikónu. Spandexová čiapka je kompromisom medzi látkovou čiapkou a silikónovou. No vnútornej strane je príjemný látkový materiál, ktorý neťahá vlasy a zvonku je vodou nepriepustná vrstva. Tento materiál je síce drahšia ako bežné materiály, ale za to komfortnejšia. Čiapka sa tiež ľahko nasadzuje, ale je nutné, aby naozaj sedela, inak sa môže stať že čiapky na hlave kĺže.

Čiapky existujú aj z iných umelých materiálov. Pre plavecké účely sú však najčastejšie a overené vyššie uvedené.Všetky kategórie