Prečo potrebujeme chlóruodolné plavky?

Vedeli ste, že chlór v plaveckých bazénoch môže poškodiť vaše plavky? Je to pravda! Samozrejme stále je dosť ľudí, ktorí o tom bohužiaľ nevedia. Takže keď si potrebujú kúpiť nové plavky, zaujímajú sa skôr o to, ako plavky vyzerajú, miesto toho, z akého materiálu sú vyrobené. Preto im potom často v šatníku končia síce veľmi pekné plavky, ktoré sa ale pôsobením chlóru čoskoro zničia. Pre plavcov, ktorí pravidelne trénujú aj niekoľko hodín týždenne, by tak mal byť pri výbere správnych plaviek taktiež dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené.

Prečo je vlastne v bazénoch chlór a čo s plavkami urobí?

Účelom chlóru v bazénoch je likvidovať nebezpečné baktérie a spoľahlivo odstraňovať nežiadúce organické látky v bazénovej vode. Bohužiaľ kvôli tejto chemikálii plavky strácajú svoje farby, k čomu sa pridáva aj to, že chlór poškodzuje tiež tkaniny v niektorých plavkách. Plavky tak strácajú svoj tvar a farby vyblednú.

Ako sa vyhnúť účinkom chlóru?

Naprosto jednoducho! Najlepšie je investovať do kvalitných plaviek z chlóruodolného materiálu. Pri tom v centre vášho zájmu pri výbere plaviek by tak mal byť materiál. Plavky, ktoré chlóru odolajú, poznáte podľa toho, že obsahujú mikrovlákenný polyester. Ten je totiž veľmi odolný a odoláva aj účinkom chlóru, silnému slnečnému žiareniu a taktiež tlaku.

Aké plavky teda odolajú?

Každý výrobca to má trochu inak. Speedo sa pýši materiálom Endurance+, obsahujúcim 50% polyesteru, takže vydrží aj každodenný tréning. Zbývajúcich 50% je tvorených polybutylénom. Niektoré plavky značky Speedo však obsahujú taktiež aj vysoko chloruodolný elastan Creora Highclo. Arena využívá materiál MaxLife, ktorý je zložený z 47% polybutylénu a 53% polyesteru. Plavky Michael Phelps sa chvália materiálom Aqua Infinity, ktorý taktiež obsahuje 47% polybutylénu a 53% polyesteru.

Ak siahnete po plavkách od Funkita a Funky Trunks, rozhodne neoľutujete, u nich sa totiž stretnete s 100% polyesterom. Také isté percentuálne zastúpenie polyesteru sa nachádza i v materiáli Durafast od TYRu. Vysoké zastúpenie polyesteru nájdete taktiež u plaviek značky Jaked.

Starajte sa!

I keď si však zakúpite plavky z chlóruodolného materiálu, nemáte to celkom vyhraté. O svoje plavky sa musíte vedieť aj postarať, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ako sa o svoje plavky správne starať, sme však písali už v inom článku. Rozhodne ich teda neprehliadnite. ;-)Všetky kategórie