Motivujte sa do nového roka

Predsavzatie. Slovo, ktoré nám vyvstane na mysli takmer automaticky, keď sa chýli koniec starého roka a blíži sa začiatok nového roka. Mnohí tomuto slovu neprikladajú takmer žiadnu váhu, iní naopak vnímajú nástup nového roka ako ideálny čas, kedy na sebe začať pracovať, a preto si plánujú, akých zmien dosiahnuť. Otázkou ale je, ako si stanoviť svoje ciele a hlavne, čo je dôležitejšie, ako u nich vytrvať.

O čo by v predsavzatí malo ísť?

To je celkom zásadná otázka, na ktorú sa odpovede môžu rôzniť. V zásade by však predsavzatie malo viesť k tomu, že vás posunie v živote niekam ďalej. K lepšiemu zdraviu. K väčšiemu úspechu. K väčšej spokojnosti. Je potom na každom z nás, čo si pod týmito vecami predstavíme. Ako ale všetkých týchto vecí dosiahnuť?

1) Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Nepreháňajte to. Skrátka a dobre, všetkého veľa škodí. Pokiaľ si na začiatku stanovíte príliš vysoké ciele, môže sa ľahko stať, že ich nedosiahnete a to vás demotivuje, takže sa tejto aktivite začnete vyhýbať. Čo je prirodzená reakcia, málokto sa chce venovať aktivitám, ktoré mu prinášajú sklamanie.

Prirodzene z toho vyplýva to, že sa vyhnete sklamaniu, keď si stanovíte reálne dosiahnuteľné ciele. Svoje hranice potom posúvajte postupne.

Nemá navyše cenu sľubovať si, že budete cvičiť (alebo plávať) päťkrát týždenne, keď reálne viete, že čas na to máte len trikrát týždenne. Buďte preto realisti a stanovte si dodržitelný tréningový plán.

2) Ak chcete správne plávať, nájdite si trénera

Či už ste v plávaní začiatočník alebo chodíte plávať pravidelne, ale nikdy ste neskúšali plávať s trénerom, nájdite si ho. Aspoň to skúste. Rozhodne neprepadajte ilúzii, že sa všetko naučíte sami. Netvrdíme, že to nie je možné, bude to však náročnejšie a tiež sa môže stať, že sa to naučíte zle a zlé návyky sa potom ťažko odbúravajú. Nehľadiac na to, že môžete zistiť, že vám to plávanie jednoducho nejde, a tak s tým radšej sekne. Preto sa hodí trenérovho spätná väzba. Tréner navyše skvele poslúži pre vašu motiváciu.

3) Odmeňte sa

Často sa na to zabúda, ale ak nasleduje po nejakej činnosti odmena, vedie to k tomu, že sa budeme chcieť nabudúce pustiť do podobnej aktivity. Systém odmien, či už sa nám to páči, alebo nie, je jednoducho prastará mozgová štruktúra, už máme spoločnú s ostatnými zvieratami. Na základe odmien učíme naše domáce zvieratá počúvať povely, na základe odmien (ale i trestov) vychovávame naše deti a, áno, aj my sa oveľa efektívnejšie nejakému novému návyku naučíme pomocou odmien.

Začnite teda pomaly, vykonávajte svoju aktivitu pravidelne a odmeňujte sa. Kúpte si za výkon treba niečo pekné na seba, naložte sa do teplej vane alebo si za odmenu dajte niečo dobré. Výsledky sa dostavia.

4) Píšte si

Píšte si denník. Prečo? Aby ste mali prehľad o dosiahnutých výsledkoch, o svojich úspechoch, ale aj o svojich zlyhaniach. Ako navyše budú vaše zápisy pribúdať, vy budete vedieť, že skutočne niečo robíte a váš pokrok v priebehu času vás nakopne k tomu, aby ste pokračovali ďalej.

5) Nebojte sa neúspechu

Toto je celkom dôležitý bod. Všetci sme len ľudia a každý občas na svojej ceste za úspechom, či už je ním čokoľvek, potkne. Nebojte sa toho. Zakopávanie, chyby a zlyhania sú súčasťou života. Za neúspechy sa netrestajte, prijmite ich a sľúbte si, že to jednoducho nabudúce pôjde lepšie. 

6) Vytrubte to do sveta

Povedzte to pokojne všetkým. Napíšte to na Facebook. Napíšte to na Instagram. Mnoho z vašich priateľov potom iste bude zvedavých, ako svoje ciele plníte. Vy sa navyše určite budete chcieť priateľom predviesť so svojimi výsledkami a počet lajkov u vašich statusov vás takisto môže namotivovať k tomu, aby ste pokračovali.

7) Nájdite si parťáka

Keď budete vytrubovať svoje plány do sveta, čo takto si k sebe nájsť parťáka? S ním potom môžete svoje úspechy, ale aj neúspechy zdieľať a ľahšie prinútite k nejakému tomu cvičenie. Predsa nezrieka športové stretnutie, na ktoré ste sa s parťákom dohovorili?

 

Zaujímavosť na záver

V dospelom ľudskom mozgu vznikajú každý deň tisícky nových neurónov, najmä v hippokampu, ktorý sa zapája do procesov učenia a pamätania. Viete však, čo umožňuje vznikania vyššieho počtu týchto neurónov?

Cvičenie a aeróbne aktivity, to sú činnosti, ktorými podporíte vznik nových neurónov, zlepšíte tým pamäť a pamätanie. Má to ale jeden háčik. Niektoré zdroje totiž tvrdia, že nejakých 28 hodín po cvičení tieto novovzniknuté neuróny odumierajú. Je preto lepšie ich po cvičení zapájať a tým pádom posilňovať, aby nevyhasínaly.



Všetky kategórie