Prečo plávať v tehotenstve

Keď otehotnieme, zmení sa náš život, naše telo a dokonca i náš životní štýl. Dostávame sa do situácie, kedy potrebujeme trochu spomaliť a čo najviac sa uvoľniť. Okrem zdravých stravovacích návykov by sme mali v tehotenstve často cvičiť, ale keď bruško začne rásť, je to stále ťažšie a ťažšie. Preto zo svojej skúsenosti odporúčam plávanie
Plávanie je jedno z najlepších cvičení, akým sa môžete v tehotenstve udržať vo forme. Plávanie Vám spolu s cvičením vo vode pomôže udržať sa v kondícii, zostať aktívna, znížiť únavu tela a zlepšiť náladu.
Pozitívnou stránkou plávania je, že vo vode vďaka stavu blízkemu beztiaži nezaťažujeme naše telo a kĺby tak ako pri iných spôsoboch cvičenia. V letných mesiacoch navyše plávanie prináša osvieženie, ktoré telo tehotnej ženy nutne potrebuje.
 
 
Ak ste pred tehotenstvom pravidelne plávala, v tehotenstve nie je treba výrazne meniť svoju rutinu, teda, ak s tým súhlasí i Váš lekár. Môžete pokračovať v klasickom plávaní a užívať si každú jeho sekundu. Na druhej strane, ak ste pred tehotenstvom neplávala, nebudete môcť jednoducho skočiť do vody. Musíte začať pomaly a dávať pozor, aby ste to neprehnala rovnako, ako s akýmkoľvek iným cvičením či športom. V takom prípade je harmonické plávanie tou najlepšou voľbou. V oboch prípadoch je vhodné mať trénera, ktorý Vás naučí správnu techniku dýchania, poradí Vám a odporučí plavecké cvičenia vhodné aj v tehotenstve. Nezabudnite sa pred plávaním zahriať a po plávaní sa niekoľko minút preťahovať a uvoľňovať.
 
 
Plávanie je skutočne skvelá aktivita, pretože zaťažuje veľké svalové skupiny paží a nôh zároveň. Okrem toho je plávanie skvelým kardiovaskulárnym cvičením a umožní Vám na chvíľu zabudnúť na Vašu telesnú hmotnosť a kilá navyše, ktoré tehotenstvo prináša. Plávanie a cvičenie vo vode zvyšuje schopnosť tela spracovávať kyslík, zlepšuje krvný obeh a zvyšuje celkovú silu a vytrvalosť organizmu.
 
 
Veci, ktoré si budete musieť vziať so sebou do bazéna:
- Plavky (v prvom trimestri môžete používať bežné plavky, ale od druhého trimestra budete pravdepodobne potrebovať tehotenské plavky) musia byť pohodlné, dokonca voľnejšie, aby netlačili na Vaše bruško.
- žabky alebo papuče (musíme zvoliť obuv, ktorá nekĺže na mokrom povrchu, aby sme predišli prípadnému pádu)
- plaveckú čiapku a okuliare (niektoré bazény vyžadujú nosenie čiapky, niektoré nie, ja nosím čiapku a okuliare, aby som si čo najviac chránila vlasy a oči pred chlórom a vlasy mi „nelietali“ po celom bazéne)
- uterák (môžem Vám odporučiť uteráky z mikrovlákna, pretože nezaberajú mnoho miesta a rýchlo schnú, čo je ich veľká výhoda oproti bežným uterákom)
- fľaša s vodou (viem, že to znie hlúpo, brať si vodu do bazéna, kde ste vo vode, ale v tehotenstve je skutočne dôležité zostať hydratovaná každú minútu. Samozrejme čím športovejšie plávate, tým viac jej budete potrebovať)
- osobnú hygienu (nie je to nutné, ale môžete si so sebou vziať šampón a kondicionér špeciálne vyvinutý na odstránenie chlóru).


Všetky kategórie