Plavecké labky

V čom sa líšia jednotlivé druhy plaveckých labiek?

Plavecké labky slúži predovšetkým na posilňovanie horných končatín, spestrenie dlhých plaveckých tréningov, ale aj pre tréning citu k vode a uvedomenie odporu vody. Plavecké labky sa používajú na všetky plavecké štýly - motýľ, znak, prsia aj kraul.

Aké máme typy plaveckých labiek?

Finger Paddles (prstové labky)

Tieto labky sú menšej veľkosti, nasadzujú sa iba na prsty ruky a sú navrhnuté predovšetkým pre tzv. Sculling čiže pre cvičenie pre rozvoj citu vody. Prstové packy sú veľmi vhodné pre začiatočníkov, pretože svojou veľkosťou a tvarom nevyžadujú veľké silové nároky. Prstové labky sa môžu používať pre všetky plavecké štýly - motýľ, znak, prsia, kraul.

Labky Speedo Biofuse Finger Paddle

Klasické odporové plavecké labky

Odporové labky sú určite k tým nezjnámějším a najvyužívanejším. Rozdiely môžu takisto vo veľkostiach, tvaroch a spôsoboch uchytenie k ruke. Ich využitie a odporúčanie je vždy opísané pri konkrétnych labiek. Úloha odporových labiek je predovšetkým na posilnenie horných končatín.

Typ úväzu u plaveckých odporových labiek

Nie každý typ labiek vám dovolí rôzne možnosti úväzu pásku, ale ak už to pôjde, môžete si vyskúšať aký úväz pre vás bude najpohodlnejšie. Nižšie sa môžete pozrieť na príklady úväzu.

Antipaddle (antipacky)

Na rozdiel od tradičných plaveckých labiek, tieto antilabky znižujú odpor ruky vo vode. Napomáhajú zlepšiť techniku záberov. Ruka hľadá čo najoptimálnejšiu polohu pre záber a labky ju tak nútia viac používať záber predlaktia.

Aqua glove (plavecké rukavice)

Plavecké rukavice sa používajú predovšetkým pre aqua aerobic. Pre plávanie sú v menšej miere vhodné tiež, ale sú menej obvyklé.

  

 

Akú veľkosť labiek si máme vybrať?

Pri klasických odporových labiek je pravidlo, že veľkosť labky má byť o 10% väčšia ako je ruka. Záleží však samozrejme na úrovni a zdatnosti plavcov. Začínajúci plavec by si mal radšej zvoliť packy menšie, viac profilované s väčšou priepustnosťou vody pre menšiu záťaž na kĺby a silu.

Odporúčané postupy pri použití plaveckých labiek

Postupujte pomaly, ak sa s plaveckými labkami začína plávať je potrebné si na packy zvykať. Začiatočníci by mali začínať u menších odporových labiek a potom postupne prechádzať k väčším labkám s väčším odporom (Keď mu je cieľom zvyšovať odpor). Pre zvýšenie intenzity doporučujeme aj kombináciu s plaveckým piškótom, ten sa dáva medzi nohy, zabraňuje tak kopu a tým sa práce rúk zvýši.Všetky kategórie