Piť, či nepiť. To je otázka aj pre plavcov.

Nosíte si na bazén fľašu s vodou? A ak áno, ako často sa pre to pri tréningu natiahnete? Možno vás to prekvapí, ale mnoho plavcov pitný režim vôbec nerieši. Pritom dehydratácia na nás číha aj v bazéne plnom vody …

Maskovaná strata kvapalín

Najväčší záludnosť spočíva v tom, že hoci je plávanie fyzicky náročná aktivita, pri ktorej telo stráca tekutiny a minerálne látky, vo vode sa pocit smädu často "maskuje" a na pitie ani nepomyslíte. Rovnako tak necítime, že by sme sa potili ako u iných suchozemských aktivít. Môžu to byť až plazivé známky dehydratácie, ktoré nám pripomenú, že sme mali nášmu telu dopriať pár poriadnych dúškov. A ako spoznáte, že je dehydratácia "na spadnutie"? Slabosť, svalové kŕče, zrýchlené búšenie srdca, malátnosť... to sú prejavy, ktoré by vždy mali viesť k úvahám, čo telu pri tréningu chýba, čo mu nesedí. A pitný režim by ste určite mali zvážiť tiež.

Pite skôr, ako príde smäd

Základná rada znie - nečakajte na smäd. Vezmite si so sebou fľašu s pitím a vnorte si "napájacie prestávky" do tréningového plánu. Niekomu môže vyhovovať napojenie každých 15 minút, pre iného bude ľahšie si počítať bazény a vždy po určitom počte naplavaných dĺžok si naordinovať zastávku v "depe". Možno si budete musieť pitie najskôr pripomínať, kým sa vám tento nový návyk nevpije do tela. Aj tu samozrejme platí - rozumne a s mierou. Cieľom rozhodne nie je do seba dostať liter vody a plávať s plným žalúdkom. Oveľa lepšiu službu telu urobíte, keď budete na pitný režim myslieť v priebehu hodín pred samotným tréningom. Ak vyrážate na bazén večer, myslite na príjem kvapalín celý deň, keď ste plavecká ranné vtáčatá, nechoďte na bazén len s rannou kávou. Doháňať príjem kvapalín až na poslednú chvíľu sa neoplatí.

Čím naplniť fľašu?

Čistá voda je základ. A ak ste v intenzívnom tréningu, skvele poslúži aj minerálna voda alebo iontový nápoj. Tak môžete telu dočapovat sodík, horčík alebo draslík, teda látky, ktoré telo pri fyzickej aktivite stráca a ich nedostatok vedie napríklad k už spomínanej únave, malátnosti alebo kŕčom. Niektorí plavci spoliehajú na vlastné recepty a miešajú si drinky z vody a čerstvo vytlačeného džúsu, do ktorého pridajú ešte štipku soli. Ale skvele poslúži aj ionťák, ktoré zoženiete v tekutej alebo práškovej forme v obchodoch.

Ako "nasáva" Sportex parta

A pridávame ešte malý prieskum medzi členmi našej Sportex party. Ako vidíte, čo plavec, to iný zvyk.

Naša pánska trojka Vojta & Ondra & Fanda to má rovnako - na bazén vyrážajú všetci traja s ionťákom. Ondra k tomu ešte dodáva, že chlapi predsa potrebujú riadne dopĺňať energiu, ktorú spália ich veľké svaly ;-)

Lucka sa oproti tomu priznáva, že priamo pri plaveckom tréningu nepije, pretože nemá smäd a pocitovo sa naloká celkom dosť už pri plávaní... Ale všíma si, že ostatní plavci fľašu s pitím majú.

Naša "dánska agentka" Míša nedá bez vody ani tempo a dodáva: "Ja osobne bez fľaše na bazén neidem. Som hrozne žíznivej človek, takže som schopná vypiť necelý polliter a jedine vodu. Ionťák a podobné pomocníci nevyhľadávam."

Naša "dánska agentka" Míša nedá bez vody ani tempo a dodáva: "Ja osobne bez fľaše na bazén neidem. Som hrozne žíznivej človek, takže som schopná vypiť necelý polliter a jedine vodu. Ionťák a podobné pomocníci nevyhľadávam."

A ja som nad pitným režimom začala premýšľať až pri písaní tohto článku. Je pravda, že po plávaní mám smäd hroznú, takže od nabudúce ma na bazéna stretnete tiež s fľašou vody, nech idem príkladom ;-)

 

Za všetky smädné aj nežíznivé plavci, Ančí zo Sportex partyVšetky kategórie