Plávanie s deťmi - ako vybaviť malých plavcov

Výprava, ako na týždennú dovolenku, tašky všetkých možných veľkostí a Vy ste zničení ešte skôr, než vyrazíte. Vziať deti k vode nemusí však byť nutne stresujúca záležitosť. Stačí len vedieť, čo pre deti zbaliť a ako ich pripraviť. A my by sme Vám radi pomohli, aby ste si tieto chvíle spoločne s Vašimi ratolesťami užili a netápali vo výbere plaveckých potrieb.
 
 
 
 
 
 
 
Dieťa pri vode alebo v bazéne
Chodiť s deťmi k vode je normálna vec. Avšak každé dieťa má iné dispozície a potrebuje rôzny čas k tomu, aby sa naučilo správne plávať a nič sa mu pritom nestalo. Dôležité je každé dieťa rešpektovať a do ničoho ho nenútiť. Aj pri najmenšej chybe si môže dieťa odniesť zlú skúsenosť a prekonávanie nepríjemného zážitku je vždy beh na dlhú trať. Ako také barličky pomôžu detské pomôcky do vody, napríklad plavecké pásy, penové tyče, vesty a ďalšie. Našťastie dnes sú k dispozícii nielen krídelká a kruhy, takže môžete vyberať.
Zatiaľ neplavci
Postupne sa zoznamujú s vodou. Získavajú skúsenosti, ale potrebujú pomoc. Doba pokročila a aj pomôcky pre deti sa posunuli vpred. Vďaka nim sa naučia plávať a zníži sa tak miera stresu pri kontakte s vodou. Pravdepodobne najlepšou pomôckou v dnešnej dobe sú plavecké pásy v rôznych veľkostiach. Tieto pásy majú výhodu, že držia dieťa na hladine. Veľkou výhodou týchto pásov je, že sa dajú jednotlivé dieliky samostatne vyňať a dieťa postupne pláva so stále menšou podporou. Podobné sú detské vestičky, kde sa dieťa cíti ešte bezpečnejšie a prirodzenejšie. Nič neprekáža v pohybe.
 
 
Obľúbené krídelká sú takisto stále k dispozícii v rôznych materiáloch a prevedeniach. Pre tie najmenšie deti (do štyroch rokov), ktoré majú skutočne strach, sú vhodné. Oproti plaveckým pásom sú skladnejšie. Zaujímavou pomôckou sú nadľahčovacie krúžky, čo sú vlastne krídelká, ale nenafukujú sa a sú vyrobené z penového materiálu. Pri prvých kontaktoch s vodou je dôležitá hra. Skvele sa dajú využiť napríklad penové tyče alebo hračky, ktoré spríjemňujú kontakt s vodou a činia ho prirodzenejším.
 
 
Deti, ktoré už vedia plávať
Keď Vaše dieťa pokročí na úroveň plavcov, je to vždy veľká radosť. Znamená to, že si osvojilo kontakt s vodou a zvládne nejak plávať. S pokročilou úrovňou už bude potrebovať novú výbavu, ako sú nové plavky pre juniorov a juniorky, okuliare, čiapka a ďalšie veci, ktoré bude postupne využívať.
Dievčenské plavky, ktoré môžete mať jednodielne alebo dvojdielne, vyzerajú ako dámske, ale v juniorských veľkostiach sú predsa len trochu menšie. Chlapčenské plavky zase môžete kúpiť v rôznych variantoch. Odolnejšie šortky, švihácke jammery alebo krátke briefy. Určite oceníte odolnosť a funkčnosť plaviek, keď v nich Vaše deti vyvádzajú pri vode.
 
 
V prípade detských okuliarov je dôležité, aby dobre sedeli na tvári a takisto dobre tesnili okolo očí. Deti tiež ocenia široký zorný uhol, pretože môžu krásne vidieť do všetkých strán. Stačí si len vybrať farbu alebo motív, ktorý sa im páči, alebo sa hodí k plavkám. Čiapku do vody môže niekto brať ako doplnok, ale v skutočnosti aj čiapka má svoje miesto vo výbave juniorského alebo detského plavca. Skroťte dlhé vlasy a ochráňte pokožku hlavy pred spálením.
 
Na záver je dôležité pamätať na to, že nech už je Vaše dieťa akokoľvek schopný plavec, nikdy by ste ho nemali nechávať pri vode bez dozoru.


Všetky kategórie